Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Medycyna naturalna: daj, a otrzymasz

23 marca 2019
Autor: Nina Grella

Nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje. Ten, kto jedynie gromadzi, kto zamartwia się z powodu jakiejś straty, jest w sferze psychologicznej biednym, zubożałym człowiekiem – niezależnie od tego, ile posiada. Ktokolwiek potrafi dawać z siebie – jest bogaty.

Tak twierdzi Erich Fromm, ale zaraz potem uzupełnia swój wywód jakże gorzkim stwierdzeniem:

– Powszechnie wiadomo, że ludzie biedni dają o wiele chętniej, niż bogaci. Pisząc o dawaniu, o potrzebie dzielenia się z innymi, nie myślę wyłącznie o sferze materialnej. Nawet najuboższy człowiek ma czym obdarzać innych. Może to być jego wiedza, doświadczenie, pogoda ducha. Jeśli rozejrzymy się bacznie w około, zaobserwujemy, że niektórzy ludzie są tragicznie samotni, inni natomiast stale otoczeni gromadą przyjaciół, znajomych, nawet obcych. Ci pierwsi to przeważnie zamknięci w sobie egoiści, nieufni, podejrzliwi, węszący na każdym kroku wrogość. Natomiast ci drudzy po prostu potrafią coś z siebie dawać. Swój dobry humor, swoje zainteresowanie sprawami innych ludzi, nawet swoj smutek, bo i nim można – i należy – się dzielić.

Mawiamy o takich ludziach, że noszą serce na dłoni, ale dzięki temu to serce nigdy nie jest zimne. Ogrzewa je sympatia i miłość innych.

– Dając, sprawiamy, że drugi człowiek staje się również ofiarodawcą i że teraz wspólnie dzielimy radość z tego, co powstało. W akcie dawania coś się rodzi i obie zainteresowane strony odczuwają wdzięczność dla życia, które zrodziło się dla nich obojga – twierdzi Erich Fromm.

Oczywiście, nie dajemy po to, by otrzymywać. Takie wyrachowanie niweczyłoby z góry prawdziwą wartość aktu ofiary. Ale życie niemal na każdym kroku potwierdza

prawdę, że ten, kto dużo daje, równie wiele otrzymuje w zamian.

Moje osobiste życiowe credo brzmi:

– Wszystko dobro, które czynisz dla innych, wraca do ciebie w postaci dobra. Wszystko zło wraca w postaci zła… Zaprzyjaźniony ksiądz, z którym dyskutowałam na ten temat, zarzucił mi, że na dnie takiej postawy tkwi egoizm. Być może. Ale jeżeli nawet byłby to egoizm (choć nigdy świadomie nie oczekuję rewanżu za to, co robię dla innych), jest to ten typ egoizmu, który nie niszczy innych, a to chyba jest w życiu najważniejsze.

Zachęcając Czytelników do spojrzenia w głąb siebie, w głąb własnej psychiki, podkreślam zwykle, że żyjemy w trudnych czasach, więc dobroć, szczerość, dostrzeganie potrzeb innych ludzi są nam potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek.

Bardziej, niż kiedykolwiek jest nam takie potrzebne zrozumienie prawdy, że nie jest bogaty ten, kto ma, ale ten kto daje.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
LUOFN
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.