Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Odchudzić ciało - to odchudzić umysł

18 października 2018
Autor: Beata Dynowska

Wiele osób chce, albo rzeczywiście potrzebuje schudnąć z uwagi na urodę lub poprawę stanu zdrowia. W tym celu proponowane są różne diety, w których podstawą jest czy to ograniczenie kalorii w dostarczonym pożywieniu, czy też wykluczenie jakiejś grupy składników.

Dietetyka wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej patrzy na to zagadnienie z innego punktu widzenia. Pierwsza i podstawowa zasada mówi, że nie ma produktów dobrych albo złych; każdy działa w ściśle określony sposób i może być korzystny w jakiejś sytuacji dla konkretnej osoby. Również sposób przygotowania i dodanie odpowiednich składników w procesie swoistej alchemii zmienia właściwości tego produktu.

Można powiedzieć, że zdrowie to stan w którym nasz organizm jest zdolny do zachowania dynamicznej równowagi pomiędzy suchością (związaną z żołądkiem) a nawilżeniem (związaną ze śledzioną). Oba narządy należą do elementu ziemi: w żołądku dominuje energia typu yang (ruch, czynność, ciepło), a w śledzionie – energia typu yin ( skupienie, wilgoć).

Nawiązując do mojego wykładu na targach „Bliżej zdrowia, bliżej natury”, gdzie użyłam porównania do samochodu, drogi i dwóch poboczy - z lewej mamy aspekt yin, z prawej yang. Sztuka zdrowego odżywiania i również szczęśliwego życia to sztuka bezkolizyjnego prowadzenia samochodu drogą środka, a jeżeli wystąpi konieczność zmiany kursu wówczas umiejętność dokonywania korekty ewentualnych odchyleń. Na przykład: jest pełnia lata, południe, duże nasłonecznienie, więc musimy skierować się bliżej lewego pobocza, aby zrównoważyć nadmiar gorąca i jego osuszających właściwości. W związku z tym będziemy używać produkty ochładzające i nawilżające np.: woda, soki jogurty, owoce. Nie jest ważne jaką mam grupę krwi czy inne zasady stosowane w wielu różnych kuracjach żywieniowych. To jest dobre i potrzebne dla wszystkich.

Można powiedzieć, TMC wskazuje na takie podstawowe pojęcia i sytuacje, że czasem wydawać się mogą one banalnie proste, ale przede wszystkim są logiczne i wynikają z obserwacji praw przyrody: ciepło osusza, kwas ściąga, woda nawilża, itd.
W tym kontekście możemy się zastanowić, jak stworzyć taką sytuację we własnym organizmie, aby przyśpieszyć procesy spalania i metabolizmu w komórkach. Tutaj przyda się porównanie do pieca. Jeżeli włożymy do niego mokre drzewo proces spalania będzie niemożliwy, natomiast jeżeli włożymy wysokiej jakości suchy węgiel będzie on bardzo intensywny. Pożywieniem o naturze yin będzie biały cukier, białą mąka soki, białe sery, owoce stosowane w nadmiarze. Pożywieniem o naturze yang będzie mięso, jaja, fasolki, pełne zboża, kasze i warzywa korzeniowe.

Pozostaje jeszcze kwestia „ciągu” w tym piecu; jest to równie ważny element jak rodzaj pożywienia. Zatkany komin uniemożliwi przepływ powietrza i tym samym spalanie. Za dobry ciąg w naszym ciele jest odpowiedzialnych wiele narządów albo inaczej mówią funkcja potrójnego ogrzewacza. jeżeli w ciele dominuje obecność śluzu i wilgoci na jakimkolwiek poziomie (1.- nerki, jelito grube; 2.- żołądek, śledziona, wątroba; 3.- płuca, serce) wówczas nie będzie dobrego trawienia. Musimy wykonać „remont” samego pieca tzn. nie dostarczać więcej pożywienia, które tworzy zimno i wilgoć- a więc pożywienia o naturze skrajnie yin, zimno ogrzać, a wilgoć usunąć. Stosujemy w tym celu pożywienie o naturze yang oraz zioła aromatyczne i ogrzewające. Po jakimś czasie będziemy czuć się lepiej (po 3 lub 9 miesięcach)
i z pewnością schudniemy. Czy wówczas mamy wrócić (po tej „diecie”) do starych nawyków i przyzwyczajeń?

W tym zawiera się sformułowanie - „odchudzić umysł”. Myślę, że uzyskanie świadomości poprzez doświadczenie jak działają na organizm produkty o różnej naturze pozwala nam zmienić nawyki i przyzwyczajenia na całe życie, jeżeli zaburzały one stan dynamicznej równowagi- stan „drogi środka”.

Mamy całe życie na naukę i na popełnianie błędów. Czasami jednak popełniane błędy przyczyniły się do utraty zdrowia, albo znudziło się nam ciągłe ich powtarzanie. Wówczas jesteśmy gotowi poprzez „odchudzenie umysłu” pozbyć się starych nawyków i zwyczajów bez poczucia bycia ofiarą, ale w świadomości, że tworzę aktywnie i w radości nową perspektywę lepszego życia.

 

Źródło: Szaman archiwum

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
BHMCH
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.