Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Czerń: tajemnica, śmierć i seks

29 listopada 2018
Autor: AC

Kolor? Czy zupełny brak koloru? Symbol śmierci, zła, seksu, elegancji i konserwatyzmu, ale też nowoczesności. Najbardziej tajemnicza barwa – czerń. Niemal w każdej kulturze ma inne, często odległe znaczenie. W teorii oznacza całkowity brak światła widzialnego odbijanego przez ciało przy oświetleniu dowolnym światłem widzialnym.

W praktyce miejsce tak ciemne, że poprzez kontrast z resztą otoczenia nie możemy określić jego barwy z powodu niedoboru światła z tego kierunku. Praktycznie ciała doskonale czarne, czyli pochłaniające 100 proc. padającego na nie światła, prawie nie występują. Jedną z najciemniejszych substancji spotykanych w warunkach naturalnych na Ziemi jest smoła lub sadza.

W Chinach to kolor małych chłopców i szczęścia. W starożytnym Egipcie – kolor życia. W USA i w Europie symbol śmierci, żałoby, ale też kościoła. W XX wieku stał się kolorem elegancji, luksusu, wyrafinowania i szyku. To także dramatyzm, tajemniczość, seksowność, władza i strach.

Barwa ta jest pełna przeciwności i nie tylko w różnych kulturach, ale w obrębie tylko naszej kultury, potrafi mieć różne znaczenia. W nadmiarze może być przytłaczająca i wywoływać silne emocje. Czarny charakter to wyrażenie rodem z filmów i literatury i jest on w nich synonimem złoczyńcy. Mówi się o czarnej rozpaczy. Czarny to także pech, nieszczęście i niebezpieczeństwo. Spotkanie na drodze czarnego zwierzęcia, np. kota, często uznawane jest do dzisiaj za zły znak.

Czerń dodaje powagi i szacunku

To również kolor władzy i elegancji. Z jednej strony zbyt dużo tej barwy ma działanie przygnębiające, wręcz depresyjne. Z drugiej kojarzy się z luksusem.

W Japonii czarny to tajemnice i śmierć oraz doświadczenie. Dlatego we wschodnich sztukach walki zdobycie mistrzowskich umiejętności nagradzane jest czarnym pasem.

W okultyzmie czerń jest kolorem zniszczenia, nocy, wyciszenia i rozpaczy. Nie ma żadnej symboliki związanej bezpośrednio z człowiekiem – nie jest kolorem żadnej z czakr, nie ma także ludzi z czarną aurą.

Czarny ubiór jest charakterystyczny dla fanów muzyki rockowej i heavy metalowej. Czarne elementy stroju stosują także przedstawiciele grup subkulturowych emo i punk.

Związki frazeologiczne związane z czernią:


czarna polewka,
czarna owca
czarna dziura
czarny rynek
czarny charakter.

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
QFTVY
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.