Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Poskromić belladonnę, czyli trujące zioła

22 października 2018
Autor: Anna Twardowska

Rośliny dzielimy na lecznicze i trujące. W poprzednim felietonie, przytoczyłam przykłady roślin trujących, poprzestając na ich aspekcie negatywnym. Ale czy jest on tylko negatywny? Doktor Paracelsus, wybitny i niepokorny lekarz, alchemik i przyrodnik, żyjący w XVI w, zwany też ojcem medycyny nowożytnej, twierdził, że o leczniczym bądź trującym działaniu danej substancji decyduje dosis. „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

Pod tym kątem możemy przyjrzeć się ponownie, tym kilku kontrowersyjnym roślinom, o skrajnie rozbieżnym działaniu. Znana ze swojej zwodniczej urody Belladonna (Atropa belladonna L.), podstępna trucicielka, wykorzystywana w dawkach leczniczych - staje się lekarstwem! Z korzenia i liścia Belladonny pozyskuje się atropinę i hioscyjaminę, które są lekami przeciwbólowymi. Atropina rozszerza źrenicę oka, pobudza ośrodek oddechowy i ośrodkowy układ nerwowy, przyśpiesza akcję serca, hamuje czynność gruczołów potowych i obniża pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych.

Lulek jadowity ( Hyoscyamus L.), następny truciciel, ze względu na szczególną toksyczność nie jest stosowany w lecznictwie ludowym, jednak przy odpowiednim ujarzmieniu, stał się cennym surowcem dla przemysłu farmaceutycznego. Wykorzystuje się liście, ziele, a nawet nasiona tej rośliny. Zawarte w nich trujące alkaloidy, służą do produkcji leków przeciwastmatycznych i rozkurczowych oraz specyfików łagodzących stany pobudzenia nerwowego.

Wyciąg olejowy z liści lulka jadowitego stosuje się zewnętrznie (tylko na zlecenie odpowiedzialnego terapeuty), do wcierania przy bólach gośćcowych. Zaś w homeopatii, przetwory z tej rośliny aplikowane są w atakach kaszlu i bolesnych obrzękach.
A jak poskramia się jednego z najokrutniejszych zabójców, jakim jest szalej jadowity (Cicuta virosa L.)? Zbiera się kłącza i w drodze dalszej obróbki pozyskuje z nich cykutoksynę, substancję działającą na ośrodkowy układ nerwowy. Szalej, jak wszystkie niebezpieczne i zagrażające życiu rośliny, może być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Cykutoksyna w dużym rozcieńczeniu wykazuje działanie rozkurczowe (na mięśnie gładkie) i uspokajające. Zapobiega też zawrotom głowy. Wyciąg z szaleju, stanowi jeden ze składników maści przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych i przeciwtrądzikowych.

W stosunku do roślin, uważanych li tylko za lecznicze, a tym samym bezpieczne, także należy stosować cytowaną na wstępie zasadę doktora Paracelsusa:
„Omnia sunt venena , nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum” (łac.)
Słuszność tej zasady, można doskonale zaobserwować na przykładzie koncentratów ziołowych. Wyciągi i olejki eteryczne z ziół, muszą być aplikowane z aptekarską starannością. Nierozcieńczone, a zakropione bezpośrednio na skórę, mogą powodować ostre stany uczuleniowe bądź wręcz poparzenia. Wdychane w nieodpowiednim stężeniu, mogą spowodować wymioty, senność, zaburzenia emocjonalne.

Doktor Paracelsus miał duży udział w rozwoju ziołolecznictwa. Opracował, między innymi, metody przetwarzania surowców roślinnych tak, aby wydobyć z nich arcanum (lekarstwo).
Dziś nazywane substancją aktywną. Ponadto, badał wiele substancji tak organicznych, jak mineralnych, chcąc wykorzystać ich trujące działanie w kierunku leczniczym. Dzięki temu postrzega się go także, jako ojca toksykologii. Uważał, że lekarz, potrzebuje oprócz łaski boskiej - wiedzy i biegłości w czterech dyscyplinach: filozofii, astronomii alchemii i rzetelności. Sic!

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
ULJVD
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.