Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Dobre i złe pieniądze.

15 lutego 2019
Autor: Prof. Zbigniew Królicki

Decyzja o zagospodarowaniu pieniędzy, czyli sposobie ich wydania jest bezpośrednio związana z ich źródłem czyli sposobem pozyskania. To oczywiście wydaje się zupełnie nielogiczne, ale emocje nie są logiczne. Okazuje się właśnie, że emocje towarzyszące chwili wejścia w posiadanie pieniędzy decydują potem o sposobie ich wydania i poczuciu czy to co zrobiliśmy jest słuszne czy nie. Psycholodzy są nawet skłonni „wartościować” pieniądze czyli klasyfikować je na dobre i złe. Dobre pieniądze to te które, w naszym odczuciu, pochodzą z uczciwej pracy i działalności.

Nie są pozyskane w atmosferze leku, strachu , dominacji czy oszustwa. Nie ma w nich nieuczciwości czy cwaniactwa. Płyną z kreacji duszy, umysłu ,własnej pracy. Zawdzięczasz je sobie. Przypomnij sobie pierwsze , zarobione przez siebie pieniądze. Jaką dały ci radość. Wyglądały tak samo jak te które otrzymywałeś od rodziców czy dziadków. A jaką miały wartość. Jak ciężko było się z nimi rozstać. Jak każdą tak zarobiona złotówkę oglądałeś kilka razy i zastanawiałeś się jak je wydać. Jak trzymając je w rękach miałeś przekonanie, że twoja praca i wysiłek idzie w dobrym kierunku.

Złe pieniądze to te które płyną z wyzysku, dominacji, presji, nieszczęścia drugiego człowieka. To te z oszustwa, nieuczciwości, kradzieży, zrujnowania innych. Przy ich zdobywaniu dajemy się ponieść niskim wibracjom strachu, presji, wyścigowi. W perspektywie czasu nie przynoszą radość a wewnętrzne spustoszenie. Są pustym paliwem i nie przekładają się na poczucie bezpieczeństwa, na dają szczęścia a wręcz przeciwnie. Stają się źródłem nieszczęścia dla tego człowieka, który w taki sposób je posiadł.

U wielu młodych ludzi z niezamożnych rodzin narasta złość i bunt z tego powodu, że są biedni. Często szybko opuszczają rodzinny dom i starają się, za wszelką cenę, zbić majątek albo przynajmniej mają motywację, żeby tak uczynić. Są często wściekli na swoich rodziców i są gotowi zrobić wszystko aby nie być takimi jak oni. Lecz nawet jeśli tacy ludzie, wypruwając sobie żyły, odniosą sukces finansowy, zazwyczaj nie są szczęśliwi.

Dlaczego? Ponieważ źródłem ich majątku i motywacji do zdobywania pieniędzy jest złość, gniew , uraza i bezwzględność. W rezultacie pieniądze i złość stają się powiązane w ich umyśle i im więcej pieniędzy mają lub chcą mieć, tym większy narasta w nich gniew i frustracja. Nie potrafią ich wydawać, nie traktują ich jako narzędzia do innych celów ale cel sam w sobie. W końcu ich podświadomość mówi „stop”, „Jestem już zmęczona tą złością i napięciem. Tym oszczędzaniem, odkładaniem, skąpstwem i chciwością. Chcę mieć tylko spokój i zadowolenie. Pieniądze są złe , niedobre nie dają szczęścia”.

Jak to zrobić, jak przerwać to powiazanie?

I odpowiedź przychodzi szybko: „Jeśli chcesz pozbyć się złości i gniewu, musisz pozbyć się pieniędzy". I tak właśnie się dzieje. To w nich upatrywane jest wszelki zło które się dzieje, więc podświadomie pozbywają się swoich pieniędzy. Wydają za dużo, dokonują złych inwestycji, biorą katastrofalny finansowo kredyt lub sabotują swój sukces w inny sposób – rozbity samochód, zalane mieszkanie, włamanie i kradzież , problem zdrowotny; nieuczciwy wspólnik, kara za nieprawidłowości wykryte przez urząd skarbowy. Jeżeli tylko wychodzą na prostą i widzą jakieś szanse na stabilizację natychmiast coś się dzieje. Czy zwróciłeś uwagę, że życie finansowe niektórych ludzi z twojego otoczenia przypomina rosyjską „Wańkę Stańkę”?

Wielu starszych ludzi odkłada pieniądze na „ciężkie czasy” wiedząc, że na emeryturę z ZUS-u i NFZ nie ma co liczyć. Odkładając każdą złotówkę mają wizję cierpienia, choroby, starości. Pieniądze nie kojarzą się z niczym dobrym. Jest z nimi silnie powiązany lęk i strach przed samotnością i niedołężnością. To oszczędzanie często prowadzi do absurdu i do odmawiania sobie teraz, jeszcze za życia, spełniania elementarnych potrzeb, odmawiania sobie drobnych przyjemności, wzbogacania życia. Takie pieniądze nigdy nie będą się kojarzyły z niczym dobrym- nawet rodzinie , która po śmierci tej nadzwyczaj skromnie żyjącej osoby, odkryje ze zdziwieniem, że dziedziczy ogromny spadek.

Powód, dla którego pragniesz pieniędzy , ma decydujące znaczenie dla twojego nastawienia dla sposobu ich zdobywania , i dla ich wartości. Jeśli twoja motywacja, żeby zdobyć pieniądze, oszczędzać lub odnieść sukces, wynika z niekorzystnego dla ciebie źródła, takiego jak lęk, strach, złość czy „ ucieczka od bólu”, pieniądze nigdy nie będą dobre i nie przyniosą ci szczęścia .Trzeba zaakceptować fakt, że pieniądze nie są dobre ani złe to człowiek poprzez swoje działanie nadaje im znaczenie. Pieniądz musi przynosić zadowolenie, wtedy jest dobry. Jedyna rola pieniędzy to wzbogacanie życia a ono stając się bogatsze nadaje im dobrą energię. Możesz zacząć łączyć zarabianie pieniędzy z takimi pojęciami jak wzniosły cel, wielki dar i ogromną radość.

Filozofia Huny uczy: „Błogosław to, czego pragniesz".

Pieniądze, nawet te najmniejsze muszą być w ruchu-należy je uruchamiać, wydawać, inwestować; kupować za nie rzeczy potrzebne , płacić rachunki i kupować przyjemności. Obracaj pieniędzmi-wydawaj i przyjmuj- wtedy będą dobre.

Chinczycy, którzy podobno wynaleźli pieniądze twierdzą że są one jednym z symboli energii wszechświata, jego widoczna manifestacją i metaforą. A skoro są energią- musisz tę energię dotykać, czuć tzn. odkryj uroki życia za gotówkę, miej zawsze pieniądze w portfelu i trochę drobnych w kieszeni. Nie bój się pieniędzy i nie płać za bilet tramwajowy czy bułkę, kartą płatniczą. Przyjmuj i wydawaj pieniądze ze spokojem. Mów o nich dobrze. Nie nazywaj ich szmalem, kapustą, sianem czy sałatą i nie chowaj pod materacem, w bieliźniarce ,słoiku w kuchni lub za starym obrazem.

Nie drwij! Nie ośmieszaj. Nie rób głupich żartów z pieniędzmi i nie dorysowuj niczego na banknotach. Nigdy nie niszcz pieniędzy ! Wydawaj najpierw te bardziej zniszczone.

Nie szydź .

Nie obrażaj się na nie.

Nie poniżaj! Bierz co najlepsze za tę cenę.

W ten sposób nadajesz im właściwą wartość! To bardzo ważne. Jeżeli butelka wody mineralnej kosztuje 1 PLN tzn., że 1 PLN ma wartość butelki wody. Jeżeli na lotnisku w Warszawie ta sama butelka kosztuje 15 PLN to,( nieważne że cię na to stać), jej nie kupuj bo w ten sposób poniżasz pieniądze nadając złotówce wartość 1/15 butelki wody. Miej szacunek do pieniędzy- targuj się o wszystko, wszędzie, do upadłego! Rób to miło z uśmiechem. Proś o gratisy, prezenty, dodatki i rabaty. Ten stary Wschodni zwyczaj, niestety mało przyjęty u nas, nie jest w żadnym wypadku formą obrazy czy deprecjonowania sprzedawcy, jest objawem szacunku dla pieniędzy.

Szanuj pieniądze, nawet te najmniejsze.

W końcu Mennica Polska po coś je wybija. Czekaj spokojnie na wydanie 1 grosza albo wręcz się o niego upomnij. Nie zgadzaj się na nie wydawanie groszowych końcówek. Jeżeli zobaczysz dziwną minę sprzedawcy, który będzie jeszcze komentował, że taki drobiazg ma dla ciebie znaczenie to spokojnie, z uśmiechem powiedz, że skoro jeden grosz nie ma dla niego znaczenia to niech ci wyda dwa grosze albo pięć !

Oszczędzaj tylko wtedy gdy masz cel oszczędzania a szczególnie nie odkładaj na „ciężkie czasy” tylko na „wspaniałą pogodną starość” . Jeżeli możesz inwestuj w ludzi- w ciężkich czasach ci pomogą.
I na koniec najważniejsza uwaga dotycząca dobrych pieniędzy. Jak najszybciej zacznij wydawać pieniądze swoich spadkobierców - nie będą czekali na twoją śmierć!

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
IYUJW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.