Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Cebula chroni przed miażdżycą

5 września 2018
Autor: Zbigniew T. Nowak

Cebula to wyjątkowo pożyteczne warzywo i nieoceniony lek. Odkąd sięgnąć tylko pamięcią, zawsze gromadzono duże jej zapasy w zimowej spiżarni. Mimo upływu wieków popularność cebuli zarówno w żywieniu, jak i medycynie nie słabnie. Według najnowszych doniesień naukowych, potrafi skutecznie uchronić nas przed powstawaniem zmian miażdżycowych, choć o takich właściwościach mówi się już od bardzo dawna.

Czerwona najlepsza

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo różnych odmian cebuli. Jedne o bardziej, inne o mniej piekącym smaku. W handlu jest też dostępna cebula tzw. czosnkowa (lub biała), o białych łuskach i oryginalnym smaku. Z doświadczenia wiem, że kupujący przeważnie wybierają te, które mają delikatniejszy smak. Jednak nie zawsze to, co smaczniejsze, musi być zdrowsze. Odmiany cebuli o bardziej piekącym smaku zawierają zdecydowanie więcej aktywnych związków siarki o działaniu bakterio- i grzybobójczym (fitoncydów). Zatem w typowo zimowych kuracjach starajmy się stosować tylko takie odmiany (także do sporządzania sałatek czy surówek).

I dodatkowa informacja. Ponieważ ludziom zazwyczaj przeszkadza to, że przy krojeniu cebuli dochodzi do podrażnienia oczu i łzawienia, uczeni z Nowej Zelandii wyhodowali w 2008 roku taką jej odmianę, którą podobno całkowicie pozbawiono tzw. czynnika łzawiącego. Osobiście jednak nie mam pewności, czy uzyskana w ten sposób cebula jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, bo zapewne zastosowano tu modyfikację genetyczną, a wokół takich eksperymentów istnieje dziś wiele kontrowersji.

W zapobieganiu i leczeniu miażdżycy, a przede wszystkim w kuracjach, których zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu, zwłaszcza jego frakcji LDL – bezpośrednio odpowiedzialnej za tworzenie się złogów w postaci blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, największe znaczenie mają czerwone odmiany cebuli. Obfitują one bowiem w cenne dla zdrowia polifenole (jest ich około 45,81 w 100 g), w tym nieocenione antocyjany (nadające im czerwonofioletową barwę) – od 7 do 21 mg w 100 g. To właśnie za ich sprawą organizm szybciej radzi sobie z wolnymi rodnikami, które m.in. sprzyjają utlenianiu się cholesterolu i tworzeniu z niego blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych.

Zanim miażdżyca skróci Twoje życie

Miażdżyca to trudna do leczenia choroba cywilizacyjna, której konsekwencje zdecydowanie skracają człowiekowi życie i pogarszają jego jakość. To ona prowadzi do zawałów serca, udarów mózgu, zakrzepicy itd. Ze skutecznym leczeniem tej dolegliwości współczesna medycyna nie zawsze sobie radzi, a to głównie dlatego, że błędnie skupiono uwagę jedynie na cholesterolu. Tymczasem nie jest on jedyną przyczyną miażdżycy! Wielką możliwość w skutecznym leczeniu i zapobieganiu tej przypadłości stwarza nam apteka Pana Boga, która on wieków dysponuje wieloma takimi lekami. Napisałem o tym szczegółowo w mojej książce „Miażdżyca i cholesterol. Ratunek w aptece przyrody”.

Cebula to jeden z najbardziej sprawdzonych leków broniących przed miażdżycą. Według wiarygodnych źródeł amerykańskich, jeżeli przez 3 miesiące będziemy spożywać około 50 g surowej cebuli (1 średnia główka), możemy spodziewać się, że poziom HDL – „dobrego cholesterolu” wzrośnie nawet o 30%. Pacjenci stosujący się do tych zaleceń osiągali zwykle wzrost o 20–30%, co trzeba uznać za ogromny sukces. Regularne spożywanie tego warzywa broni jeszcze przed powstawaniem zakrzepów krwi (zawał serca, udar mózgu, zakrzepica, np. w kończynach), na które są szczególnie narażone osoby z zaawansowaną miażdżycą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, otyłością, prowadzące tzw. siedzący tryb życia itd. Udowodniono też, że cebula obniża ciśnienie tętnicze, które jest również częstą przyczyną zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Z kolei na ten temat piszę obszerniej w mojej książce „Ziołowe leczenie nadciśnienia”.

Natomiast naukowcy z Hongkongu zaobserwowali u chomików karmionych przez 8 tygodni cebulą spadek poziomu zdradliwej frakcji LDL cholesterolu nawet o 20 proc.

Nie bez znaczenia w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy jest również fakt, że cebula unieszkodliwia w organizmie (podobnie jak czosnek) zdradliwą bakterię Chlamydia pneumoniae, która – według coraz częściej publikowanych opracowań medycznych – może ponosić winę za tworzenie się zmian w naczyniach krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych.

Najskuteczniejsza w obniżaniu poziomu cholesterolu jest surowa cebula, ale wiadomo, że kiedy doskwierają nam przewlekłe choroby wątroby lub dróg żółciowych (zaawansowana kamica żółciowa), ostre pieczenie w żołądku, lepiej będzie zastosować ją po uduszeniu. Będzie miała nieco mniejsze działanie lecznicze, ale stanie się wtedy delikatniejsza w smaku i zdecydowanie łatwiej strawna. W takiej postaci może nawet z powodzeniem wspomagać leczenie owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, a nawet przewlekły stan zapalny jelit.

Oprócz typowej cebuli warto również wprowadzać do codziennego jadłospisu liście tego warzywa, czyli szczypior, który posiada podobne, choć nieco słabsze, działanie prozdrowotne. Można go samodzielnie wyhodować, sadząc w skrzynce lub doniczce ustawionej na oknie kilka cebul.

Kiedy kuracja cebulą jest niewskazana?

Wprawdzie nie znalazłem informacji na temat zachowania ostrożności przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowym (np. opartych na kwasie acetylosalicylowym), gdy prowadzimy kurację cebulą, jednak osobiście radzę, aby ją jednak zachować. W cebuli są bowiem zawarte bardzo podobne związki czynne (lecznicze), jak w czosnku, a ten przecież trzeba odstawić na bok, kiedy się zażywa wspomniane leki. W literaturze medycznej znajdują się jeszcze przeciwwskazania do spożywania tego warzywa w przypadku ostrej niewydolności nerek.

Duszona cebula z olejem rzepakowym i ziołami

Składniki:

2–3 duże cebule,

3–4 łyżki (lub więcej – jeśli ktoś lubi) oleju rzepakowego – ekologicznego (nierafinowanego) – tłoczonego na zimno,

1 jajko,

sól,

pieprz ziołowy (dobrej firmy) do smaku.

Przygotowanie:

Cebulę obrać, pokroić na cienkie plastry i wrzucić na rozgrzaną olejem patelnię. Dusić na małym ogniu, aż zmięknie. Następnie zdjąć przykrywkę, aby nieco odparowała, ciągle mieszając. Pod koniec dodać do smaku sól, pieprz ziołowy i wbić jedno jajko. Smażyć jeszcze około 1–2 minut.

Stosowanie:

Duszoną cebulę z gęsim smalcem warto zjadać na śniadanie co trzeci dzień z chlebem razowym graham (bez masła), popijając po jakimś czasie gorącą herbatą. Taki sposób stosowania cebuli proponujemy szczególnie tym, którzy z różnych przyczyn zdrowotnych nie powinni jej zjadać w stanie surowym (choroby wątroby itd.).

Pożytek dla zdrowia:

Zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, a więc chroni przed zawałem serca czy udarem mózgu. Zdecydowanie obniża poziom zdradliwego cholesterolu LDL, a podnosi poziom korzystnej frakcji HDL. Obniża poza tym poziom trójglicerydów we krwi. Takie danie skutecznie uodparnia nasz organizm na wszelkie infekcje dróg oddechowych, pomaga nawet ludziom cierpiącym na astmę (ułatwia oddychanie). Ma niezwykle korzystny wpływ na oskrzela i płuca (pomaga unieszkodliwić namnażające się tam bakterie). Upłynnia także gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach i gardle (działa wykrztuśnie).

Twarożek z dodatkiem cebuli, czosnku i orzechów włoskich

Składniki:

150 g chudego sera twarogowego,

4–5 łyżek jogurtu naturalnego (dobrej jakości),

2 łyżki zmiażdżonych lub startych orzechów włoskich,

1–2 łyżki siekanej cebuli czerwonej,

1 posiekany na drobno ząbek czosnku,

świeżo zmielony pieprz (do smaku).

Przygotowanie:

Wymienione składniki bardzo dokładnie wymieszać w szklanej miseczce. Podawać po odstawieniu na mniej więcej 10 minut (aby smaki dobrze się połączyły).

Korzyści w kuchni:

Twarożek ten najlepiej jest podawać jako dodatek do chleba razowego z mąki z grubego przemiału z liściem sałaty.

Pożytek dla zdrowia:

Spożywając regularnie tak przygotowany twarożek, możemy w znaczący sposób obniżyć poziom szkodliwej frakcji LDL cholesterolu, a podwyższyć poziom cholesterolu HDL. Warto wiedzieć, że uodparnia on także organizm na infekcje wywołane przeziębieniem i grypą (zasługa czosnku i cebuli).

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Zbigniew T. Nowak
Nie bez znaczenia w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy jest również fakt, że cebula unieszkodliwia w organizmie (podobnie jak czosnek) zdradliwą bakterię Chlamydia pneumoniae

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
FBLVF
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.