Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Medycyna naturalna: Kochaj i akceptuj siebie

15 marca 2019
Autor: Beata Paterska

Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.
(Oscar Wilde)

Ten znany aforyzm przypomina nam o byciu autentycznym w myśleniu, czuciu i działaniu. To pozwolenie sobie na przejawianie wrażliwości, temperamentu, pasji, priorytetów i udzielanie im życzliwego wsparcia. To aprobowanie i docenianie siebie w codziennym byciu, to lubienie i kochanie tej swojej wyjątkowości.

Zazwyczaj jesteśmy surowi i wymagający wobec siebie, skłonni do krytyki i umniejszania tego, co i jak robimy. Chcemy stać się doskonalszą wersją samych siebie, a w skrajnych przypadkach kimś innym niż jesteśmy. Perfekcjonizm zawsze powoduje wewnętrzne napięcie, nie pozwala cieszyć się życiem i oddala od nas zadowolenie, z siebie i z okoliczności. Może nawet przyczynić się do depresji i chorób.

Po drugiej stronie

Anita Moorjani w książce „Umrzeć, by stać się sobą”, dzieli się z czytelnikami przesłaniem, które otrzymała w stanie bliskim śmierci, gdy jej ciało opanowane przez komórki nowotworowe przestało funkcjonować. Z pobytu po „drugiej stronie”, przyniosła wiedzę i doświadczenie, jak czerpać z bezwarunkowej miłości dla uzdrowienia ciała i umysłu, a w dalszej konsekwencji dla radosnego i spełnionego życia. Kochać, akceptować siebie i przestać się bać to najważniejsze elementy tego przesłania.

„Świat zewnętrzny odbija to, co czujemy do siebie. Bezwarunkowa miłość do siebie ogromnie podnosi energię, a wszechświat działa odpowiednio. Fizyczność troszczy się o siebie sama, bo jest tylko odbiciem tego, co się dzieje w duszy(…) Nie mogę przestać powtarzać, że to nasze myśli o nas samych są najważniejszym barometrem oceny stanu naszego istnienia.

Kiedy odpuszczamy wszelkie negatywne osądy na swój temat, pozwalamy, aby nasz świat się zmieniał; w miarę jak to się dzieje, będziemy mogli czuć coraz większe zaufanie. Im bardziej zaś ufamy, tym bardziej jesteśmy w stanie odpuścić próbę kontrolowania rezultatów. Kiedy próbujemy postępować zgodnie z tym nurtem, zamiast dogmatycznie obstawać przy doktrynach innych ludzi czy wierzeniach, które kiedyś wyznawaliśmy, a które już nam nie służą, dokładniej odzwierciedlamy, kim i czym naprawdę jesteśmy”.

Ufanie sobie

„Po prostu zaufaj sobie, a będziesz wiedział, jak żyć” to słowa Johanna Wolfganga Goethego. Prawie wszyscy za bardzo przejmujemy się światem zewnętrznym i trwonimy nasze moce na zdobywanie aprobaty i uznania otoczenia. Bezwiednie ulegamy programowaniu, jak stać się użyteczną, wartościową osobą o pożądanych w danym środowisku cechach, zgodnych z aktualnymi trendami. Chcemy też, szczególnie w dzieciństwie sprostać oczekiwaniom tych, których najbardziej kochamy - rodziców, dziadków. Nie chcemy ich rozczarować, zasmucić. Potem dochodzą do tego wymagania szkoły i rynku pracy lub nowo założonej rodziny. Niejednokrotnie gubimy gdzieś po drodze swoje prawdziwe Ja, widoczny przejaw duszy, naszą niepowtarzalność i związane z jej przejawianiem powołanie.

Na szczęście nigdy nie jest za późno, by odkryć siebie prawdziwego. Potrzeba tylko trochę odwagi, cierpliwości i przychylnego, ciepłego nastawienia do własnych odkryć.

Jak zacząć? Rozmyślnie odwracając się od świata i jego zgiełku informacyjnego. Przynajmniej przez tydzień, a jeśli to możliwe dłużej, nie oglądajmy telewizji, nie słuchajmy radia, nie czytajmy gazet i książek, omijajmy spotkania, na których bylibyśmy konfrontowani z opiniami innych. Przebywajmy jak najwięcej w ciszy i w skupieniu na wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Obserwujmy przyjaźnie i z ciekawością siebie, swoje odczucia, myśli, preferencje.

Zapisujmy przełomowe odkrycia: te duże i małe, dotyczące celów, marzeń czy np. rozpoznania, że wcale nie lubię tej zupy, a gotuję ją, bo smakuje domownikom. Pomocne w odkrywaniu siebie są proste, dostępne dla każdego narzędzia: medytacja, spacery, kąpiel w wannie, modlitwa, a nade wszystko cisza i uważność. Nasze serca i dusza na pewno przemówią. Zaprzestańmy porównań z innymi. To bez sensu. Jesteśmy wszyscy niepowtarzalni. Od początku czasu nie istniał nikt taki jak ty czy ja. A kiedy już raz staniemy się prawdziwi, nie będziemy mogli znowu być nieprawdziwi. To dzieje się raz na zawsze.

Wierzyć w siebie

„W centrum twojej istoty masz odpowiedź. Ty wiesz, kim jesteś i wiesz, co chcesz” - twierdził Lao Tsu. Kiedy wierzymy w siebie, podążamy za naturalnymi, wrodzonymi instynktami. Słuchamy intuicji, w naturalny sposób wyczuwamy ścieżkę i wiemy, jaki ma być następny krok. Zamiast rozważać i dywagować, odwołujemy się do zdrowego rozsądku. Potem nie zamęczamy się wątpliwościami, że być może mogliśmy postąpić inaczej. Gdy wierzymy w siebie, wierzymy też w sprzyjający nam wszechświat i opatrzność Bożą.

Zawierzenie sobie utrzymuje nas w połączeniu z Wyższą Świadomością, co podłącza nas do większej mocy, bycia prowadzonym przez życie. Wtedy nie mamy potrzeby udawania kogoś, kim nie jesteśmy, w naturalny sposób przejawiamy siebie.

„Autentyczna wiara polega na bezwarunkowym zaufaniu do siebie.

Najlepsze, co możesz zrobić, to stać się po prostu autentyczny.

Gdy jesteś całkowicie autentyczny, mówisz do siebie głosem prawdy, bez cienia wątpliwości: Lubię to; nie lubię tego. Chcę tego; nie chcę tamtego.

Ufasz sobie i wierzysz w ŻYCIE. Czujesz, że wszystko będzie dobrze, a wtedy życie staje się niezwykle łatwe.

Umysł nie musi już rozumieć wszystkiego; nie musi wszystkiego WIEDZIEĆ. Możesz coś wiedzieć lub nie, ale nie masz już wątpliwości...”

(Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz)

Beata Paterska, coach, przyjmuje i prowadzi warsztaty w Centrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii w Katowicach, ul. Damrota 5, tel. 32 2570839

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Image by jonathansautter on Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
ZPUGV
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.