Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1126

Ocet, czyli świąteczne porządki bez chemii

15 grudnia 2018
Autor: Renata Zdebel

Boże Narodzenie to czas radości, poprzedzony czasem... ciężkiej pracy. W naszej tradycji przyjęło się bowiem, że ten okres chcemy spędzić nie tylko w rodzinnym gronie, ale i we wnętrzu wysprzątanym na błysk! Ocet spirytusowy to niedrogi i skuteczny środek, który sprawi, że wysprzątasz dom bez chemii. Tak jak robiły to nasze babcie! Pamiętaj jednak o ubraniu rękawiczek, bo wysusza skórę!

Pleśń - jeśli np. w kabinie prysznicowej, na fudze między płytkami pojawi się pleśń – poradzisz sobie z nią dzięki octowi. Wykwity pleśni usuwamy pocierając je roztworem przygotowanym octu i wody (pół na pół). Jeśli wykwit jest silny można użyć octu nierozcieńczonego. Zabieg można kilka razy powtórzyć. W skrajnych przypadkach warto namoczoną w occie szmatkę pozostawić na kilka godzin w miejscu zaatakowym pleśnią.

Kamień – jeśli chcemy go usunąć z baterii, sedesu czy innych miejsc trzeba ocet zmieszać z sodą oczyszczoną i solą. Trzeba wymieszać trzy łyżki sody z trzema łyżkami soli kuchennej. Wsypujemy mieszankę do sedesu i zalewamy ją połową szklanki octu spirytusowego. Po 15-30 min. wlewamy dwie szklanki gorącej wody. Po wyszorowaniu szczotką, spuszczamy wodę i po kamieniu.

Aby wyczyścić zmywarkę warto raz na jakiś czas wlać szklankę octu do miseczki ustawionej na górnej szufladzie i włączyć puste urządzenie na pełen cykl. W occie zmieszanym z wodą możemy zanurzyć dowolny przedmiot metalowy, który chcemy wyczyścić: np sczerniałe sztućce.

Octem możemy również wyczyścić ekspres do kawy. Do zbiornika na wodę wlewamy dwie szklanki octu i szklankę wody. Wkładamy filtr i włączamy ekspres. Wymieniamy filtr, nalewamy do ekspresu czystą wodę i włączamy pełny cykl pracy – czynności te powtarzamy do momentu, gdy zaniknie zapachu octu. Jeżeli chcecie wyczyścić czajnik elektryczny, zamiast kupować specjalny produkt wystarczy użyć mieszaniny: zwykły biały ocet i woda (w proporcjach 1:1).

Garnki, których nie można doszorować: można wlać ocet do garnka i pozostawić na pół dnia. Octem można też wybielić ubrania. Warto zamoczyć je w roztworze z 12 części wody i jednej części octu. Namaczanie powinno trwać kilka godzin. Następnego ubrania pierzemy jak zawsze. 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
GTBSW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.