Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Komunikacja niewerbalna: co mówi twoja figura

3 stycznia 2019
Autor: Natalia Slipińska

Postawa ciała prezentuje osobę, jej postawę względem siebie i świata. Można ją rozpatrywać w płaszczyźnie strzałkowej oraz poprzecznej (na wysokości ramion i splotu słonecznego). W płaszczyźnie strzałkowej postura jest wydłużona przez dwa działające na nią wektory: w górę i w dół. Pierwszy z nich wyciąga szyję i głowę, podnosząc wzrok, dumnie podciągając brodę i klatkę, drugi natomiast zakorzenia figurę w ziemi poprzez stabilizację miednicy, eliminując tym samym nadęty brzuch i wypięte pośladki. W płaszczyźnie poprzecznej wektory rozciągają ciało na boki, otwierając brzuch oraz klatkę piersiową wraz z duszą.

Brak równowagi między działającymi wektorami od razu informuje o problemach i kompleksach osoby. Schowana głowa między ramionami sygnalizuje próbę ukrycia siebie oraz strach, zgarbione ramiona wysunięte do przodu ukrywają duszę, a patrzenie w dół wyraża niepewność i przygnębienie.

Budowa ciała jest po pierwsze rezultatem genetyki (biologicznym programem naszych przodków), obrazem życia człowieka, a na samym końcu wynikiem świadomego kształtowania figury (ćwiczeń fizycznych, odpowiedniej diety). Sylwetka jest cały czas formowana przez energię nagromadzoną w poprzednich pokoleniach i wcieleniach oraz przez jej przepływ w życiu człowieka. To, w jaki sposób ona się rozprzestrzenia i magazynuje, to, nad czym osoba aktualnie pracuje oraz to, jakie cechy charakteru już w sobie wypracowała, uzewnętrznia figura.
Proporcje między partiami tułowia (omówione w kolejnym podrozdziale) układają się w zależności od gromadzonych energii kreując różne typy sylwetek. Jeśli stosunki między odpowiednimi częściami ciała są zachowane wyrażają wewnętrzną harmonię, zbalansowane energie, prawidłowy rozwój wszystkich czakr.

Generalnie figury męskie i damskie można podzielić na kilka podstawowych rodzajów według liter: H, A, O, Y oraz X (wyłącznie damska).

Litera H, czyli prostokąt

– to męska figura coraz częściej spotykana u silnych pań, które w siebie wierzą
i pracują z materią. Szerokie ramiona/barki wskazują na odpowiedzialność za siebie i innych, a tej samej szerokości biodra świadczą o zarabianiu pieniędzy. Kobiety koncentrują się na zdobywaniu atrybutów męskiego świata, męskich cech charakteru, dlatego te części ich ciała są mocniej zbudowane. Brak talii i atletyczny tułów odpowiada determinacji, zdolności do obrony, wyznaczaniu granic, sile psychicznej
i emocjonalnej. Pomimo licznych zalet charakteru związanych z tym typem sylwetki, kobiety H są odbierane, jako aseksualne, niedelikatne, bądź nieczułe.

Prostokąty są natomiast bardzo pożądane u mężczyzn. Pan H, u którego linie bioder i barków są w harmonii, wygląda kompetentnie, inteligentnie i dzięki emocjonalnej stabilności ma predyspozycje do zarządzania ludźmi.

Litera A, czyli gruszka

– charakteryzuje się szczupłą kibicią, okrągłymi, raczej delikatnymi ramionami,
zdecydowanie węższymi niż wydatne biodra, które mogą wywoływać zazdrość u kobiet i zachwyt u mężczyzn. Właścicielka gruszkowatych kształtów wywołuje u płci przeciwnej prawidłowe chemiczne reakcje, podświadomie dając znać o swojej płodności, macierzyńskim potencjale, seksualności. Jednocześnie jest subtelna, nienarzucająca się i mało agresywna. Kieruje nią planeta Wenus i Księżyc, pod których wpływem dba przede wszystkim o siebie, swoje piękno, nie biorąc na swoje barki potrzeb i zmartwień innych.

Mężczyźni o kształtach gruszy mają rozłożyste biodra przekazane przez żeńską linię przodków. Brak męskiej, aktywnej formy energii bądź jej niedobór dodatkowo jest podkreślony przez wcięcie w pasie. Brak odpowiedzialności sygnalizują wąskie ramiona. Odmianą męskiej gruszki bez przewężonej talii jest trójkąt skierowany w górę, którego cała masa zgromadzona u podstawy, trzyma go przy ziemi.

Litera O, czyli jabłko

– spotykane jest u osób niewysokich, na niskim poziomie rozwoju, których czakry energetyczne są puste. Odchudzające diety niewiele im pomagają, ponieważ potrzebny jest ogromny wysiłek fizyczny, aby zapełnić centra energetyczne i spalić otaczającą je masę – oponę brzuszną zakrywającą talię. Kobieta-jabłko zwykle obdarzona jest wydatnym biustem, krótką szyją oraz płaskimi, zwartymi pośladkami.
Mężczyźni jabłka są słabi psychicznie i delikatni. Nie mają energii, ani formy, ale duży okrągły brzuch, trzymający ich przy powierzchni.

Litera Y, czyli rożek

– jest typowo męską figurą. Osoba Y ma szczupłe nogi, bardzo wąskie biodra, płaskie pośladki i szerokie ramiona, na które bierze odpowiedzialność za siebie, bliskich, utrzymanie domu, opiekę nad dziećmi, zaniedbując cały aspekt swojej kobiecości. Pani rożek nie wywołuje chemicznych reakcji u mężczyzn, ponieważ nie jest kojarzona z seksapilem. Natomiast obfity biust sprawia, że do swojego życia przyciąga osobników, których trzeba pouczyć, wykarmić, poprowadzić. Sylwetka rożka uformowana jest jak trójkąt skierowany szpicem w dół wyznaczającym kierunek, w którym płynie energia z jego pracy, czyli w ziemię – w strefę materii.

Mężczyzna Y zdobywa kapitał i jeśli jest na niskim etapie rozwoju wykonuje pracę fizyczną. Jego poczucie obowiązku uwidacznia się w szerokich ramionach, a nagromadzona odpowiednia ilość energii manifestuje się poprzez długie, silne nogi, zwarte pośladki.

Litera X, czyli klepsydra

– to idealna, najdoskonalsza kobieca figura. Okrągłe biodra świadczą o płodności, okrągłe ramiona na szerokość bioder mówią o odpowiedzialności. Górna część ciała jest oddzielona od dolnej wąską talią tworząc wrażenie doskonałych proporcji i równowagi. Klepsydra wyraża sobą pełną harmonię siły i czułości.

 

Natalia Slipińska, psycholog przyjmuje i prowadzi warsztaty w Centrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii w Katowicach, tel. 32 257 08 39

Zapraszamy na warsztaty pt. Usłysz swoje ciało - 12 stycznia

Szczegóły:  https://blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/news/281/warsztaty-uslysz-swoje-cialo

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
JRCRP
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.