Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Może być gorzej! Optymistyczny pesymista

24 lutego 2019
Autor: prof. Zbigniew Królicki

Tytuł tego felietonu nie wskazuje na to, że autor przestał być optymistą życiowym ale na to, że jedną z naszych cech narodowych jest „optymistyczny pesymizm”. To taka cecha charakteru , zrozumiała tylko dla nas Polaków . Niezależnie od tego jak trudna jest obecna sytuacja, w jak trudnym i beznadziejnym położeniu jesteś i jak głęboko jesteś przekonany, że nie może być gorzej to bądź pewny : zawsze w twoim otoczeniu pojawi się ktoś, kto z uśmiechem powie : to nie prawda-może być gorzej, może! I to jest właśnie ten optymistyczny pesymista.

Co jednak robić gdy niebo nad głowa zamienia się w „szklany sufit”? Gdy zamiast horyzontu mamy przed oczami wysoki mur i żadnej, choćby najmniejszej perspektywy? Gdy w życiu następują wydarzenia nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Umiera ktoś z rodziny, porzuca nas partner, firma w której pracujemy bankrutuje i jesteśmy bez pracy, i środków do życia; wspólnik nas okradł i uciekł, zostawiając długi. W takiej właśnie chwili czujemy wielką bezsilność bo nic co moglibyśmy zrobić nie jest w stanie odmienić tego typu wydarzeń.

A gdzie jest powiedziane, że coś się musi wrócić, odwrócić, odbudować? Dlaczego oczekujesz, że partner z powrotem zacznie cię kochać, firma stanie na nogi i z powrotem cię zatrudni a wspólnik poczuje wyrzuty sumienia – odda nam pieniądze i spłaci długi. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że jest to raczej mało prawdopodobne. Ale zupełnie realne jest coś innego. No właśnie innego! Może to co się w tej chwili z Tobą dzieje jest niepowtarzalną szansą aby zacząć coś zupełnie nowego. Skierować życie na nowe tory, inaczej spojrzeć na swoją rzeczywistość i swoje problemy; zacząć inaczej myśleć, zerwać z ukształtowanym w podświadomości wzorcem postępowania.

Jestem pewien, że doświadczyłeś w życiu takiej sytuacji. Robiłeś wszystko co możliwe aby odzyskać pracę, naprawić związek, uratować firmę i żadne z Twoich działań nie przynosiło spodziewanych rezultatów. Jednak po pewnym czasie stanąłeś na nogi i odzyskałeś równowagę. Ba, nawet odniosłeś spektakularne sukcesy. Gdy teraz, z perspektywy czasu, patrzysz na tamte swoje problemy łatwo możesz zauważyć, że wtedy tamte twoje działania miały na celu ochronę tego co jeszcze było możliwe i ewentualnie odbudowanie utraconych pozycji. Liczyłeś, że coś się odmieni ale tak naprawdę liczyłeś na powrót tego co było.

Gdy jednak zmieniłeś strategię i zacząłeś robić coś zupełnie nowego, skierowałeś siły i energię w zupełnie nowych kierunkach ( czasami bardzo dziwnych) dostrzegłeś szereg nowych możliwości, otworzyły się zupełnie nowe perspektywy. Nie tylko, że zacząłeś odnosić sukcesy ale najważniejsze – zapomniałeś o porażkach i klęskach. Świat wokół Ciebie nie zmienił się. Jest taki sam. Niebo jest to samo i dzień wstaje tak jak poprzednio. Jednak jest inaczej. To Ty inaczej o nim pomyślałeś, inaczej na niego spojrzałeś.
Jeden z moich nauczycieli mawiał do mnie często; „Jeżeli coś ci się w życiu nie udaje; ponosisz porażkę, coś tracisz to pamiętaj – może Stwórca nie miał już siły patrzeć jak się męczysz i ma dla Ciebie dużo lepszą, zupełnie nową propozycję”.

Kiedy próbujemy czegoś nowego i nasze kolejne próby nie dają rezultatu to boimy się próbować po raz kolejny. Boimy się kolejnej porażki, kolejnego rozczarowania. Ten lęk zaczyna nas paraliżować i przestajemy próbować. Wydaje nam się, że te przeszłe niepowodzenia maja jakiś wpływ na przyszłe decyzje i sytuacje. Otóż dobra wiadomość brzmi; nie mają. Nie liczy się to co było wczoraj lecz to co dzieje się właśnie w tej chwili. Przeszłość nie równa się przyszłości. Nie dasz rady jechać do przodu samochodem patrząc ciągle we wsteczne lusterko. A właśnie to robisz. Skoncentruj się na tym co możesz zrobić dziś aby poprawić swoją sytuację.

Ale jest jeszcze coś istotnego. Myśląc ciągle o swoich porażkach i niepowodzeniach bardzo silnie je powiększasz. Zwróć uwagę, że tak naprawdę w twojej głowie i twoich myślach są one dużo większe niż w rzeczywistości. Czyżby?

„Dzwoniłem od rana do wieczora i nie mam żadnego polecenia do nowego klienta!” Kiedy sprawdzisz swój biling nagle okaże się, że wykonałeś pięć telefonów i poświęciłeś na to pół godziny. Myślisz jednak cały czas o tych nieudanych telefonach i w swojej wyobraźni cały czas słyszysz odrzucenie.

„Próbowałem już tysiąc razy, setki metod i żaden ze sposobów nie wypalił. Dalej jestem chory”. W rzeczywistości nie próbowałeś nawet sto razy i nawet nie dwadzieścia. Jednak myślisz cały czas o swoich niepowodzeniach i tym samym je mnożysz.

„Od dwóch lat szukam intensywnie jakiejś pracy”. Nieprawda. Od dwóch lat jesteś bez pracy ale na szukanie poświęciłeś tak na prawdę tylko kilka dni. Myślisz o szukaniu i już tef fakt cię wykańcza. Kiedy ci się kilka razy nie powiodło przestałeś robić w ogóle cokolwiek.

Gdy pokonasz swoją osobistą barierę niemożności bądź przygotowany, że zawsze znajdzie się, ten sam lub inny optymistyczny –pesymista, który w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem postawi przed Tobą barierę, niemożności. Ktoś kto dokładnie i precyzyjnie, w zgodzie z teoriami i obowiązującymi prawami a także w zgodzie z własnymi przekonaniami powie Ci, t o nie ma sensu, to jest niemożliwe lub zasieje wątpliwości : po co ci to wszystko ?

Ale pamiętaj to jest jego zdanie, jego przekonanie. To nie dotyczy ciebie. Dla ciebie jest to możliwe.

Ty możesz wszystko zmienić.

Jestem przekonany i głęboko wierzę, że każdy człowiek stworzony jest do osiągania sukcesów i nosi w sobie pierwiastek wielkości i niepowtarzalności. Przekonanie, że jest się człowiekiem wartościowym, zdolnym do wielkich dokonań, niezależnie od chwilowych porażek i niepowodzeń, pozwala realizować cele i pragnienia. Przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia – jeżeli tylko będzie się robiło to dla ludzi i z ludźmi; że wszystkiego na tym świecie wystarczy dla wszystkich – szczęścia, zdrowia, miłości, pieniędzy ; że wszystko co jeden człowiek zrobił drugi może powtórzyć daję tę specyficzną moc i błysk w oku prowadzący do szczęścia i spełnienia.

Pamiętaj : „bólu” już wystarczy – TY TEŻ MOŻESZ.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
VQLJV
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.