Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Co roku zjadasz jedną plastikową butelkę

25 października 2018
Autor: AMC

Statystyki pokazują, że jeszcze w 1950 roku światowa produkcja plastiku wynosiła 1,5 tony. W roku 2016 to było już 335 mln ton, z czego 60 mln w Europie. Połowa plastiku, jaki kiedykolwiek wytworzono, powstała w ciągu ostatnich 15 lat! Globalnie do tej pory wyprodukowano 8,3 mld ton plastiku.

Niestety Polska jest szóstym krajem w Unii, jeśli chodzi o jego wykorzystanie. Wyprzedzają nas pod tym względem tylko Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. Polak, Portugalczyk lub Słowak zużywa średnio 490 torebek foliowych rocznie. W tym samym czasie Fin czy Duńczyk zaledwie cztery!

Zużywając i produkując plastik w takich ilościach szkodzimy sobie i środowisku.
Naukowcy znaleźli w naszych ciałach mikrodrobiny. Zjadamy go pijąc wodę z plastikowych butelek. Jednorazowe butelki zawierają od 2 do 44 mikrodrobin na litr, natomiast butelki zwrotne od 28 do 241 mikroplastikików na litr. Mikrodrobiny pochodzą z opakowania, co oznacza, że narażamy się na ich spożycie za każdym razem, gdy ponownie napełniamy plastikową butelkę.

Istnieją również dowody na to, że mikrodrobiny w żywności pochodzą z pyłu w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zarówno w naszych mieszkaniach, jak i biurach, sklepach. 

Istnieje prawdopodobieństwo, że roczna produkcja butelek z tworzyw sztucznych wyniesie do 2021 roku pół biliona opakowań. Nie jesteśmy w stanie tyle przerobić. To oznacza jeszcze większą szkodę dla środowiska, w którym żyjemy.

Czy wiesz, że w każdej minucie na świecie kupowany milion plastikowych butelek? W ciągu czterech lat ilość ta zwiększy się o 20 proc. Dlaczego tak się dzieje? Bo w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej zapanowała moda na zachodnioeuropejski i amerykański styl życia.
Większość butelek produkowanych jest z politereftalanu etylenu (PET), który można poddawać recyklingowi. Niestety w ten sposób przerabianych jest ich tylko 7 proc. Większość plastikowych butelek trafia na wysypiska lub do mórz i oceanów.

Jak podaje Natalia Rytelewska-Chilczuk, dziennikarka, specjalistka ds. ochrony środowiska portalu teraz-srodowisko.pl, według badań przeprowadzonych przez Fundację Ellen MacArthur każdego roku od 5 do 13 mln ton plastiku trafia do oceanu światowego, gdzie może być połknięte przez ptaki morskie, ryby i inne organizmy wodne.

- Szacuje się, że do roku 2050 w oceanie będzie się znajdować więcej plastiku niż ryb – pisze Rytelewska-Chiczuk.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AUPMF
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.