Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Dbając o ciało, nie zapominaj o mózgu

25 grudnia 2018
Autor: Nina Grella

Książka Daniela G. Amena - "Zadbaj o mózg" otworzyła mi oczy na prawdziwą przyczynę rosnącej w zastraszający sposób rzeszy coraz młodszych ofiar udarów mózgu, choroby Alzheimera, a także innych chorób demencyjnych. Otóż okazuje się, że ta plaga tkwi korzeniami w mózgu! 

Daniel G. Amen we wstępie do swojej książki o mózgu pisze:
Przez ostatnich 20 lat pasjonowały mnie dociekania nad tym, jak udoskonalić sprawny mózg i poprawić funkcjonowanie mózgu dotkniętego problemami. Po wykonaniu i opracowaniu badań obrazowych mózgu u ponad 30 tysięcy osób (najbogatszy obecnie materiał badawczy) stało się dla mnie oczywiste, że mózg jest zaangażowany we wszystko, co czynimy i kim jesteśmy. Stwierdziłem, że jeśli mózg funkcjonuje dobrze, tak samo dobrze przebiega praca danej osoby, gdy mózg doświadcza trudności, jego posiadacz również przeżywa życiowe kłopoty. Stan zdrowia mózgu ma zasadnicze znaczenie dla jakości życia we wszystkich jego aspektach.

I jeszcze jeden warty zapamiętania cytat:
"Obniżona aktywność i słabsze ukrwienie mózgu sprawiają, że ludzie mają trudności w zapamiętywaniu faktów i nazw, szybciej się męczą, z ogromnym trudem przyswajają nowe informacje, a po pięćdziesiątym, sześćdziesiątym, siedemdziesiątym roku życia są bardziej zagrożeni poważnymi problemami, takimi jak udary mózgu czy choroba Alzheimera. Czyż to nie dziwne, że większość z nas skupia uwagę na stanie skóry, wadze, pracy, domu i psie lub kocie, jednocześnie ignorując najważniejszą część własnej osoby?"

Święte słowa. Przekonałam się o tym na niedawnej, najsmutniejszej wigilii mojego życia. Otóż tradycyjnie już zapraszam na nią najbliższą rodzinę, ale tym razem na wigilii była także moja nie tyle krewna, co powinowata. Znamy się od 20 lat, lubimy, ale szok, jaki przeżyłam podczas tej kolacji zatruł mi całe święta. Grażyna, moja rówieśnica, po prostu mnie nie poznała. Przez cały wieczór, kiedy tylko coś powiedziałam, wołała:

- Jaki znajomy głos, kto to?...

Nie pomagały wyjaśnienia, przypominanie naszych koneksji i wspólnych chwil, bo to wszystko po prostu nie docierało do jej świadomości. Docierał wyłącznie dźwięk głosu, gdyż reaguje prawidłowo tylko na dźwięki. Nadal pięknie śpiewa silnym, czystym głosem, pamięta słowa piosenek i ich melodię, ale rozpoznaje tylko córkę, wnuka i... Roberta Janowskiego, gdyż uwielbia go i stale ogląda w telewizji. Ale już wtedy, gdy była kontaktowa wyłącznie gotowała, oglądała telewizję i zajmowała się psem. Nie interesowały ją książki, gazety, krewni i znajomi, z domu wychodziła tylko z córką, wnukiem i Azorem. Zakres jej zainteresowań był tak wąski, że mózg zaczął powoli obumierać, w myśl znanej prawdy, iż narząd nieużywany zamiera...

Sprawny umysł to największa siła człowieka!

Nie zapominajcie o tym i nie wierzcie "odkrywcom", którzy próbują go zdeprecjonować, pisząc, że ważniejsza jest intuicja, podświadomość, medytacje... Najważniejszy jest mózg i jeszcze raz mózg! Daniel G. Amen obrazuje to piękną przenośnią:

- Jeśli nasze ciało jest świątynią, to mózg jest jej ołtarzem.

Dlatego powinniśmy nieustannie dbać o ten ołtarz, unikając sytuacji, w których może dojść do jego uszkodzenia. Ale nawet wtedy gdy do tego dochodzi nie wolno się załamywać. Znam niezwykle mądrego i pełnosprawnego mężczyznę, któremu wskutek ciężkiej i skomplikowanej choroby lekarze zdołali uratować jedynie czwartą część mózgu. Cieszy się życiem, normalnie pracuje, dzieląc się z ludźmi swoją cenną wiedzą z zakresu ziołolecznictwa. Jest po prostu wspaniałym, pełnowartościowym człowiekiem! Ale długo i ciężko na to pracował. Po operacji nie mówił, utracił orientację przestrzenną i wiele innych podstawowych ludzkich umiejętności. Dziś nie tylko świetnie sobie radzi, ale nikt by nie poznał, że miał jakieś mózgowe kłopoty. Uwielbiam z nim rozmawiać, bo zawsze uczę się od niego czegoś wartościowego i godnego zapamiętania. Sięgnęłam po ten przykład, abyście uwierzyli, że nigdy nie należy odsyłać swojego mózgu na emeryturę!

Godne zapamiętania jest także pięć zasad,

jakie daje nam we wstępie autor tej niezwykłej książki. Kieruje je nie tylko do ludzi dotkniętych wadliwym funkcjonowaniem tego jakże ważnego narządu, ale do nas wszystkich.

* Mózg bierze udział we wszystkich naszych działaniach. To, jak myślimy, co czujemy, jak postępujemy i jak komunikujemy się z innymi, zależy od funkcjonowania mózgu w każdej chwili.

Kiedy czynność mózgu przebiega prawidłowo, jesteśmy na ogół skuteczni w działaniu, wnikliwi w myśleniu, twórczy i pełni energii.

Kiedy mózg ma jakieś trudności, możemy doświadczyć takich problemów jak depresja, lęk, obniżenie sprawności w pracy, impulsywność, złość, nieustępliwość, kłopoty z pamięcią oraz zaburzenia w relacjach z innymi.

Dysfunkcja mózgu nawet nieznaczna może przeszkadzać w osiągnięciu sukcesu.

* Mózg dysponuje jedynie ograniczoną rezerwą. Zaniedbania lub nadużywanie niektórych substancji (palenie, zbyt duże spożycie kofeiny lub alkoholu, zażywanie narkotyków, urazy mózgu, nadmierny stres) kumulują się w ciągu całego życia, odbierając nam lata zdrowego umysłowego funkcjonowania.

* Dysponując odpowiednim planem możemy naprawić uszkodzenia i doprowadzić do optymalizacji czynności mózgu, dzięki czemu ulepszymy nasze życie. Na koniec apel:

Nie oszczędzajcie mózgu!

On powinien stale pracować - już od najwcześniejszego dzieciństwa, po sędziwą starość. Tak jak uniwersytety trzeciego wieku są ratunkiem dla mózgów ludzi starszych tak wczesna nauka dzieci wspaniale je rozwija i może uczynić z nich geniuszy. Mózg rozwija się najintensywniej do 11 -go roku życia i wtedy właśnie należy go najintensywniej obciążać prawdziwą nauką, a nie grami komputerowymi (m.in. z powodu niekorzystnego promieniowania).

Już 2 - 3 letnie dzieci powinny uczyć się obcego języka, nawet 2 - 3 języków (szkoły Helen Doreen). Znam 6-letniego chłopca, który doskonale sobie radzi z trzema językami - niemieckim, polskim i portugalskim. Fryderyk ma matkę Polkę, ojca Portugalczyka, a urodził się i mieszka w Niemczech. Do tego jest wspaniale rozwinięty fizycznie! Uwielbia piłkę nożną i już teraz gra w nią fenomenalnie. Oczywiście zawsze w hełmie!, bo mózg jest tworem bardzo delikatnym i trzeba go chronić!

Pokochajcie swoje mózgi i obciążajcie je nieustannie wiedzą, a zapomnicie, że istnieje demencja, choroba Alzheimera i smutna starość, gdyż ona powinna być zawsze mądra, twórcza i piękna.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
NUMPK
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.