Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1126

Kamienie mówią: turkus

7 grudnia 2018
Autor: Renata Zdebel

Turkus, czyli kalait to bardzo rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji (turecki kamień), gdyż szlak handlowy z Persji do Europy wiódł niegdyś przez Turcję. W starożytnym Egipcie był traktowany jako magiczny i święty. Chronił przed niebezpieczeństwem. Ale po kolei...

Turkus zazwyczaj występuje w skupieniach zbitych, skrytokrystalicznych, nerkowatych. Często tworzy naloty i naskorupienia. Ma kolor zielononiebieski, poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał. Znane są zrosty turkusu z malachitem i chryzokolą. Substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone – żelazo.

Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem: światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia.
Turkus - już przez starożytnych Egipcjan uważany za magiczny i święty. Wykorzystywano go do wykonania ochronnych i uleczających amuletów.

Według dawnych wierzeń turkus zmienia barwę by ostrzec właściciela przed zdradą i niebezpieczeństwem. Jest kamieniem opiekuńczym, strażnikiem cnoty, który ma nadawać też trwałość związkom przyjaźni. W średniowieczu ceniony zwłaszcza przez młode niewiasty, jako pomagający w zdobyciu przychylności rycerzy. Nazywano go także kamieniem zwycięzcą. Ozdabiano nim siodła końskie, by strzegły jeźdźca i wierzchowca zarazem, wtapiano je w głownie miecza i sztyletu, by używający ich rycerz zawsze wychodził obronną ręką z walki.

Stare podania głoszą, że turkus tak może zespolić się ze swoim opiekunem, że w przypadku choroby lub śmiertelnego zagrożenia sam pęka, chroniąc w ten sposób osobę, która go nosi.

Turkus to poszukiwany i bardzo atrakcyjny kamień kolekcjonerski i ozdobny. Służy do wyrobu artystycznej biżuterii, drobnej galanterii ozdobnej, inkrustacji. Ze względu na znaczną porowatość turkus nasącza się sztuczną żywicą, utwardzając jego powierzchnię. Dodatkowo ulepsza się jego barwę. Jego imitację stanowi barwiony chalcedon, barwiony howlit.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Tagi:
Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
QGYAQ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.