Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Mowa trawa, czyli felieton z ziółkiem

3 października 2018
Autor: Anna Twardowska

Świat roślin jest naszym światem, a jest to tak oczywiste, że trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Oprócz tlenu, który dla nas wytwarzają, pokarmu i leku jaki stanowią, budulca, jaki dostarczają, energii, jaką emanują – rośliny dają natchnienie artystom, inspirację uczonym, a nam wszystkim wzorce wyglądu, zachowań i cech charakteru… sic!

Rośliny tak silnie zapuściły korzenie w naszej wyobraźni, że zawładnęły nią niemal zupełnie. Kiełkują w codziennej prasie, rozkwitają w środkach masowego przekazu i szumią bujnie w mowie potocznej. Zwracamy się do siebie pieszczotliwie: Kwiatuszku, Stokrotko, Kruszyno. W każdej z tych alegorii, zawarta jest zapewne jakaś prawda o rzeczonej osobie.

Moja przyjaciółka, o swoich braciach mówi urokliwie: moje trzy Bratki. Jednakże jej bratowe, mianowały każdego z nich zgodnie z własną perspektywą.
I tak pierwszy z Bratków to Ciemiężyk, drugi Lebioda, a trzeci Tulipan.

Ciemiężyk, oprócz ponurego charakteru, jest zwalisty, jak kłoda i kłujący, jak Kaktus. Lebioda, wybujały i giętki, ma Fioła na punkcie opowiadania żartobliwych anegdot, jednak czasami przegina i w ocenie żony bywa dowcipny, jak Szczypiorek na wiosnę.

Tulipan i jego żona Przytulia, stanowią najlepiej mianowaną parę. Jej migdałowe oczy i malinowe usta przyciągają nieustannie uwagę męża i tylko chciałby się do niej tulić i tulić…

Obserwując rośliny, mamy do wyboru cały wachlarz cech, do których często się odwołujemy. Chętnie przypisujemy osobom dominanty roślin mocnych i efektownych: silny jak Dąb, piękna jak Róża! Ale bywają Mimozy, Koniczyny i Perz. Ba, nawet Dziady! Niektórym przykleja się etykietkę Wierzby płaczącej, Brzozy karłowatej lub trzęsącej się Osiki.

A nasze zachowania? Mówimy, że ktoś potrafi tylko leżeć i pachnieć gdy inny oplata wszystko jak Bluszcz. Znajdą się tacy, co parzą, jak Pokrzywa i tacy, co zawsze mają w zanadrzu garść Dziegciu, by go dorzucić w stosownej chwili.

Charakterystyczną cechą roślin jest kolor. Dla nas, kolor odzwierciedla stan emocjonalny. Zieleniejemy ze złości, czerwieniejemy ze wstydu, a żółkniemy z zazdrości. I tak oto normalny człowiek postrzegany bywa jako Szczypior, Piwonia lub Cytryna, a nawet z Burak!

Podobną terminologię stosujemy w odniesieniu do naszej pracy. Rosną nam firmy jak grzyby po deszczu. Kwitnie handel, rozkwita turystyka. Krzewimy kulturę. Czasami, siejemy zamęt i zgorszenie. Ale mamy też farmy energetyczne, pola doświadczalne, inkubatory przedsiębiorczości. Stanowią one pokłosie naszej wiedzy i pracowitości. Natomiast pojęcie: firma-krzak oznacza, że jest ona Lipą lub w najlepszym przypadku: Badziewiem.

Zasadnicze etapy życia człowieka odnosimy również do atrybutów botanicznych. Jest przecież czas dojrzewania, jest się w kwiecie wieku i nieuchronnie przychodzi czas przekwitania. Młoda dziewczyna ma cerę brzoskwiniową, a staruszka przypomina suszoną śliwkę lub purchawkę. Bywa, że sarkastycznie zwracamy się do młodzieniaszka per Szczawiu, a zrzędliwego staruszka mianujemy zaocznie… starym Grzybem.

W zapatrzeniu na rośliny powstały takie pojęcia jak Drzewo Genealogiczne, Drzewko Szczęścia i Drzewo Życia. Jest też Latorośl, są Dzieci-Kwiaty, Ładne Kwiatki i Niezłe Ziółka. Są w końcu fundamentalne Ziarna i Plewy, które trzeba umieć od siebie odróżnić!

Przysłowia i porzekadła ludowe, także często ilustrują przekazywane mądrości poprzez naturę. Wiemy, że starych drzew się nie przesadza, że niedaleko pada jabłko od jabłoni i że zbierzemy to co zasialiśmy. A od ziarnka do ziarnka uzbiera się miarka.

Kwiecista bywa również nasza mowa, ale niestety, często też zachwaszczona. Jesteśmy ciągle w lesie, wpuszczamy się w maliny, a czasami dajemy sobie z liścia. Jednakże lepiej, by przynosiła zamierzone owoce, niźli rozrastała się płonnie mową-trawą.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
JZKSJ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.