Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Medycyna naturalna: Miód – lek wszech czasów

18 marca 2019
Autor: Zbigniew T. Nowak

Na próżno szukać w starych księgach dokładnych informacji, kto jako pierwszy poznał nadzwyczajne zalety lecznicze miodu. Mógł być to mądry Egipcjanin, który rozkoszował się jego słodyczą – zanim wieść o nim trafiła na dwór faraona. Jedno jest pewne: miód zaliczamy do najcenniejszych darów przyrody, jakie na przestrzeni dziejów znała ludzkość. Przydaje się w każdym domu przez okrągły rok, a już szczególnie w zimie i na przedwiośniu, kiedy słabną zwykle nasze siły witalne i częściej popadamy w przeróżne infekcje.

W krainie pachnącej miodem

Polska od dawien dawna słynęła z dobrego miodu. To właśnie u nas zakwitają na dziewiczych terenach przeróżne zioła, kwiaty i drzewa, z których nektaru pracowite pszczoły potrafią wyprodukować w ulu ten dobroczynny lek. Tymczasem przeciętny Polak zjada go rocznie około 62 dkg, natomiast bliski sąsiad – Niemiec już około 2 kg. Pora podjąć w Polsce szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, że produkty pszczele, nie tylko miód, potrafią oddalić od człowieka szereg chorób.

Wyróżniamy sporo odmian miodu. I choć norma polska mówi, że jest w handlu miód lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, akacjowy, spadziowy z drzew iglastych i liściastych, wrzosowy, to jednak chyba każdy pszczelarz ma w bliskim sąsiedztwie taki rejon, gdzie np. można pozyskać trochę rzadsze jego odmiany. Do nich zaliczyć należy miód leśny, chabrowy, łąkowy, fasolowy, nawłociowy, koniczynowy, mniszkowy, wierzbowy, malinowy, nostrzykowy itd. Wszystko zależy od zbiorowisk roślin w konkretnym rejonie.

Miodem można się kurować na różne sposoby. Można nim smarować np. chleb (razowy!), dodawać do herbaty lub herbatek ziołowych i owocowych. Ale istnieje też metoda, aby wykorzystywać go do sporządzania domowych leków.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Image by estelheitz on Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AFMSR
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.