Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Przychodzi człowiek do coacha, a on wyciąga karty

5 marca 2019
Autor: Beata Paterska

Coaching, to wspieranie w procesie zmiany budującej integralność osobistą danej osoby. Integralność przejawia się spójnością w obszarach myśli, uczuć i działań. Jak się rozwijać, jak się zmieniać, by to co robi, pełniej wyrażało to kim jest. To odkrywanie nowych dróg, nowych sposobów działania, wytyczania i osiągania celów zgodnych z autentycznymi potrzebami i własnymi wartościami. To pomoc w odkrywaniu celu życia i dostrajanie się do niego.

Ale o co chodzi?

Coaching można zastosować do wszystkich obszarów naszego życia: pracy, sukcesu, rozwoju osobistego, relacji z innymi, zdrowia. Ponieważ wszędzie potrzebne jest zadanie sobie pytania i uczciwa odpowiedź:

Gdzie, w jakim miejscu jestem teraz (w wybranej dziedzinie)?

Gdzie chciałbym być?

I co muszę zrobić, żeby tam dotrzeć?

Coach, czyli osobisty trener wychodzi z przekonania, że klient jest z natury kreatywny i pełen zasobów, że w jego wnętrzu są odpowiedzi na stawiane pytania. Zadaniem coacha jest pomoc w dotarciu do tego zasobu. Podjęcie decyzji pozostaje w rękach klienta.

Zadaniem coacha jest pomóc klientowi w sformułowaniu celów. Przyjrzeniu się im przez pryzmat korzyści i kosztów, zgodności z wyznawanymi wartościami. Klient nie od razu musi wiedzieć, jak coś zrobić. Najważniejsza jest motywacja, żeby to zrobić. To ona jest kluczem do zmiany, plus wiara w siebie, we własne możliwości. Potrzebne informacje i narzędzia pojawią się po drodze. Osobisty trener wspiera klienta w tym procesie, pomagając mu dotrzeć do niewykorzystywanych dotąd zasobów, ale jak najbardziej będących w jego mocach sprawczych.

Niejednokrotnie wymaga to wyjścia poza schemat. Po co? Ponieważ nim klient zdecydował się przyjść do coacha, terapeuty, doradcy itp. już sam, na własną rękę próbował sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, niejednokrotnie pytając o radę swoje najbliższe otoczenie.

Tak w dużym uproszczeniu działa coaching.

Twórczy umysł

Dlatego w pracy coachingowej niejednokrotnie sięgamy do zasobów naszej prawej półkuli mózgu. Odwołujemy się do twórczego umysłu, czucia, intuicji, podświadomości, mądrości ciała, informacji płynących z systemu. Pracujemy między innymi przy użyciu wizualizacji, metafory, wykorzystujemy symbole wizualne. Chodzi o to, by klient mógł poczuć istotę sprawy, połączyć i zrozumieć to, co dotąd było poza jego obszarem pojmowania.

Jednym ze sposobów jest użycie kart. W ostatnim czasie powstało wiele talii kart opracowanych na potrzeby pracy coachingowej, trenerskiej, terapeutycznej. Nazywane są fotosymbolami, symbolami wizualnymi lub po prostu kartami.

Karty Rozpoznania

Dr Chuck Spezzano, znany i ceniony w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej psycholog i terapeuta, twórca Psychologii Wizji, od wielu lat posługuje się opracowanymi przez siebie kartami. Jego Księga Rozpoznania z dołączonymi do niej kartami doczekała się w Niemczech już trzynastu wznowień.
Jak pisze we wspomnianej książce, wyciągnięcie karty pozwala zrozumieć, zintegrować, uwolnić coś nawet podczas jednej sesji, na co niejednokrotnie potrzebowalibyśmy kilku spotkań. Sugestywny symboliczny obraz, oddziałuje nie tylko na nasz umysł, ale „przemawia” do naszej podświadomości, budzi różne tylko nam znane skojarzenia, odczucia.

Czasami uruchamia ciało, wspomnienia i informacje z tego płynące.
Inspiracją do stworzenia tych terapeutycznych kart, była również długoletnia praktyka psychologa z kartami tarota i wynikające z niej doświadczenie, że odzwierciedlają one wewnętrzne procesy i zewnętrzne doświadczenia osoby pytającej, zasięgającej rady.

Coaching z kartami tarota

Hajo Banzhaf, zmarły w 2009 r. niemiecki astrolog, autor i redaktor w dziedzinie ezoteryki uważał, że tarot jest systemem symboli, których los potoczył się niestety tak, że zbyt często utożsamiano go z wróżbiarstwem. Dla Carla Gustava Junga symbol jest łącznikiem między światem widzialnym i niewidzialnym. Objawia w widzialnej formie, to co do tej pory było nieuświadomione. Co więcej, mawiał, że symbol wprowadzony w ruch może zmienić nasz wewnętrzny świat i w dalszej konsekwencji jego fizyczny przejaw.

Dzięki zainteresowaniu tarotem przez psychologów głębi, zwłaszcza ze szkoły jungowskiej, możemy dziś skorzystać z jego wglądowych i terapeutycznych możliwości. Wcześniej był utożsamiany jedynie z wróżbiarstwem i tajemnymi praktykami.

A symbol w odróżnieniu od znaków, zaszyfrowanych kodów niczego nie ukrywa, lecz przeciwnie, wskazuje na coś głębokiego i ważnego” – to również cytat z Hajo Banzhafa.

Tarot łączy świadomość z nieświadomością i kluczem do zrozumienia głębszych, niejednokrotnie schowanych procesów. Wbrew obiegowej opinii zajmuje się „tu i teraz” osoby pytającej, ponieważ tylko teraz możemy coś zrozumieć, zmienić, podjąć decyzję, wybrać nową opcję. Oczywiście, ten moment „tu i teraz” ma swoją przeszłość, to jak ją postrzegamy i jak wpływa na nasze obecne i przyszłe wybory. Ma też „w zalążku” swoją przyszłość: intencje i decyzje teraz powzięte wpływają na naszą przyszłość. Dlatego spotkanie z kartami tarota może również być prognostyczne. Jak prognoza pogody.

W centrum zainteresowania tarota znajdują się zarówno codzienne sprawy, doświadczenia i punkty zwrotne na drodze życia człowieka, jak i pytania o głębszy sens życia, dotarcie do Wszechjedności, również poprzez asymilację bieguna cienia.

„Całość nie jest doskonałością lecz kompletnością” – zaznacza Jung

***
Na koniec chciałabym podzielić się osobistą refleksją. Z tarotem zetknęłam się kilkanaście lat temu, jego znaczenia i posługiwania uczyłam się od psychologa. To doświadczenie należy do jednych z najbardziej wzbogacających w moim życiu, wciąż prowadzących ku Nowemu. Zdobycie certyfikatu coacha, wzbogaciło moją pracę o nowe narzędzia i przypomniało, że nie wystarczy wiedzieć, trzeba działać.

Beata Paterska prowadzi w Centrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii w Katowicach warsztaty: Tarotowy Portret Psychologiczny, Coaching z kartami tarota, Metafora i karty Rozpoznania.

https://blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/news/433/warsztaty-tarotowy-portret-parnerski

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AQGUW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.