Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Dary Trzech Króli

6 stycznia 2019
Autor: Beata Paterska

W pierwszym tygodniu Nowego Roku, 6 stycznia, obchodzimy Święto Trzech Króli. Z jednej strony domyka ono czas świąteczno-noworocznej biesiady, z drugiej wyznacza początek nowego czasu, który darami się zaczyna. Sam czas jest szczodrym błogosławieństwem. Żyjemy, jesteśmy. Przed nami poranki, wieczory, pory roku, przełomy, nadzieje, pytania i odpowiedzi.

Przyjmijmy to wszystko jako dar. Udzielmy nowemu naszego błogosławieństwa, obdarzmy nadchodzące 365 dni zaufaniem. Wtedy i nas życie i czas pobłogosławią, według duchowej zasady: dawanie i przyjmowanie, są jednym. Jak dajesz, tak otrzymywał będziesz.

Zaufanie i zawierzenie

Trzej Mędrcy ze Wschodu przebyli wiele trudnych, pustynnych kilometrów, by powitać zapowiadanego Mesjasza. Przywieźli o wiele większe dary niż te, o których wspominają pisma: zaufanie i zawierzenie. Znaki na Niebie zapowiadały narodziny „Króla królów”, a oni zobaczyli małe Dziecię, skromną rodzinę i bardzo proste warunki. Pewnie nie tego się spodziewali. Jak wielkiej trzeba pokory i ufności, by odpuścić sceptycyzm, uczoną logikę i nie ulec rozczarowaniu okolicznościami, które rozmijają się z oczekiwaniami i wyobrażeniami o tym, jak powinno być.

Odwaga, akceptacja i zawierzenie w Wyższe Prowadzenie pozwoliły Mędrcom obrać inną drogę, by ominąć szalonego Heroda i przyczynić się do ocalenia Dziecka, które Miłością i Przebaczeniem miało zmienić świat. Wcześniej zaufała młoda Żydówka i jej Narzeczony, wbrew logice zaakceptowali i przyjęli pozornie niemożliwe, powiedzieli Bogu tak i otwarli drzwi bezwarunkowej Miłości.

Odpuścić kontrolę

By zaufanie mogło się udać, trzeba odpuścić kontrolę, która zawsze bazuje na strachu, wynika z przeżytej i niedoleczonej traumy i jest daremną próbą ochrony przed przyszłym zranieniem. Zazwyczaj wnosi dwakroć większy ból, niż ten, przed którym próbujemy siebie i innych ochronić. Chociaż chęć kontrolowania procesu życia nigdy na dłuższą metę się nie udaje, staje się dla wielu z nas mechanizmem obronnym, wyuczonym sposobem reagowania na ludzi i sytuacje, co nie pozwala nam doświadczać innych, lepszych możliwości. Gdy zakładamy i wywieramy (nieraz nieświadomie) presję, jak rzeczy i sprawy mają wyglądać, wtedy nie doświadczamy tego, jakie mogłyby być, gdybyśmy odpuścili kontrolę i otwarli się na bycie prowadzonym.

Pięknie wyraził to Joseph Campbell: „Musimy chcieć pozbyć się życia, jakie zaplanowaliśmy, abyśmy mogli mieć życie, które na nas czeka”.
Światło z Nieba, które prowadziło Trzech Mędrców, jest dostępne i dla nas. To nasze połączenie z Boskością, Jednią, jakkolwiek ją pojmujemy. To Boże prowadź! To bądź Wola Twoja!

Cudowne zaufanie

Nie bójmy się jej przyjąć. Cierpienie, którego doświadczamy nie ma nic wspólnego z Bogiem. To świat ego, na którym ono buduje swoją iluzoryczną tożsamość. Odpuszczenie kontroli to wyjście spod władzy ego i przekazanie kompetencji Wyższej Świadomości, by objawiło się najlepsze rozwiązanie i nowe horyzonty.

Zaufanie to taki cudowny paradoks - postawa daleka od naiwności, od tzw. różowych okularów, w której nie dostrzegamy realiów sytuacji, trudności i spraw do załatwienia. Zaufanie jasno i bystro widzi, co wypadło z równowagi, co nie jest w harmonii, co wymaga uleczenia i równocześnie widzi, rozpoznaje i czuje pozytywne, najlepsze z możliwych rozwiązanie. To siła umysłu i ducha nastawiona na pozytywny rezultat.

Zaufanie idzie w parze z zawierzeniem. Nie opiera się na swoim wyobrażeniu, lecz pyta co jest najlepszym rozwiązaniem dla mnie i dla wszystkich ze mną związanych. Przyjmuje prowadzenie, pozwala rzeczom dziać się w ich naturalny sposób, nie przyśpieszając i nie opóźniając zdarzeń. Chce być sługą bożym a nie niewolnikiem ego.

Przeszłość oddaj Bogu

Zaufanie uzdrawia mechanizmy kontroli. Oddaje przeszłość Bogu - wraz z doświadczonym w niej bólem i rozbitymi, niespełnionymi marzeniami. On to uleczy. Zaufanie nie inwestuje już dłużej w złudzenia. Również przyszłość składa w ręce Boga, więc nie ma się czego lękać. To stwarza tzw. rzekę życia – flow, jak się mawia w terminologii rozwoju wewnętrznego. I wtedy, jak powiedziało Dziecię, gdy osiągnęło wiek 33 lat, jesteśmy jak te ptaki i lilie, co nie przędą i nie orzą, a wszystko mają. Tam, gdzie jest ufność, są też sukces i szczęście.

Po czym rozpoznamy, że zaufaliśmy i odpuściliśmy kontrolę? Po lekkości, z jaką doświadczamy chwili za chwilą. Już nie próbujemy przewidywać ani kontrolować możliwego rezultatu. Ufamy sobie, ludziom wokół nas, wierzymy, że życie i Bóg się o nas troszczą. Cokolwiek się dzieje, wydarza się dla naszego Najwyższego Dobra.

Zaufanie otwiera nas na przyjmowanie tego, co Wszechświat ma nam do zaoferowania.

Zawierzenie wiedzie zawsze ku dobremu, choć nie zawsze takiemu, jak się spodziewaliśmy. Nieraz pokazuje zupełnie inne drogi niż te, których oczekiwaliśmy i na które mieliśmy nadzieje, którymi chcieliśmy podążać. Tu pomocne okazują się trzy siostry zaufania: odwaga, akceptacja i cierpliwość. I wielce pocieszająca modlitwa trzynastowiecznej mistyczki Juliany z Norwich:

„Wszystko będzie dobrze,
i wszystko będzie dobrze,
i wszelki bieg rzecz będzie dobry.”

Beata Paterska, psycholog, coach, doradca życiowy, trener personalny, pracuje w Centrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii w Katowicach. Zaprasza na  unikalne, dwudniowe warsztaty (sobota, godz. 10-17, niedziela, godz. 10-15, 19 - 20 stycznia) Coaching z Kartami Tarota

Tematy wykładów i zajęć praktycznych:

- 22 archetypy/karty Tarota,

- Tarot jako język pomostowy pomiędzy naszym światem wewnętrznym i jego zewnętrznymi przejawami,

- obliczanie i analiza Tarotowego portretu psychologicznego.

  Cena: 350 zł,

Zapisy telefoniczne 32 257 08 39 i 32 257 15 90.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
LCAKT
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.