Olejek miętowy (łac. Menthae piperitae aetheroleum, Oleum Menthae piperitae) otrzymywany jest przez destylację z parą wodną świeżych części nadziemnych kwitnącej rośliny Mentha piperita. Jest bezbarwną, jasnożółtą lub jasnozielonawożółtą cieczą o charakterystycznym zapachu i smaku. Wywołuje uczucie zimna. Olejek miętowy miesza się bez ograniczeń z etanolem i chlorkiem metylenu.
Olejek z mięty ma wiele zastosowań włączając gotowanie, pieczenie, lecznictwo oraz domowe porządki. Jeśli chodzi o medycynę, mięta może dodać nam energii, pomóc pokonać mdłości, zmniejszyć przekrwienie i zredukować swędzeń. Stosowany na skórę wykazuje działanie proregeneracyjne, kojące. Przyśpiesza gojenie się ran. Łagodzi ból i swędzenie, także po ukąszeniach owadów. Daje dobrze znane uczucie odświeżenia, przyjemnego chłodu.
Stosowany aromaterapeutycznie poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Stymuluje intelekt, ułatwia skupienie uwagi. Pomaga w nauce i intensywnej pracy umysłowej. Z kolei stosowany w formie masażu skroni, czoła i karku (jako dodatek do wybranego oleju, np. Makadamia), łagodzi migrenowe bóle głowy. Wmasowany na skórze brzucha przeciwdziała dolegliwościom trawiennym, wzdęciom i skurczom. Wąchany łagodzi nudności i wstrzymuje odruch wymiotny.
Od najdawniejszych czasów liście mięty pieprzowej i olejek z niej otrzymywany były wykorzystywane w lecznictwie. Współcześnie olejek miętowy wykorzystywany jest w:
zespole jelita drażliwego (IBS) w postaci dojelitowych kapsułek
dyspepsji w połączeniu z olejkiem kminkowym
napięciowych bólach głowy (miejscowo)
zewnętrznie w postaci mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym
dodawany do wlewów doodbytniczych może mieć działanie rozkurczające na mięśnie gładkie
Chociaż zwykle olejek miętowy jeśli stosowany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany to może w większych dawkach powodować działania uboczne: reakcje alergiczne, zgagę, nudności, wymioty i inne.
Fot.:
CC0 Creative Commons, Pixabay.com