Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Psychologia pieniądza

23 września 2018
Autor: prof. Zbigniew Królicki

Zdaniem psychologów, ludzi sukcesu-menadżerów, trenerów, multimilionerów: bogactwo i niezależność finansowa, nie polega wcale na posiadaniu określonej sumy pieniędzy. Polega na przyjęciu szeregu nowych przekonań. Polega na zmianie postawy życiowej, zmianie sposobu myślenia i postawy wobec pieniędzy. Rzeczywiście, osiągnięcie spokoju materialnego jest jednym z najważniejszych celów i zadań w życiu. I od razu warto zauważyć, że nie ma w tym nic złego.

Pieniądze nie są czymś złym, nagannym. Źródłem zła jest ich brak. Nie jest prawdą, że „pieniądze nie dają szczęścia”, to miłość do pieniędzy nie daje szczęścia, a to zasadnicza różnica. Jeżeli uważasz, że pieniądze nie dają szczęścia to albo nie umiesz ich wydawać, albo masz takie przekonanie pochodzące z dzieciństwa. Większość z nas miewa kłopoty finansowe, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ich przyczyną jest brak wewnętrznej akceptacji pieniędzy jako dobra i błogosławieństwa. Przez dziesiątki lat wychowywani byliśmy w przekonaniu, że pieniądze są czymś złym, niedobrym, że można je zdobyć tylko nieuczciwa pracą, że bogaty to koniecznie złodziej i oszust.

Doświadczenie zaborów, komunizmu, ustroju socjalistycznego, a następnie szybkiej transformacji ustrojowej ukształtowały postawy Polaków w sposób zupełnie inny niż mieszkańców Europy Zachodniej. „Człowiek bogaty” był przez wiele lat w Polsce napiętnowany i niszczony. Nie mógł zdobyć pieniędzy w sposób uczciwy. Był złodziejem, prywaciarzem, kanciarzem, oszustem z układami lub gangsterem. Nie tak dawno, wiele lat po okresie transformacji pamiętam jedno z haseł pewnego wicepremiera: „Jeżeli człowiek pieniądze ma, to znaczy, że skądś je ma!”. Do teraz zdarza się, że ludzie idąc do urzędu skarbowego ubierają najgorsze ubranie, a luksusowy samochód zostawiają dwie przecznice dalej. To są postawy, których nie zmieni się jednym pociągnięciem magicznej różdżki.

Ale z drugiej strony bez przerwy myślimy o pieniądzach, martwimy się o nie, mówimy o nich i dla nich pracujemy. To powoduje wewnętrzne napięcia, obwinianie się, niepokoje i utratę wewnętrznego spokoju. Problemy z brakiem pieniędzy niszczą ludzi i ich związki. Doprowadzają do rozpadów małżeństw i utraty przyjaciół, niszczą firmy i zabierają poczucie wolności. Ale nie robią tego pieniądze. Rodzi to ich brak. Aby zrobić krok na drodze do niezależności finansowej należy przede wszystkim zmienić swój wewnętrzny stosunek do pieniędzy i dóbr materialnych.

Proszę, przypomnij sobie moment w życiu, kiedy autentycznie sam po raz pierwszy zarobiłeś pieniądze. Nawet te najmniejsze. Jak wolny czułeś się od samo ograniczeń. Jakie towarzyszyło ci uczucie dumy, spokoju. Wszystko co robiłeś potem, robiłeś z radością, swobodnie, bez stresu..

Uwolnienie się od stresu pieniędzy jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu materialnego. Nie posiadanie określonej sumy, określonej rzeczy ale uwolnienie się od wewnętrznej presji finansowej. Stres to zawsze niepokój, rozwibrowanie, dziwne, gwałtowne ruchy i reakcje, a pieniądze lubią spokój i delikatny ruch. Pieniądze lubią plany, inwestycje, poważne traktowanie. Pieniądze lubią szacunek i są bardzo wrażliwe na to, jak je traktujesz. Jeżeli będzie to dobre traktowanie zawsze będą przy tobie i będą dla ciebie pracowały. Nie pracuj dla pieniędzy, pozwól, aby one pracowały dla ciebie. Pracuj dla ludzi, wielkiego celu; pracuj dla firmy idei, misji; na swoje nazwisko, pozycje, prestiż.

Może w tym miejscu pomyślisz, że z autorem jest coś nie w porządku ale to co piszę ma bardzo głęboki sens. Wiedzą o tym finansiści i bankowcy, ludzie zawodowo zajmujący się pieniędzmi. Pieniądze to nie tylko papier czy bilon. Pieniądze to energia, siła, moc. Pieniądze niczego nie zmieniają w życiu człowieka. Pieniądze wszystko powiększają. Co powiększają ? Wszystko. Jeżeli jesteś chamem i masz pieniądze, to jesteś większym…! Jeżeli jesteś zarozumiałym dupkiem, i masz pieniądze, to jesteś większym…! A jak jesteś dobrym człowiekiem i masz pieniądze to… domy opieki, szpitale i sierocińce buduje się za pieniądze. Jak powiedziała matka Teresa: ”Świat potrzebuje twojej modlitwy, ale potrzebuje tez Twoich pieniędzy.”

Sposób traktowania pieniędzy- zarabiania , wydawania i inwestowania dla wielu osób może stać się ekscytującym źródłem nowego sposobu życia. Ten nowy sposób to zupełnie nowe podejście, nowa perspektywa, narracja i dostrzeganie psychologicznego czy wręcz duchowego aspektu pieniądza. Gdy zaczynamy świadomie obserwować nasz stosunek do pieniędzy, zaczynamy przeczuwać, że musi istnieć nowy, inny sposób doświadczania pieniędzy niż do tej pory sądziliśmy; że pieniędzy nie da się zamknąć w definicji czysto ekonomicznej. Pytanie o stosunek do pieniądza zawsze zmusza człowieka do konfrontacji z tym, co w nim pierwotne – lęku przed utratą bezpieczeństwa. Mimo tego, że pieniądz to kolorowy kawałek papieru, ludzie umówili się, że ma on wartość, która pozwala wymienić go na chleb, który z kolei gwarantuje człowiekowi przeżycie. Ale to nie znaczy, że ich zarabiania i wydawanie musi łączyć się z lękiem, strachem, bólem i wyrzeczeniami. Możemy w związku z nimi uruchomić inne, pozytywne emocje: miłość, radość i satysfakcję. Możemy z naszego życia wyrzucić swoistą schizofrenię finansową: tzn. z jednej strony chcemy mieć pieniądze i godnie żyć, a z drugiej uważamy pieniądze za coś nieczystego, złego nieuczciwego. To rodzi ogromne napięcia, stres. Dlatego, budowanie nowego stanu świadomości wobec pieniędzy warto rozpocząć od przyjrzenia się wszelkim naszym przekonaniom dotyczącym dobrobytu materialnego i pieniędzy, które wchłonęliśmy w siebie w dzieciństwie, wychowując się w rodzinach katolickich. Nasze stare przekonania na temat pieniędzy nie poddadzą się łatwo, będą walczyć o przetrwanie. Może być to naprawdę trudne, bo może być związane z dogłębnym lękiem i utratą poczucia bezpieczeństwa; konieczną zmiana systemu wartości.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AIWZW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.