To już niestety prawdziwa plaga. Mimo srogiej zimy i wiosennych przymrozków kleszczy jest w tym roku niespotykanie dużo. Zagrażają nam ludziom naszym zwierzętom. Tymczasem uniknąć zagrożenia można w prosty naturalny sposób – dzięki olejkom eterycznym.
Te nielubiane i groźne pajęczaki pojawiają się w ogrodach, parkach, lasach, na łąkach, trawnikach. Przyciąga je ciepło i zapach potu. Wbijając się skórę i pozostają tam często niezauważone nawet przez kilkanaście dni. Trudno zrezygnować z kontaktu z przyrodą, dlatego trzeba się zabezpieczać, bo kleszcze przenoszą wraz ze śliną 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów, w tym tak niebezpiecznych dla zdrowia jak wirus zapalenia opon mózgowych, krętek boreliozy albo zarodziec babesiozy (zarażający psy i koty).
Wszyscy wiemy, że należy zabezpieczać się przed spacerem odpowiednim ubiorem, ale warto pomyśleć też o zastosowaniu olejków eterycznych, m.in.: lawendowym, z trawy cytrynowej, eukaliptusowym, cytrynowym, tymiankowym, paczulowym, szałwiowym, miętowym.
Olejki należy stosować w rozcieńczeniu: 5 kropli jednego z wybranych olejków należy rozcieńczyć w 50 ml oleju roślinnego, np. z pestek winogron, jojoby lub słodkich migdałów i takim roztworem smarować się. Jedynie olejek z drzewa herbacianego można nanosić bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania.
A oto jeszcze inny przepis na spray odstraszający kleszcze (i komary):
1 szklanka octu jabłkowego lub spirytusu
10 kropli olejku lawendowego
1/2 łyżeczki olejku cytronela
10 kropli olejku miętowego
10 kropli olejku z drzewa herbacianego
10 kropli olejku z geranium
5 kropli olejku goździkowego
5 kropli olejku cynamonowego
Wszystkie składniki dobrze wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem.
W przypadku wszystkich olejków eterycznych warto wcześniej wykonać test na skórze, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na któryś z nich uczuleni (może pojawić się zaczerwienienie, swędzenie, czy wysypka).
Witamina B zmienia skład naszego potu, który okazuje się dla kleszczy i komarów mniej atrakcyjny. Dlatego niektórzy uważają, iż w tym zakresie sojusznikiem jest także piwo – zawierające sporo witaminy B.
Dobrym rozwiązaniem okazuje się zjedzenie przed spacerem kilku ząbków czosnku – insekty bardzo nie lubią intensywnego zapachu tej rośliny, którym przesiąka nasza skóra.
Od lat znane są też rośliny, które odstraszają kleszcze. Znacznie ograniczyć ich populację można sadząc na działce lub w ogrodzie:
wrotycz - odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce.
chrzan pospolity - wyciąg z jego korzeni odstrasza i zabija kleszcze
kocimiętka - zawiera neptalakton - związek, którego nie tolerują tak kleszcze, jak i komary.
clematis - wywar z niego jest trujący dla komarów i kleszczy
tatarak – jego olejek zawiera ponad 80 proc. azaronu - substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy
cebula - proszek z suszonej cebuli to skuteczny sposób na pozbycie się kleszczy.
jaskry, piołun, czosnek niedźwiedzi, lawenda i czeremcha.
A co zrobić, jeśli mimo zabezpieczeń kleszcz nas dopadnie? Usunąć pajęczaka u lekarza lub specjalistycznym urządzeniem (lasso) dostępnym w każdej aptece za około 20 zł. Następnie obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli będzie zaczerwienione lub „przemieszczać się” - warto pójść do Sanepidu i przebadać się. Leczenie boreliozy jest długotrwałe kosztowne. Jej objawy to m.in. zmęczenie, problemy ze snem, bóle mięśni i głowy, szumy uszne, zaburzenia wzroku, arytmia serca, depresja, zaburzenia neurologiczne
Fot.:
CC0 Creative Commons, pixabay.com
Te nielubiane i groźne pajęczaki pojawiają się w ogrodach, parkach, lasach, na łąkach, trawnikach