Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

To koszmarne zapalenie zatok

23 września 2018
Autor: Zbigniew T. Nowak

Statystyki medyczne nie pozostawiają żadnych złudzeń: nawet co drugi Polak co najmniej raz w życiu zmagał się z zapaleniem zatok, natomiast u około 15 proc. schorzenie to przybiera postać przewlekłą, tzn. dokucza dłużej niż 12 tygodni. Gdy jednak nas dopadnie, nie rozkładajmy bezradnie rąk. Istnieją przecież naturalne, skuteczne sposoby leczenia tej choroby. Zimą i wiosną schorzenie to dokucza nam najbardziej. Warto dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.

O zatokach bez tajemnic

Zatoki przynosowe to takie jamy zlokalizowane w obrębie czaszki, które są upowietrzone. Łączą się one z jamą nosa. Wyróżniamy zatoki czołowe, szczękowe, klinowe i sitowe.

Medycyna zna m.in. następujące rodzaje zapalenia zatok: ostre, nawracające ostre, zapalenie podostre i przewlekłe. Schorzenie to zaliczane jest dziś do 10 najczęściej występujących. Zapaleniu zatok zawsze towarzyszy niedrożność nosa. Na początku występuje wydzielina wodnista i ta z każdym dniem staje się coraz bardziej gęsta i ropna. W poważniejszych przypadkach chory może odczuwać wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, która najczęściej spływa do gardła. Często dochodzi do upośledzenia węchu. Skarżymy się na rozpierający ból zlokalizowany niemal na całej twarzy (najdotkliwiej w okolicy czoła). Pojawia się także ból głowy – zwykle pulsujący i nagły, np. podczas schylania się.

Niewłaściwe leczenie stanu zapalnego zatok lub lekceważenie go przechodzi z czasem w stan przewlekły bądź nawracający. Takie dolegliwości leczy się trudniej i uprzykrzają one życie, bo potrafią nasilać się nawet przez kilka lub kilkanaście tygodni, i to kilka razy w roku. Najbardziej krytyczny okres dla chorego to wczesna wiosna (marzec).

Jakie są przyczyny zapalenia zatok? Mogą być one wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby chorobotwórcze. Często zdarza się, że zapalenie powodują od razu i bakterie, i wirusy. W ostatnim czasie coraz częściej zapalenie zatok dotyka ludzi cierpiących na alergię. Tę przypadłość leczyć jest trudniej.
Leczenie zapalenia zatok nie należy do łatwych. Wymaga dużo cierpliwości i zachowania samodyscypliny. Należy niezwłocznie wybrać się do lekarza laryngologa, który w takich przypadkach zleci zażywanie odpowiednio dobranych antybiotyków, leków obkurczających błony śluzowe, przeciwhistaminowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Od razu jednak zaznaczę, że kuracja antybiotykami z apteki może niekiedy okazać się mało skuteczna, szczególnie wtedy, gdy dokucza już przewlekły stan zapalny zatok, a pacjent stosował już wcześniej przez długi czas te leki bez widocznej poprawy. Po pierwsze dlatego, że może zaistnieć problem (poprzez stosowanie doustne) ze skutecznym dotarciem antybiotyku do miejsca objętego zakażeniem. Po drugie – bakterie, które wywołują to zakażenie są zazwyczaj uodpornione na działanie tego typu leków (tworzą się bakterie zmutowane, tzw. superbakterie).

Z pomocą przychodzą zioła

Zioła i przygotowane z nich domowe lekarstwa stanowią dobre uzupełnienie leczenia podstawowego aplikowanego przez lekarza, w lżejszych przypadkach i zastosowane zaraz na początku objawów – mogą nawet oszczędzić nam przyjmowania antybiotyków. Ponadto zapobiegają przechodzeniu zapalenia zatok w stan przewlekły lub nawracający. Regenerują też błony śluzowe nosa i zatok oraz rozrzedzają ropną wydzielinę w nich zalegającą. Wpływają poza tym bakterio-, wiruso- i grzybobójczo, co potwierdziły badania naukowe.

Wśród sprawdzonych naturalnych środków wymienić trzeba dziewannę, chrzan oraz olejek z drzewa herbacianego. Dobrym uzupełnieniem kuracji nimi jest też propolis i miód.

Mleko z kwiatami dziewanny

Składniki:
1 łyżka rozdrobnionych kwiatów (koron kwiatowych) dziewanny,
1 szklanka wrzącego mleka (najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2 proc.),
1 łyżeczka (lub więcej) miodu pszczelego – zdecydowanie najlepszy jest spadziowy z drzew iglastych, leśny – wielokwiatowy lub lipowy.

Przygotowanie:
Susz z kwiatów dziewanny zalać w kubku lub w szklance wrzącym mlekiem i parzyć pod przykryciem około 15-20 minut. Następnie odcedzić, mocno wycisnąć na sitku łyżką resztki kwiatów, a do uzyskanego dobrze ciepłego leku (nigdy gorącego!) dodać miód i dobrze wymieszać.

Stosowanie:
Tak sporządzony lek pije się (małymi łykami) 3-4 razy w ciągu dnia po 1 szklance (ostatnia dawka koniecznie przed snem). Zapobiegawczo 1-2 razy dziennie po 1 szklance.
Pożytek dla zdrowia:

Specyfik zastosowany w takiej postaci niszczy nawet te bakterie odporne na działanie powszechnie dostępnych w aptekach antybiotyków. Posiada również sprawdzone działanie wirusobójcze (radzi sobie z wirusami grypy). Daje wręcz natychmiastową ulgę w uporczywym zapaleniu zatok, skracając czas trwania infekcji. Zapobiega tworzeniu się ropnej – nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny w zatokach i ułatwia jej usuwanie, co w sposób zdecydowany pomaga szybciej opanować tę często trudno do leczenia chorobę. Leczy też sprawnie katar i zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Dezynfekuje błyskawicznie całe drogi oddechowe. Ułatwia upłynnienie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i gardle i utrudniającej normalne oddychanie.

Dodatkowa rada:
Kto zmaga się z wyjątkowo uporczywym i nawracającym zapaleniem zatok, to warto do przygotowanego leku dodać jeszcze 10-15 kropli nalewki propolisowej (dostępnej w aptece).

Syrop chrzanowo-miodowy

Składniki:
100 g świeżych korzeni chrzanu,
150 g miodu pszczelego – najlepiej lipowego lub spadziowego z drzew iglastych,
½ szklanki przegotowanej, ciepłej wody.

Przygotowanie:
Korzenie obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o drobnych otworach. Zalać ciepłą przegotowaną wodą i pozostawić na około 2 godziny. Następnie miazgę tę mocno wycisnąć przez wyjałowioną gazę. Do uzyskanego płynu dodać miód i starannie wymieszać. Zlać do wyparzonej butelki lub słoika i przechowywać w lodówce.

Stosowanie:
Syrop ten zażywa się po 1 łyżce 3-4 razy dziennie – dorośli. Dzieciom powyżej 6 lat można go podawać po 1 łyżeczce – 3 razy w ciągu dnia.

Pożytek dla zdrowia:
Taki syrop uodparnia organizm na wszelkie infekcje spowodowane przeziębieniem. Pomaga także w leczeniu grypy, kataru, zapalenia zatok i migdałków podniebiennych. Jest nieoceniony w ropnym zapaleniu gardła oraz zapaleniu oskrzeli. Z wyjątkową skutecznością dezynfekuje całe drogi oddechowe i oskrzela. Warto go stosować też zapobiegawczo w okresie wzmożonej zachorowalności z powodu zimowo-wiosennych infekcji. Zdecydowanie przyspiesza zdrowienie osób zainfekowanych.

Dodatkowa rada:
Aby podczas ucierania korzeni chrzanu nie drażnić oczu, czynność tę dobrze jest wykonywać na powietrzu lub przy włączonym wentylatorze.

Balsam z olejku z drzewa herbacianego pomocny w zapaleniu zatok

Składniki:
2 łyżki oleju migdałowego, z pestek winogron lub oliwy z oliwek,
10 kropli naturalnego olejku z drzewa herbacianego Oleum Malaleucae.

Przygotowanie:
Olej lub oliwę starannie wymieszać w małym, szczelnym pojemniczku (np. po kremie) z olejkiem z drzewa herbacianego.

Stosowanie:
Powstałym balsamem delikatnie masować skronie i smarować błony śluzowe nosa co najmniej 2-3 razy dziennie (w poważnym zapaleniu zatok).

Pożytek dla zdrowia:
Olejek z drzewa herbacianego jest silnie działającym środkiem o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Posiada również właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Taki balsam łagodzi także ból głowy spowodowany zapaleniem zatok przynosowych.

Dobra rada:
Niezależnie od balsamu warto znaleźć czas na przygotowanie inhalacji z olejku z drzewa herbacianego.

Za radą zielarzy z dalekiej Rosji

W dalekiej Rosji zapalenie zatok przynosowych leczy się z dobrym skutkiem skrystalizowanym miodem pszczelim. Niewielką ilość takiego miodu (najlepszy jest lipowy, spadziowy z drzew iglastych, wielokwiatowy leśny, gryczany) należy umieścić w obu otworach nosa i położyć się z lekko uniesioną do góry głową. Zabieg przeprowadzamy 4-6 razy dziennie co najmniej przez tydzień.

Kuracja według opisanej metody daje ulgę w ostrym, trudnym do leczenia zapaleniu zatok. Poprawia samopoczucie chorego i skraca czas zdrowienia. Miód wprowadzony do nosa spływa stopniowo w kierunku zatok i wykazuje dobroczynne działanie antybiotyczne oraz przeciwzapalne. Udrożnia nos i ułatwia oczyszczanie zatok z ropnej wydzieliny. Zapobiega poza tym nawrotom tego schorzenia. Zabieg ten warto przeprowadzać zapobiegawczo jesienią i wiosną.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
VAYRJ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.