Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Rok dla siebie? Zrób to!

23 grudnia 2018
Autor: Nina Grella

Rodzina, praca, przyjaciele – wszystko jest ważniejsze niż Ty i twoje potrzeby? Niestety to zdarza się większości z nas. W codziennej bieganinie zapominamy o Sobie. Czas to zmienić.

Prof. Zbigniew Królicki podkreśla, że nie ma nic złego w poświęcaniu się, jeżeli nie prowadzi ono do:
• frustracji,
• utraty radości życia,
• uzależnienia,
• utraty własnych ideałów,
• niepowodzenia, strat,
• choroby i śmierci.

Tyle tylko, że często do tego właśnie prowadzi. Ja uświadomiłam to sobie w liceum, czytając „Ojca Goriot” Honoriusza Balzaka. Książka tak mną wstrząsnęła, że przysięgłam sobie, iż nigdy w życiu nie będę się poświęcała. W zasadzie dotąd tej przysięgi nie złamałam, udało mi się ponadto, jak sądzę, uniknąć i drugiej skrajności — nie stałam się egoistką. O, przepraszam, jedna z moich Czytelniczek pomawia mnie o to.

Zjawiła się u mnie przed kilku z laty z prośbą, abym jej dała w swojej firmie lub załatwiła jakąś dobrą pracę, bo nie ma środków do życia.

— A z czego żyła pani dotąd? — zapytałam.

— Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat żyłyśmy razem z mamusią z jej emerytury. Pół roku temu mamusia zmarła i ja zostałam sama. Nie wyszłam za mąż, nie wypracowałam sobie emerytury, a dzisiaj nikt nie chce przyjąć do pracy kobiety przed sześćdziesiątką. Poświęciłam się i teraz za to płacę...

Poradziłam pani, aby przede wszystkim udała się do urzędu zatrudnienia. Dodałam też, że tak się składa, że ja również przez ponad dwadzieścia lat opiekowałam się mamą, ale nie poświęcałam się, tylko normalnie pracowałam. I to ciężko.

Pani obraziła się na mnie, a wychodząc oświadczyła:

— Tyle mi opowiadano o pani dobroci i chęci pomagania innym, a okazało się, że pani to zwyczajna egoistka!
No coż, nie przepadam za poświęcającymi się i bardzo odpowada mi definicja tego pojęcia, sformułowana przez prof. Zbigniewa Królickiego:

„Poświęcanie się to pomaganie bez końca:

— wszystko dla dzieci

— wszystko dla męża

— wszystko dla pracy

— wszystko dla chorej matki, ojca

— wszystko na mojej głowie

— już mam tego dość już tego nie wytrzymam.

To sobie odpocznij... 15 minut i znowu pomagaj.” — radzi z przekąsem i przedstawia prawdziwą istotę poświęcania się:

„Pomogę ci, bo jesteś słaby, jesteś niedorajdą, nie potrafisz. Pomogę ci nawet jak tego nie chcesz, muszę ci przecież pomóc. JA potrafię, jestem lepszy”.

Taką postawę rzadko artykułujemy, ale często przyjmujemy. Nie dopuszczamy też do swojej świadomości, iż pomagając bez końca, wyrządzamy wielką krzywdę wspomaganemu, bo — jak podkreśla Zbigniew Królicki — uzależniamy go, ubezwłasnowolniamy, nie dajemy szansy rozwoju, ograniczamy, zamykamy przed poznaniem i doświadczeniem, niszczymy jego indywidualizm i kreatywność. Radzi więc, abyśmy pomagali mądrze — dawali wędkę, a nie rybę.

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
RICQC
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.