Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Medycyna naturalna: Owoce bez nasion

22 marca 2019
Autor: Nina Grella

„Wielu szukających szczęścia ducha zapomina o zdrowiu ciała. Wielu pragnących zdrowego ciała zaniedbuje rozwój duchowy. Wszyscy oni szukają owoców bez posadzenia nasion. Nikt z nich nie osiągnie tego, czego szuka”.

Te słowa, stanowiące motto bardzo interesujących wykładów wybitnego znawcy medycyny chińskiej – Claude’a Diolosy – przetłumaczonych i wydanych przez Marka Kalmusa z Krakowa („Chiny, kuchnia... tajemnice medycyny”) przypominają o znaczeniu równowagi dla zdrowia człowieka. To nie przypadek, że ów apel o równowagę sformułowany został na kanwie rozważań o chińskiej medycynie.

Opiera się ona przecież na przekonaniu, że najlepszą receptą na zdrowie jest umiar i zachowanie właściwych proporcji pomiędzy wysiłkiem fizycznym i psychicznym, seksem a wstrzemięźliwością, gorącem i zimnem, słońcem i cieniem itd.

„Nie przemęczajcie swojego ciała, nie wyczerpujcie energii, a będziecie długo żyć” – radził w IV w. p.n.e. taoistyczny filozof Czuan-tsy. W pierwszym wielkim traktacie medycznym, stanowiącym jakby credo starożytnej medycyny chińskiej – „Księdze o życiu wewnętrznym” (Nej tsing) wielokrotnie podkreśla się znaczenie umiaru w każdej dziedzinie życia. Choroby pojawiać się mogą wskutek przyczyn zewnętrznych

(zimno, gorąco, wiatr, wilgoć) lub wewnętrznych (nadmierna radość, gniew, strach, rozpacz, tęsknota, miłość pożądanie) – przestrzega „Nej tsing”, nawołując do unikania skrajności i hołdowania równowadze.

Tę sztukę posiedli już Japończycy, wyprzedzając pod względem przeciętnej trwania życia wieloletnich rekordzistów świata – Szwedów. Statystyczny Polak i Polka umierają o 10 lat wcześniej od swoich japońskich rówieśników. Ale iluż z nas zachowuje porządek w odżywianiu, regularność w przyjmowaniu posiłków i umiar w pracy?

Czekamy na owoce bez posadzenia nasion...

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
HYXZP
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.