Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Intuicja, przewodnik po przypadkach losu

15 grudnia 2018
Autor: Elżbieta Łowińska

Każda istota ma intuicję. Lecz w naszym racjonalnym świecie dominuje logika, pragmatyzm i materializm, skutecznie spychając na dalszy plan intuicję. Dowiedziono, że bardzo inteligentni ludzie wykorzystują zaledwie 15 proc. swoich możliwości intelektualnych, ponieważ ich umysł działa najczęściej racjonalnie.

Wykorzystując wiedzę, można być bardzo dobrym pracownikiem czy naukowcem, łącząc wiedzę z intuicją można być geniuszem. Już Einstein powiedział, że „tym co naprawdę się liczy, jest intuicja”.

- Czy jesteś gotowy na to, by obudzić w sobie geniusza?

- Czy jesteś gotowy, by zawierzyć swojej intuicji i dać się jej prowadzić?

- Czy też na myśl o tym odczuwasz lekki ucisk w dołku i niedowierzanie?

Kiedy jednak rozejrzysz się dookoła, dostrzeżesz zapewne ludzi, którym wszystko przychodzi łatwo, którzy podążają we właściwym kierunku, są zawsze tam gdzie powinni być we właściwym czasie. Dlaczego właśnie im wszystko się udaje, a Ty być może musisz się o wiele bardziej napracować na swoje małe sukcesy?

Zastanów się zatem, czy nie idziesz pod wiatr, czy wystarczająco uważnie słuchasz swojej intuicji?

Czym jest intuicja? Jest przede wszystkim zaufaniem - swojej wewnętrznej prawdzie, pewności i mocy. Zaufaniem sobie.

Pewne warunki muszą być jednak spełnione, by usłyszeć i zrozumieć swoją intuicję. Nie sprzyja temu ogólny chaos, nieprzerwany potok myśli i słów i ciągła gonitwa. Zatrzymaj się na chwilę, uspokój, zrób miejsce dla swojej intuicji, wsłuchaj się w siebie. Nie usłyszy się głosu intuicji, kiedy wkoło istnieje poszum i gwar. To jest tak jak z pełną szklanką. Kiedy jest ona wypełniona po brzegi – czy można do niej jeszcze coś dolać? Każdy wie, czym to się kończy. Po prostu rozlaniem – czyli utratą napoju.

Tak samo tracimy szansę na usłyszenie naszej intuicji kiedy jesteśmy przepełnieni chaosem myśli i gonitwą w codziennym życiu. Aby można było cokolwiek nalać do szklanki, musimy ją najpierw przynajmniej częściowo opróżnić. Również aby intuicja miała do nas dostęp, musimy dla niej zrobić trochę miejsca w swoim wnętrzu. Kiedy już się to uda – dobrze jest postawić konkretny cel, do którego chcesz, by doprowadziła cię twoja intuicja. Nie oczekuj – pozwól by „samo się działo”. Otwórz się na podpowiedź o kierunku i sposobie twojego działania, nie analizuj, uwierz! Twoja intuicja działa na wielu płaszczyznach i podpowie ci najlepsze rozwiązanie.

Wyciszenie wewnętrzne potrzebne jest również po to, by nasze półkule mózgowe zsynchronizowały się.

Powszechnie wiadomo, że dwie półkule mózgowe pracują w różny sposób. Jedna odpowiedzialna jest za logiczne działania, przemyślane, wyważone, racjonalne – jest to lewa półkula. Prawa natomiast lubi prowadzić nas w pewien nieład, odczucia artystyczne, rozwija intuicję i pozazmysłowe postrzeganie. Nie oznacza to jednak, że chcąc działać bardziej intuicyjnie, powinniśmy zapomnieć o logicznym działaniu i rozwijać pracę jedynie prawej półkuli.

Okazuje się, że równoległa praca obu półkul jest najbardziej efektywna dla naszej intuicji, ponieważ wtedy nasz mózg zużywa najmniej energii na komunikację międzypółkulową – więcej miejsca i energii pozostaje na słyszenie lub widzenie intuicyjne.

Co zrobić, by zsynchronizować półkule mózgowe? Ludzie bardziej usystematyzowani, logiczni, racjonalni powinni częściej oddawać się muzyce, sztuce, medytacji, zwracać uwagę na piękno i przyrodę, natomiast osoby „artystyczne”, z predyspozycjami do życia na innych falach i odrobinę „w obłokach” powinny zająć się przynajmniej od czasu do czasu działaniem usystematyzowanym, uporządkowanym, racjonalnym. Istnieje również wiele ćwiczeń fizycznych, w tym znakomite ćwiczenia Dennisona, o których piszemy na str. 8-9, a także specjalnie nagranej muzyki, medytacji synchronizujących półkule mózgowe – mamy więc narzędzia do tego, by dopomóc naszej intuicji ujawnić się.

Czy można rozwijać intuicję? Oczywiście. Ćwiczenia wyciszające, wzmacniające wiarę w siebie, otwierające na zmysłowe i pozazmysłowe informacje dostępne są w różnych publikacjach, podczas specjalnych warsztatów i spotkań terapeutycznych. Należy jednak pamiętać, że praca rozwijająca intuicję jest pracą indywidualną i nieustanną.

Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, że emocje, którym pozwalamy rządzić w naszym życiu, czyli te nad którymi nie panujemy – to raczej one panują nad naszym życiem - zapełniają naszą „szklankę”. Jaką bowiem dostaniemy intuicyjną informację np. o naszym zdrowiu, jeżeli zakleszcza nas strach przed niezidentyfikowaną ewentualną chorobą? Co jesteśmy w stanie usłyszeć od naszej intuicji w sprawie poznanej właśnie osoby, jeżeli boimy się nowych znajomości i jesteśmy bardzo nieufni? W jaki sposób ma nam podpowiedzieć nasza intuicja w sprawie polepszenia naszych finansów, jeżeli strach przed jakimikolwiek zmianami i strach egzystencjalny powoduje jedynie odczuwanie kamienia na wysokości żołądka. Ludziom zamkniętym i wypełnionym emocjami jest trudniej, dopóki nie opróżnią nieco swojej „szklanki”, dopóki nie przepracują przynajmniej części swoich emocji.

Jednak szybko i wspaniale potrafią uczyć się rozwijać swoją intuicję, kiedy tylko posmakują jej dobrodziejstw i przekonają się, że dzięki wykorzystywaniu intuicji żyje się łatwiej.

Na początku świadomej pracy z intuicją pojawiają się jednak czasem pytania: czy to naprawdę była podpowiedź, czy prawidłowo ją odczytałem, czy mi się tylko wydaje? To brak wprawy w życiu intuicyjnym, brak zaufania do siebie i wreszcie dominacja lewej półkuli – kontrola logiczna i racjonalna zdarzenia. Trzeba mieć na początku trochę determinacji i odwagi, by iść za głosem intuicji, a kiedy przekonamy się na sobie, że TO DZIAŁA, nasze życie stanie się naprawdę łatwiejsze.

Zachęcam do nieustannego, codziennego ćwiczenia życia intuicyjnego, do rozwijania odczuwania intuicji, do ćwiczenia „postrzegania swojego postrzegania”, do odróżniania prawdziwych informacji od fałszywych i uświadamiania pojawiających się sukcesów.

Podejmuj więc decyzje, żyjąc z intuicją i w niej. Zaufaj swojemu wewnętrznemu prowadzeniu, odczuj swoją niezawodną wewnętrzną pewność.

Intuicja jest już w samej swojej istocie wolna od pomyłek.

Przełącz się z zewnętrznego widzenia na wewnętrzne postrzeganie.

Pomoże ci to trafniej dobierać znajomych, przyjaciół, partnera, pomoże ci to w twojej pracy. którą intuicyjnie wybierzesz, pomoże ci podejmować wyłącznie „trafne” decyzje.

Idź z wiatrem. Zaufaj swojemu wewnętrznemu postrzeganiu.

Tekst pochodzi z miesięcznika Szaman 2009 rok

Źródło: Szaman

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
VUDYK
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.