Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Najlepszy - prosto z drzewa

16 lutego 2019
Autor: Leszek Brzoza

Medycyna naturalna: Z nieukrywaną przyjemnością przyjąłem zaproszenie redakcji, do napisania kilku słów o soku z brzozy, jego właściwościach i wartościach odżywczych. Powody są co najmniej dwa. Pierwszy – właśnie rozpoczynają się jego zbiory i drugi – osobisty. Wszak nazwisko zobowiązuje.

Sok z brzozy zbierany jest w marcu i na początku kwietnia, kiedy mija mróz i drzewo budzi się do życia, ale jeszcze nie wypuściło liści. Trwa to około dwóch, trzech tygodni. Pozyskiwany jest poprzez nawiercenie pnia i wstawienie w otwór swoistego lejka z naczyniem, ale równie skuteczne jest odłamanie gałązki.

Drzewo, z którego pozyskuje się sok, powinno być zdrowe, rosnące z dala od źródeł zanieczyszczeń przemysłowych i spalin. Jeśli nie rośnie na naszej działce, a np. w lesie, o chęci pozyskania soku powinniśmy powiadomić i uzyskać pozwolenie leśniczego.

Jest dobrze znany zarówno w Polsce, jak i na Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, w Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Co ciekawe, ostatnio wraz z modą na zdrowy tryb życia, medycynę naturalną - robi karierę w USA i Wielkiej Brytanii.

I nic dziwnego, bo właściwości przekonują, że warto mieć go w domu przez cały rok. W składzie soku z brzozy znajdziemy naturalną aspirynę ale także kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy, wapń, fosfor, magnez, żelazo, witaminę C, witaminy z grupy B oraz garbniki.

Sok z brzozy, zwany także oskołą, działa oczyszczająco, eliminując toksyny z organizmu, a dzięki temu, układ moczowy jest wolny od złogów. Nie tylko zabezpiecza przed powstawaniem kamieni nerkowych, ale również pomaga je rozpuścić, jeśli już zostały stwierdzone w badaniu.

Oskoła pomaga usuwać z wątroby szkodliwe substancje, które znalazły się w niej w wyniku np. zażywania leków, dlatego można go polecić zwłaszcza przy antybiotykoterapii. Betulina, która znajduje się w jego składzie jest substancją zwiększającą wrażliwość tkanek na insulinę, obniżającą poziom cholesterolu i zapobiegającą miażdżycy. Dodatkowo, w soku z brzozy znaleźć można salicylan metylu, który działa jak naturalna aspiryna, łagodząc bóle i zmniejszając stan zapalny.

Sok z brzozy, który w smaku przypomina trochę gęstszą słodką wodę, można stosować również zewnętrznie. Ma działanie wybielające, więc sprawdzi się przy cerze z przebarwieniami czy piegami. Tonik z soku z brzozy wspomaga gojenie się ran oraz jest stosowany przy wypadaniu włosów. Idealnie nadaje się też do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Sok można kupić przez cały rok w sklepach ze zdrową żywnością, medycyną naturalną, bywa w supermarketach a nawet dyskontach. Ponieważ sok „prosto z drzewa” szybko się psuje, wymaga pasteryzacji, która, nie ma co kryć, słabiej działa niż produkt świeży, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. W medycynie ludowej stosowany był nie tylko sok tradycyjnie pozyskany, ale także preparaty otrzymane z młodych liści i pączków. Wyciąg z pączków brzozy ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z kolei ze zmiażdżonych liści przygotowuje się okłady.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
HRTJN
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.