Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Wolny czas to towar luksusowy

16 stycznia 2019
Autor: prof. Zbigniew Królicki

Badania dotyczące powiązania szczęścia i pieniędzy przeprowadzane są najczęściej tak, że określone grupy osób biorących udział w eksperymencie otrzymują pewną sumę pieniędzy i mają je wydać. Sposób wydania, przeznaczenie i czas wydawania jest określany lub dowolnie wybrany przez testowanych. Najczęściej uczestnicy eksperymentu nie wiedzą, jaki jest cel badań i dowiadują się o tym po odpowiedzi na szereg pytań ankietowych przeprowadzanych na zakończenie.

Weekend z pieniędzmi

Podobne badania przeprowadziła dr Elizabeth Dunn z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii, która grupie około 100 pracujących osób z Kanady, dała pewną sumę pieniędzy i poprosiła, aby wydały je podczas weekendu i zadecydowały, jak chcą spędzić weekend. Okazało się, że w „skali poczucia szczęścia” wygrywały te osoby, które kupiły wolny czas dla siebie i mogły w weekend spędzić go więcej z rodzina i znajomymi. Najniższe poczucie szczęścia zaobserwowano u tych osób, które otrzymane pieniądze przeznaczyły na zakup prezentów dla siebie. Najbardziej zaskakujący był fakt, że odczucia te były podobne bez względu na wysokość osobistego dochodu. Korzyści z „kupowania” wolnego czasu odczuwali tak samo milionerzy, jak i zwykli ludzie. Czyli nie chodziło o to, ile ktoś zarabia, ale o sam fakt posiadania większej ilości wolnego czasu.

Jeszcze większym zaskoczeniem było to, że takich osób było relatywnie mało, i to nawet wśród milionerów. Naukowcy z Kanady i USA przekonują – „nie kupuj sobie gadżetów czy luksusowych prezentów. Jeżeli możesz, kup sobie trochę więcej wolnego czasu” .

Zrób coś dla siebie

W wielu zamożnych krajach świata, w których gospodarka dobrze funkcjonuje, a wskaźniki rozwoju i zamożności obywateli idą w górę, np. w Polsce, wolny czas staje się coraz bardziej dobrem luksusowym. Nie zauważamy tego w codziennym zabieganiu, ale wolny czas to luksus. Dr Ashley Whillans z Harvardu pisze, w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, że jego brak uznawany jest przez medycynę za jeden z czynników ryzyka takich zjawisk jak: bezsenność, uczucie niepokoju, stres czy generalnie – codzienne życie gorszej jakości.

Po przebadaniu prawie 5000 osób uważa, że sposobem na „szczęście” jest kupowanie czasu, choćby poprzez zatrudnianie osoby (jeżeli nas na to stać), która wyręczy nas w codziennym sprzątaniu i innych domowych czy biurowych obowiązkach. Badania dotyczyły mieszkańców Kanady, USA, Holandii i Danii. Były to zarówno osoby „normalnie” pracujące, ale też wśród nich znalazło się ponad 800 milionerów. „Okazało się, że prawie 30 proc. wszystkich respondentów inwestowało pieniądze w wolny czas, w tym przypadku – poprzez zatrudnianie kogoś, kto zdejmie z nich część obowiązków. I to właśnie oni czuli się najszczęśliwsi i najbardziej usatysfakcjonowani ze swojego życia”.

Czy oznacza to, że wciąż po prostu niewystarczająco doceniamy wolny czas, i to, ile może on nam dać? Taki chyba wniosek płynie z badań naukowców z Harvardu i Vancouver. Ale zwracają oni uwagę na coś jeszcze.

Nie trać czasu

Zanim zaczniesz kupować czas przestań go tracić i zlokalizuj „złodziei czasu”. Wbrew temu co w tej chwili myślisz to nie telewizor i seriale. Tak powszechnie przyjęło się uważać. Ale jeżeli sprawia ci to przyjemność? Relaksujesz się w ten sposób i odrywasz od codzienności. Dlaczego ma to być gorsze zajęcie od sklejania modeli z zapałek? Ty tak po prostu wypoczywasz i nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. Klasyczny złodziej czasu to np. wadliwy i psujący się samochód, który jest dla ciebie pośrednio lub bezpośrednio narzędziem pracy. Naprawy pożerają ci nieprawdopodobnie czas i dostarczają zmartwień i kłopotów.

Nie możesz liczyć na auto, zawodzi cię w ważnych chwilach i tracisz w ten sposób zdrowie, nerwy i czas. Mam dla ciebie konkretną propozycję: znajdź dobrego mechanika samochodowego; umów się z nim, że będzie dbał o twój samochód. To on ma o niego dbać a nie ty. To on ma pamiętać o serwisie, przeglądach, terminach zmiany opon i wymiany klocków hamulcowych. To on ma wziąć twój samochód do przeglądu lub naprawy i podstawić ci zastępczy. Zaakceptuj jego decyzje i terminy przeglądów. Ale jak samochód odmówi ci posłuszeństwa zupełnie niespodziewanie, to on, twój mechanik pokrywa wszystkie koszty holowania, napraw i twoje straty spowodowane tym, że samochód cię zawiódł. Teraz pomyślisz: ale to będzie kosztowało. Będzie, ale zobaczysz, że warto.

Wyluzuj człowieku

Dla posiadaczy firm złodziejem czasu może być „normalna” księgowa, która owszem jest tania; podliczy dwa słupki przychodów i rozchodów, policzy podatki i wypełni blankiety wpłat PIT i VAT. Ale ty biegasz z wpłatami i wyjaśnieniami do urzędu. Ona niczego nie podpowie, nie zaproponuje. Ty musisz przygotować papiery, dbać o strukturę wydatków, wypisywać faktury i pilnować, aby wszystko się zgadzało. Warto wydać więc dodatkowy grosz na doradcę, specjalistę, fachową pomoc. Na kogoś kto o to wszystko zadba i weźmie odpowiedzialność. Dzięki temu zyskasz dużo wolnego czasu i spokojny sen.

Dużo czasu zabierają paniom domu porządki i sprzątanie. Wydaj pieniądze na dobry odkurzacz, dobre żelazko, dobre garnki i sprawny piekarnik. Niby drobiazg, a jednak.

Przy awarii, jeżeli nie jesteś specjalistą, zamiast samemu tracić wiele godzin, a ostatecznie i tak dojść do wniosku, że potrzebny jest ekspert, od razu zadzwoń po niego. Warto zredukować czas pracy – to, co w tej chwili robisz, bo musisz, a się na tym nie znasz - ktoś inny może zrobić szybciej i lepiej; przygotowanie przyjęcia okolicznościowego w firmie, wypełnianie nudnych papierów, przepisanie tekstów czy serwisowanie strony internetowej.

Wielkie rozczarowanie

Jest jeszcze jeden złodziej czasu i pieniędzy - to tanie i wadliwe rzeczy. Zapamiętaj zdanie wypowiedziane przez znanego projektanta mody Aldo Gucciego „Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną…" Powinieneś zdawać sobie sprawę, że jeżeli chcesz zakupić produkt dobrej jakości i tani, to powinieneś nabyć dwie różne rzeczy.

Musisz uświadomić sobie z czego wynika cena produktu. Jeżeli z jakości, trwałości, niezawodności, funkcjonalności to go kup. Jeżeli nawet przepłacisz to stracisz tylko pieniądze. Kupując rzecz tanią, niskiej jakości, zawodną stracisz nie tylko pieniądze, bo będziesz musiał powtórzyć niedługo zakup, ale produkt może cię zawieść w najbardziej niespodziewanej chwili, nie spełni twoich oczekiwań lub przeznaczenia. Może stać się przyczyną awarii, wypadku, nieszczęścia i ogromnej straty czasu. Pamiętaj rzeczy nietrwałe, tanie, jednorazowe kupują tylko bardzo zamożni ludzie, których na to stać.

W ten sposób kupiony czas, możemy wykorzystać tak, jak chcemy, a nie musimy. To krok do szczęścia. Zyskujemy czas dla bliskich, przyjaciół, na rozrywkę, naukę, sport, hobby, pomoc innym. To właśnie brak czasu na realizację tych rzeczy nas unieszczęśliwia. Każda "kupiona" godzina w ciągu dnia jest więc cenna.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
VNVLQ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.