Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Olejek miętowy – odświeża i leczy

21 grudnia 2018
Autor: AC

Olejek miętowy (łac. Menthae piperitae aetheroleum, Oleum Menthae piperitae) otrzymywany jest przez destylację z parą wodną świeżych części nadziemnych kwitnącej rośliny Mentha piperita. Jest bezbarwną, jasnożółtą lub jasnozielonawożółtą cieczą o charakterystycznym zapachu i smaku. Wywołuje uczucie zimna. Olejek miętowy miesza się bez ograniczeń z etanolem i chlorkiem metylenu.

Olejek z mięty ma wiele zastosowań włączając gotowanie, pieczenie, lecznictwo oraz domowe porządki. Jeśli chodzi o medycynę, mięta może dodać nam energii, pomóc pokonać mdłości, zmniejszyć przekrwienie i zredukować swędzeń. Stosowany na skórę wykazuje działanie proregeneracyjne, kojące. Przyśpiesza gojenie się ran. Łagodzi ból i swędzenie, także po ukąszeniach owadów. Daje dobrze znane uczucie odświeżenia, przyjemnego chłodu.

Stosowany aromaterapeutycznie poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Stymuluje intelekt, ułatwia skupienie uwagi. Pomaga w nauce i intensywnej pracy umysłowej. Z kolei stosowany w formie masażu skroni, czoła i karku (jako dodatek do wybranego oleju, np. Makadamia), łagodzi migrenowe bóle głowy. Wmasowany na skórze brzucha przeciwdziała dolegliwościom trawiennym, wzdęciom i skurczom. Wąchany łagodzi nudności i wstrzymuje odruch wymiotny.

Od najdawniejszych czasów liście mięty pieprzowej i olejek z niej otrzymywany były wykorzystywane w lecznictwie. Współcześnie olejek miętowy wykorzystywany jest w:

zespole jelita drażliwego (IBS) w postaci dojelitowych kapsułek

dyspepsji w połączeniu z olejkiem kminkowym

napięciowych bólach głowy (miejscowo)

zewnętrznie w postaci mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym

dodawany do wlewów doodbytniczych może mieć działanie rozkurczające na mięśnie gładkie

Chociaż zwykle olejek miętowy jeśli stosowany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany to może w większych dawkach powodować działania uboczne: reakcje alergiczne, zgagę, nudności, wymioty i inne.

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
OWLMG
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.