Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Bezpieczny antybiotyk z ula

23 września 2018
Autor: Zbigniew T. Nowak

Niezawodny i stary jak świat antybiotyk – propolis (kit pszczeli). Można go bez problemu kupić, np. u pszczelarza. Ten lek jest wytwarzany przez pszczoły z substancji balsamicznych wosków powlekających pączki niektórych drzew i krzewów, bądź roślin zielnych, a także żywic jodły, sosny, modrzewia, kasztanowca, brzozy, topoli, osiki i innych.

Propolis ma nadzwyczaj skuteczne działanie gojące. Stosuje się go powszechnie jako środek ułatwiający gojenie się niełatwych do leczenia ran (np. trudnych do opanowania owrzodzeń podudzi), poparzeń, odmrożeń, odleżyn (szczególnie przydatny), ran popromiennych, pooperacyjnych, grzybic, egzemy, skaleczeń. Ma szczególną zdolność unieszkodliwiania chorobotwórczych bakterii (często nawet odpornych na antybiotyki), wirusów, grzybów i pierwotniaków.

Jest chętnie podawany w grypie i wszelkich infekcjach z przeziębienia. Z największą skutecznością leczy infekcje górnych dróg oddechowych: anginę, zapalenie i nieżyt gardła, uczucie „drapania w gardle”, przewlekły stan zapalny migdałków, ropienie w gardle.

Propolis można stosować na różne sposoby. W aptekach i sklepach zielarskich kupimy go w postaci tabletek lub nalewki.

Popularną i łatwo dostępną nalewkę (czy też krople) z propolisu można zażywać, np. dodając ją do ciepłego, przegotowanego mleka lub wody. Trzeba jednak pamiętać, że resztki tego leku osadzają się na ściankach szklanek, kieliszków czy kubków, których trudno się pozbyć podczas mycia, stąd lepiej używać jednorazowych pojemniczków lub po prostu do takiego specjalnego użytku przeznaczyć jedno naczynie. Niektórzy nalewkę stosują wprost po wkropieniu do łyżeczki czy łyżki cukru nierafinowanego lub – lepiej niekrystalizowanego miodu (taka postać leku bardzo przydaje się, gdy zmagamy się z infekcją gardła czy migdałków podniebiennych – wtedy należy starać się długo go ssać).

Nalewkę z propolisu wykorzystuje się również do użytku zewnętrznego, np. dezynfekowania trudno gojących ran, skaleczeń, owrzodzeń (tu zaleca się ją w postaci okładu). W aptekach i sklepach zielarskich nietrudno dostać jeszcze bardzo przydatny w każdym domu puder propolisowy, który stanowi lek pierwszej potrzeby, gdy mamy problem z trudno gojącymi się ranami (odleżynami), owrzodzeniem żylakowym, poparzeniem, grzybicą i otarciami skóry itd. Najlepiej jednak pytać o puder zawierający 7 proc. suchego wyciągu z propolisu, bo ma znacznie silniejsze działanie lecznicze.

W drogeriach i aptekach pojawiło się ostatnio specjalne mydło w płynie z jego dodatkiem, które przydaje się m. in. przy grzybicy stóp.

Są też pszczelarze, którzy oferują miód z dodatkiem propolisu. Trzeba jednak pamiętać, że aby taki specyfik działał skutecznie w zwalczaniu patogenów chorobotwórczych, musi mieć odpowiednio duże stężenie.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
XOQHQ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.