Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Zrelaksuj ciało na wiosnę

10 marca 2019
Autor: Renata Łęcka

Medycyna naturalna: Ciało jest jak mapa – jeśli umiesz na nie patrzeć, wiele się dowiesz o człowieku, który je nosi. Ułożenie ramion, kształt klatki piersiowej, zapadnięcie brzucha wiele mówi o osobowości i psychice człowieka. Emocje, pragnienia, kompleksy, zranienia, wszystko, co przeżywamy, „mieszka” w naszych ciałach. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, ciało się rozluźnia, jest gibkie, chodzimy z gracją. Kiedy przeżywamy coś trudnego, ciało sztywnieje, zapada się aby w ten sposób nie dopuścić do przeżywania „trudnych” emocji. Tworzą się blokady mięśniowe. Poprzez ciało można też leczyć emocjonalne cierpienie.

Tak naprawdę ciało i dusza stanowią jedność

Kondycja fizyczna wpływa na nastrój człowieka i odwrotnie – emocje wyrażają się w mimice, postawie ciała. Na przykład, gdy człowiek przeżywa stres, napina się przepona, co powoduje spłycenie oddechu. W stresie ludzie nieświadomie zaciskają odbyt i pośladki, a ciężar ciała przenosi się ze śródstopia na pięty – dlatego człowiek inaczej się porusza i stoi. Następuje podciągnięcie rzepek kolanowych ku górze i usztywnienie ud, podobnie jak u psa, który porusza się na sztywnych nogach, gdy szykuje się do walki. W stresie napinane są również mięśnie leżące wzdłuż kręgosłupa, co także upodabnia człowieka do innych ssaków (jeżenie sierści na grzbiecie).

Traumatyczne przeżycia mogą prowadzić do trwałego, nawykowego napinania mięśni szkieletowych. W psychologii nazywane jest to „blokiem mięśniowym” – określona partia ciała staje się bardzo sztywna, twarda i niepodatna na ruch. Bloki mięśniowe sprawiają, że ciało jest mniej ruchome, a tkanka gorzej ukrwiona, co z kolei prowadzi do gromadzenia się w tych miejscach tłuszczu. Otłuszczone uda i kolana mogą więc świadczyć o tym, że  w dzieciństwie człowiek przeżywał szczególnie intensywny stres (mięśnie w tym rejonie były ciągle napięte). To samo można powiedzieć o tkance tłuszczowej gromadzącej się na karku.

Inną konsekwencją trwałego napinania mięśni jest odczuwanie bólu – nogi mogą nie tylko otłuszczać się, ale także boleć pod wpływem stresu lub zmęczenia. W wyniku tego samego stresu inni ludzie narzekać będą raczej na ból pleców, jeśli bloki mięśniowe tam są ulokowane. Jeszcze inną konsekwencją nawykowego napinania mięśni jest deformowanie się układu kostnego. Na przykład napięte plecy nie tylko będą się otłuszczać i boleć, ale człowiek będzie chodzić przygarbiony. Pogłębi to jeszcze bardziej deformację kręgosłupa.

Z punktu widzenia psychologii „zadaniem” bloku mięśniowego jest tłumienie emocji. Gdy człowiek napina mięśnie, uczucia nie dochodzą do świadomości lub stają się słabsze. Na przykład dziecko, które nie chce się rozpłakać, może zacisnąć usta  i szczęki, w wyniku czego łzy mu nie popłyną, a smutek będzie odczuwany słabiej. Odkryto na przykład, że ludzie, którzy nie odczuwają lęku (psychopaci), mają jednocześnie bardziej niż inni napięte mięśnie. Z kolei rozluźnienie mięśni sprawia, że emocja staje się silniejsza,  a człowiek bardziej jej świadomy.

To dlatego niektóre osoby zaczynają „bez powodu” płakać lub śmiać się podczas masażu albo przeżywają inne emocje – niepokój, irytację, podniecenie, złość itp. W praktyce każdy zabieg rozluźniający bloki mięśniowe (wysiłek fizyczny, sauna, leżenie w wannie, orgazm czy relaksacja) może sprawić, że emocje „dochodzą do głosu”.
Umiejętność rozpoznania miejsc napięć pozwala nie tylko stymulować zdrowie poprzez ich rozluźnianie, ale też rozpoznać typ osobowości człowieka.

Gniew i złość spinają przeważnie plecy i tworzą bloki mięśniowe wokół ramion na plecach. Lęk napina przeponę, prowadzi do spłycenia oddechu i sprawia, że dłonie lub stopy stają się zimne. Tłumione impulsy seksualne ujawniają się usztywnionymi i nieruchomymi pośladkami – zarówno mężczyźni, jak i kobiety poruszają się tak, że ich biodra są nieruchome. Z kolei trudności w przeżywaniu miłości
i zaufania do innego człowieka wywołują zwykle bloki mięśniowe z przodu klatki piersiowej i sprawiają, że pierś jest zapadnięta, a ramiona kulą się ku sobie, lub też jest nadmiernie wypięta, jak pancerz.

Dla duszy pracuj nad ciałem

Zmniejszanie napięć mięśniowych nie tylko leczy ciało, ale także może przynieść ulgę psychiczną. Gdy człowiek przeżywa stres, napina przeponę i spłyca oddech, ale świadome pogłębienie oddechu sprawi, że jakaś porcja stresu minie. Ciało pozbawione napięcia doświadcza swoich prawdziwych emocji. Brak napięć mięśniowych bardzo dobrze widoczny jest u zwierząt, na przykład u kotów, których mięśnie są niemal cały czas rozluźnione. Krótkotrwałe odprężenie mięśni przynosi masaż, sauna, wytężona praca fizyczna. Bardzo dobre wyniki dają rozluźniające ćwiczenia, na przykład joga, która nie tylko łagodzi napięcia, ale także powoduje większą świadomość ciała, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie  i wigor. Poznanie swoich emocji (na przykład w procesie psychoterapii) sprawia też, że  w mniejszym stopniu przekładają się one na napięcia mięśni.

Człowiek pozbawiony bloków mięśniowych porusza się z gracją, jego ruchy są miękkie, ale daje się w nich zauważyć energię. Ciało takiego człowieka jest zwykle ciepłe i rozluźnione, choć nie wiotkie. Skóra różowa, oczy błyszczące. Brzmi to trochę jak opis z bajki i jest być może zbyt słodki, jednak gdyby ludzie nie mieli problemów emocjonalnych, faktycznie poruszaliby się trochę jak koty – z gracją, zręcznością, swobodnie i pewnie. Kiedy nasze ciała nie są poblokowane, każda komórka „oddycha”, odżywia się i regeneruje bez przeszkód, a my? A my starzejemy się wolniej. Dlatego wyprowadź swoje ciało na relaksujący spacer, albo podaruj mu masaż albo pływanie. Bądź po prostu dobrym właścicielem swojego ciała!

Renata Łęcka – Ambasador Kampanii Społecznej „Żyję Świadomie”

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
TAUSG
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.