Goździki mają właściwości lecznicze, które można wykorzystać w domowych kuracjach, leczeniu infekcji, przeziębień. To naturalny antybiotyk. Oto dwa proste przepisy:
Składniki:
½ szklanki drobno posiekanych ząbków czosnku,
1 szklanka spirytusu 70 proc.,
5 łyżek nalewki z propolisu (dostępnej w aptece),
2 łyżki zmielonych goździków.
Przygotowanie:
Czosnek i goździki zalewamy w szczelnym słoiku szklanką spirytusu na 14 dni. Codziennie potrząsamy nim dla dobrego połączenia się składników. Po przecedzeniu i odciśnięciu resztek czosnku dodajemy jeszcze krople propolisowe. Komponenty starannie mieszamy w szczelnej butelce z ciemnego szkła. Kurację kroplami rozpoczynamy po 4-5 dniach.
Stosowanie:
1 łyżeczkę kropli rozcieńczamy ¼ szklanki przegotowanego, letniego mleka, pijemy 3-4 razy w ciągu dnia w okresie epidemii grypy i infekcji z przeziębienia. Zapobiegawczo można je zażywać 1-2 razy dziennie między posiłkami.
Pożytek dla zdrowia:
Krople goździkowo-czosnkowe stanowią wyjątkowo aktywny naturalny antybiotyk. Skutecznie bronią organizm przed infekcjami z przeziębienia. Leczą poza tym grypę, zapalenie zatok, powiększenie gruczołów chłonnych, spowodowane stanem zapalnym w organizmie. Przydają się w zapaleniu migdałków podniebiennych, zapaleniu gardła i anginie. Likwidują drożdżycę przewodu pokarmowego i gardła (częste następstwo długotrwałej antybiotykoterapii). Przyspieszają zdrowienie z zimowych infekcji. Działają przeciwzapalnie.
Składniki:
10 kropli naturalnego olejku goździkowego Oleum Caryophylli,
½ szklanki dobrze gorącej – prawie wrzącej wody.
Przygotowanie:
Do niewielkiej, szerokiej miseczki wlać gorącą wodę, dodać olejek goździkowy, nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się i mocno wdychać nosem unoszący się wraz z parą olejek. Można też do tego zabiegu używać specjalnych inhalatorów dostępnych w sklepach medycznych.
Stosowanie:
Zabieg w poważniejszych przypadkach zaleca się wykonać 2-3 razy w ciągu dnia, w lżejszych wystarczy 1-2 razy.
Pożytek dla zdrowia:
Leczy sprawnie katar i zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Dezynfekuje błyskawicznie całe drogi oddechowe. Zapobiega tworzeniu się ropnej – nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny w zatokach. Ułatwia upłynnienie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i gardle i utrudniającej normalne oddychanie.
Fot.:
CC0 Creative Commons, Pixabay.com