Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Rumianek – szansa w leczeniu alergii

10 lutego 2019
Autor: Zbigniew T. Nowak

Właściwości lecznicze rumianku znane są człowiekowi od tysięcy lat. Potwierdzają je także najnowsze badania uczonych. Nie tak dawno odkryto, że roślina ta może się bardzo przydać w leczeniu alergii. Z pewnością ucieszy to niejednego alergika, gdyż ta uciążliwa choroba ciągle atakuje ludzi na całym świecie.

Nie myjmy rumianku z rumianem

Rumianek pospolity Matricaria chamomilla (Chamomilla recutita) to bardzo szlachetna roślina lecznicza. Musimy też podkreślić, że w Polsce rośnie dziko kilka lub kilkanaście gatunków roślin, które do złudzenia go przypominają. Są to głównie rumiany Anthemis lub złocienie Chrysanthemum. Ale one nie posiadają właściwości leczniczych a często myli się je z prawdziwym rumiankiem.

Rumianek pospolity jest wdzięczną rośliną jednoroczną, osiągająca wysokość mniej więcej 60−70 cm. Liście ma jasnozielone, delikatne, drobne, pierzastodzielne. Kwiatostanem u tej rośliny jest koszyczek, który przypomina jeden duży kwiat. Jego kwiaty języczkowate są śnieżnobiałe lub białe, a rurkowate – żółte lub złocistożółte. Pełnia kwitnienia rumianku przypada zwyczaj na czerwiec, ale spotyka się też rośliny kwitnące aż do września. Cała roślina wydziela nadzwyczaj przyjemny - nieco balsamiczny zapach.

Rumianek pospolity raczej rzadko rośnie dziko na miedzach, ugorach, niekiedy gdzieś na suchych, podleśnych łąkach czy w dużych, zaniedbanych ogrodach. Są takie rejony kraju, gdzie można go spotkać bez trudu, ale są i takie, gdzie nie występuje on w ogóle. Dla potrzeb medycyny uprawia się go na specjalnych plantacjach.

Poznaj rumianek bezpromieniowy

W niektórych rejonach Polski występuje nawet nieco częściej niż rumianek pospolity – spokrewniony z nim rumianek bezpromieniowy M. discoidea (M. matricarioides). Można go spotkać często w ogródkach, gdzieś blisko zabudowań, ale także na przydrożach, rumowiskach, niewielkich pagórkach. Jest on dużo niższy niż rumianek pospolity (osiąga nie więcej niż 20-30 cm). Roślinę tę łatwo rozpoznać po nieco mniejszych koszyczkach kwiatowych, w których wcale nie ma brzeżnych białych kwiatków języczkowatych (płatków), a jedynie tworzą je kwiaty rurkowate w kolorze zielonożółtym. Wydzielają bardzo miły zapach, podobnie jak rumianek pospolity. Jest bardzo ceniony w medycynie ludowej (m. in. używano go chętnie do leczenia trudno gojących się ran czy usuwania pasożytów jelitowych).

Leczniczy koszyczek rumianku

W lecznictwie stosuje się kwiatostan rumianku, który też potocznie nazywany jest kwiatem. Zrywa się je w pełni kwitnienia roślin lub zaraz na jego początku. Surowiec ten zbiera się ręcznie, co jest bardzo pracochłonnie lub częściej – za pomocą specjalnych maszyn. Zaraz po zbiorze powinien być wysuszony po rozłożeniu cienką warstwą. Z dużych plantacji często jednak trafia bezpośrednio do suszarni.
Związkami leczniczymi zawartymi w koszyczkach rumianku są przede wszystkim olejek lotny (0,5-1,5%), flawonoidy, kumaryny, śluzy i polisacharydy.

Uznanie w nowoczesnej medycynie

Udało się dotrzeć do raczej rzadko publikowanych doniesień naukowych, że rośliny lecznicze także mogą i powinny być włączane do kuracji dla osób zmagających się z alergią.

Naukowcy udowodnili, że jeśli tylko chory na alergię nie odczuwa dodatkowo uczulenia na rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (złożonych Compositae), to zastosowanie w kuracji preparatów z rumiankiem przynosi zadowalające rezultaty w alergii. Być może za klika lat, gdy uda się usunąć podczas produkcji leków pewne związki, które mogą uczulać, roślina ta będzie powszechnie zalecana w leczeniu tej choroby. Badania takie trwają.

Dotychczasowe testy kliniczne dowiodły, że rumianek wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Można więc go zaproponować ludziom ze stwierdzoną alergią pokarmową (biegunka, dokuczliwe wzdęcia połączone z niestrawnością, odbijania, stan zapalny jelit itd.), nieżytem nosa, astmą (kuracja nim ułatwia oddychanie). Napar lub odwar z koszyczków rumianku stanowi dodatek do kąpieli leczniczych, kiedy występuje reakcja alergiczna na skórze, której towarzyszy silne pieczenie i swędzenie. Tu rumianek warto łączyć z szyszkami chmielu. Ponadto roślina ta działa uspokajająco, a więc może również złagodzić pobudzenie nerwowe, które może być konsekwencją reakcji alergicznej, np. na skórze.

Idealny lek dla dzieci

O tym, że rumianek, to także bezpieczny i skuteczny lek, który można podawać niemowlętom od drugiego tygodnia życia – wiadomo od wieków. Problemowi zastosowania roślin w leczeniu najczęstszych dolegliwości występujących u dzieci (w tym alergii) napisałem w obszernej książce „Zioła dla zdrowia dzieci”. Napar z rumianku jest np. bardzo przydatny, gdy niemowlęta cierpią na kolkę jelitową i typowe bóle brzuszka. Działa bowiem wiatropędnie oraz przeciwzapalnie. Niesie też pomoc w biegunce i zatruciu pokarmowym, ponieważ posiada zdolność niszczenia bakterii. Likwiduje nadmierną fermentację w jelitach i broni przed grzybicą przewodu pokarmowego, co często zdarza się u dzieci po długotrwałej i niewłaściwie przeprowadzonej kuracji antybiotykami.

Rumianek wpływa też uspokajająco i zapewnia dzieciom spokojny sen. Jest to szczególnie ważne, kiedy u niemowlęcia występuje ząbkowanie i nierzadko budzi się w nocy z powodu odczuwanego z tego powodu bólu. Często herbatkę rumiankową (np. z miodem lub sokiem malinowym) podaje się w przeziębieniu i grypie przebiegających z gorączką.

O tym trzeba wiedzieć

Zawsze do leczenia dzieci rumianek kupujmy w aptece lub sklepie zielarskim. Wybierajmy tylko gwarantowanych producentów, aby jego surowiec nie zawierał przypadkiem jakiś domieszek rumianu (jest nazywany „rumiankiem psim”), który zawiera składnik olejku o nazwie anthecotulid o działaniu alergizującym (powoduje alergie kontaktowe na skórze).

Na alergię pokarmową

Wprawdzie napar z tych ziół nie zastąpi regularnych wizyt z dzieckiem u lekarza alergologa, ale może zdecydowanie złagodzić przebieg alergii, a przede wszystkim wspomóc zaburzoną pracę jelit. Stanowi dobre uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarza.

Składniki:
½ szklanki koszyczków nagietka lekarskiego,
½ szklanki koszyczków rumianku,
½ szklanki nasion (owoców) kopru włoskiego,
¼ szklanki liści babki lancetowatej,
¼ szklanki liści pokrzywy,
¼ szklanki nasion (owoców) kminku.
(zioła powinny mieć postać mocno rozdrobnionego suszu, a nasiona zmielone lub starannie zmiażdżone w moździerzu)

Przygotowanie:
Wymienione komponenty dobrze wymieszać i wsypać do suchego, szczelnego pojemnika.

Stosowanie:
Dla dzieci w wieku 5−7 lat ½ łyżeczki uzyskanej mieszanki ziołowej zalać ½ szklanki wrzątku, parzyć pod przykryciem 15−20 minut. Po odcedzeniu napar podawać do picia 2 razy dziennie na 15−20 minut przed posiłkiem. Dla dzieci w wieku 8−12 lat można zastosować dawkę naparu sporządzoną z 1 łyżeczki ziół i 1 szklanki wrzątku – też 2 razy dziennie przed posiłkiem, a u dzieci starszych niż 12 lat – napar przygotować z 1 łyżki ziół i 1 szklanki wrzątku (aplikować jak w poprzednich przypadkach).
U dorosłych stosuje się większą dawkę – 1 łyżkę ziół zalewa się szklanką wrzątku, następnie parzy pod przykryciem 15–20 minut, a po przecedzeniu pije 2–3 razy dziennie przed posiłkiem.

Pożytek dla zdrowia:
Napar z tej mieszanki stanowi nieoceniony środek wspomagający leczenie alergii pokarmowej. Działa przeciwalergicznie i gojąco. Pomaga ustabilizować funkcjonowanie błon śluzowych jelit, co w dużym stopniu może ograniczyć przedostawanie się do krwiobiegu alergenów z pożywienia. Chroni przed stanem zapalnym w obrębie jelit. Ponadto wspomaga trawienie i usuwa wzdęcia. Łagodzi biegunkę wywołaną reakcją alergiczną.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
GAMEN
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.