Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Rak, to nie wyrok

11 listopada 2018
Autor: Leszek Brzoza

Mądra i ekologiczna dieta potrafi pobudzić uśpiony system odpornościowy do walki z chorobą, która jeszcze nie daje wyraźnych objawów. Jeśli do diety dodamy odpowiednią dawkę ruchu, przebywanie na świeżym powietrzu, wówczas z pewnością szansa na sukces będzie znacznie większa.

Wydawać by się mogło, że te proste rady są trywialne, jednak okazuje się, że znać receptę, a ją stosować, to dwie różne rzeczy. To, jakie nawyki żywieniowe wdrukujemy sobie jako ważne dla naszego zdrowia, może okazać się kluczowe również w sytuacji, gdy już dojdzie do diagnozy – nowotwór.

Zachować dobrą wagę

Okazuje się bowiem, że między konwencjonalną metoda leczenia, a żywieniem istnieje efekt synergii. W leczeniu onkologicznym chory, którego waga drastycznie spada, nie otrzyma 100 proc. dawki leku, bo istnieje zbyt duże ryzyko powikłań, a w konsekwencji może dojść do nieukończenia terapii.

Chemioterapia i radioterapia to procesy lecznicze, które dają gorsze efekty, jeśli już na początku pacjent nie może otrzymywać wystarczających dawek. Dlatego zarówno lekarz, jak i chory powinni zrobić wszystko, aby utrzymać prawidłowa wagę ciała. To trudne, bo w chorobie nowotworowej dochodzi do zaburzeń apetytu, ale także często do zmiany smaku i węchu. W konsekwencji jedzenie przestaje smakować, a nieuzupełniane zapasy szybko się wyczerpują. Proces może być tak gwałtowny, że nie zostaje zbyt wiele czasu na jego zatrzymanie.

- Ale rak nie jest wyrokiem śmierci. Można się z niego wyleczyć. Najbardziej skutecznym podejściem do tej choroby jest połączenie konwencjonalnych metod medycznych z uzupełniającymi – naturalnymi, opierającymi się na zdrowej diecie i mądrym stylu życia – przekonuje prof. Henryk Bieniok, autor książki „Poradnik naturalnego zapobiegania oraz wspomagania walki z rakiem” opublikowanej nakładem Wydawnictwa Medica.

Jak przystało na słowo „poradnik” w tytule, książka ma dokładnie ma taki charakter. W sposób jasny, przejrzysty i klarowny, krok po kroku, prowadzi czytelnika przez wiedzę popartą badaniami współczesnej medycyny naukowej i klinicznej. Nie jest sprzeczna z najnowszą medycyną akademicką, ale ją uzupełnia i wspomaga.

Zmniejszyć ryzyko

Autor mówi, że jego książka jest pozycją przeznaczoną dla wszystkich, którzy: chcieliby obniżyć ryzyko zachorowania na raka i go uniknąć, albo już zmagają się z tą straszliwą chorobą.

Dlatego już na początku prof. Bieniok zachęca do zrobienia testu określającego obecne ryzyko zachorowania na chorobę nowotworowa. Bilans otwarcia odnosi się do dotychczasowego sposobu odżywiania i stylu życia. Nie trzeba go nigdzie szukać. Jest zamieszczony w książce.

- To rodzaj ostrzeżenia, a jednocześnie ogólna wskazówka i drogowskaz na przyszłość. Niekorzystny wynik powinien skłonić do wnikliwego przestudiowania książki oraz natychmiastowej zmiany stylu życia – pisze prof. Bieniok i dodaje, ze na pytania testu należy odpowiadać uczciwie, bez tego trudno poznać realne ryzyko zachorowania na raka.

Autor przestrzega przed stosowaniem nowej diety, ziół, witamin, a nawet programu ćwiczeń zawartych w książce, bez konsultacji z lekarzem.

- Każdy człowiek jest inny i nie ma uniwersalnych przepisów, które w równie skutecznie działałyby na każdego. Przedstawione zalecenia w „Poradniku naturalnego zapobiegania oraz wspomagania walki z rakiem” nie zastępują i nie mogą zastąpić normalnego leczenia medycznego, chociaż powinny je zdaniem autora znacząco uzupełniać i wspomagać – podkreśla profesor.

***
Prof. zw. dr hab. Henryk Bieniok jest uznanym specjalistą z zakresu zarządzania. Ma w swoim dorobku około 500 publikacji, w tym książki z zakresu zdrowia i profilaktyki. Jest wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
RAQIN
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.