Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Medycyna naturalna: Oby nie najeść się szaleju, czyli felieton z ziółkiem

17 marca 2019
Autor: Anna Twardowska

Zioła są naszymi wielkimi przyjaciółmi, wspierają zdrowie, wzmacniają, leczą, odżywiają, upiększają i osłaniają. Ale mają też działanie odwrotne. Trują, pozbawiają energii, szpecą, okaleczają i otumaniają.

W naszej szerokości geograficznej, na szczęście, nie występują rośliny mięsożerne, które w konkretnej sytuacji strawiłyby nas żywcem. Istnieje jednak całkiem pokaźna lista roślin mniej lub bardziej zagrażających nam. Dlatego, zbierając i stosując je, nawet we własnym zakresie, należy pamiętać, że tak jak grzybiarz musi znać się na grzybach, tak zielarz, choćby amator, powinien mieć odpowiednią o nich wiedzę.

Trudno jest nie rozpoznać rumianku, mniszka lekarskiego czy pokrzywy zwyczajnej, ale warto wiedzieć, że tak popularne kwiaty jak tulipany, hiacynty czy piwonie lubią uczulać, a spożycie choćby części tych roślin może skończyć się podrażnieniem skóry.

Na poboczach dróg, nasypach kolejowych lub śmietniskach spotkać można bielunia dziędzierzawę (Datura stramonium L.). Ostatnio, wiele osób przenosi go do swoich ogródków przydomowych. Jest to piękna roślina o delikatnych, szerokich liściach, dużych, białych lub bladoliliowych kwiatach w kształcie lejka. Wydzielają one intensywny aromat, będący jednak często przyczyną zatruć. Nadmierne wąchanie kwiatu, może spowodować podrażnienie błon śluzowych, omamy wzrokowe i słuchowe, dezorientację, a nawet podrażnienie ośrodka oddechowego. Bardzo niebezpieczne są nasiona bielunia. Dość częste bywają przypadki zatrucia wśród dzieci, a przy zjedzeniu większych porcji – nawet śmierci.

Niektóre rośliny o skrajnym działaniu, mają zbliżony do siebie wygląd, co często bywa przyczyną zatruć, a nawet zgonów. Jedną z takich roślin jest wilcza jagoda, zwana też wilczą wiśnią, pokrzykiem leśnym lub belladonną. Nazwę wzięła od pierwotnego zastosowania rośliny, jakim było trucie wilków. Jej ofiarami są zazwyczaj dzieci wiejskie, skuszone połyskliwą, fioletowo czarną jagodą, słodką w smaku, a podobną kształtem do w wiśni. Spożycie kilku owoców jest śmiertelne dla dzieci, a u dorosłych rozszerza źrenice, powoduje światłowstręt, napady szału i przyśpieszone bicie serca. Może dojść do śpiączki, a w finale do śmierci na skutek porażenia oddechu.

Lulek czarny ( Hyoscyamus Niger L.), to następna silnie trująca roślina, której nasiona mogą być pomylone z makiem. Jednym z typowych objawów zatrucia lulkiem, są: rozszerzone źrenice i osłabienie wzroku, halucynacje, suchość i drapanie w gardle, a do tego szkarlatyny rumień. Nie bez przyczyny przywarły do niej także nazwy: lulek jadowity czy też szalej czarny. Spożycie niewielkiej porcji, może stanowić dawkę śmiertelną. Nasiona lulka są trujące także dla zwierząt, ptactwa i ryb.

Inną, silnie toksyczną rośliną jest blekot pospolity (Aethusa cynapium L.), mylony często z pietruszką. Wszystkie części rośliny są silnie trujące – zawierają alkaloid koninę, która podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego. Spożycie łodygi lub kwiatu, może wywołać paraliż współczulnego układu nerwowego.
Lista takich „ziółek” jest długa, a już w nazewnictwie tkwią ostrzeżenia: wawrzynek wilcze łyko, ciemiężyca biała, sałata jadowita, konitrut błotny, kokorycz pusta, szczwół plamisty.

Jednak najbardziej trującą ze wszystkich roślin jest szalej jadowity (Cicuta virosa L.). Gatunek ten występuje sporadycznie na półkuli północnej, lubi wilgotne podłoże, bagna, brzegi rzek i strumieni. Mylony bywa często z selerem. Jego kłącze ma podobny kształt, zapach pietruszki i słodki smak. Cała roślina jest gwałtowną trucizną. W jej liściach znajduje się śmiercionośna cykutoksyna, wywołująca ślinotok i pieczenie w ustach. Zjedzenie jej powoduje bóle brzucha, mdłości i wymioty, a w ciągu godziny drgawki i zgon z uduszenia. To właśnie wino z cykutą podano Sokratesowi, za jego rewolucyjne mądrości.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Image by Hans on Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
IBBYC
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.