Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Radość, gdzie jej szukać?

13 kwietnia 2019
Autor: RENATA ŁĘCKA

Na to pytanie moglibyśmy odpowiedzieć jednym zdaniem: „Szczęścia się nie szuka, ono jest tym, z czego zbudowany jest wszechświat” (Osho). Więc dlaczego człowiek tkwi w swoim nieszczęściu? Dlaczego nie widzi szczęścia? W czym tkwi klucz do szczęścia?

Tym kluczem jest świadomość, że szczęście jest zawsze z tobą, nie musisz go nigdzie szukać. Po prostu przestań szukać, a już to znalazłeś, bo szukanie oznacza wysiłek umysłu, „nie szukanie” oznacza stan relaksacji. Szczęście nie ma nic wspólnego z pogodą, nie ma nic wspólnego z pracą, rodziną, partnerem. Szczęście nie ma nic wspólnego z niczym. Jest nieoczekiwanym, rozluźnionym, lekkim stanem twojego samopoczucia. Ono zawsze jest, nie przychodzi i nie odchodzi. Jest częścią ciebie, tak jak oddychanie, bicie serca, krew płynąca w ciele. Jak pisze Osho: „Szczęście jest zawsze w tobie, ale jeśli go będziesz szukał na zewnątrz, znajdziesz nieszczęście”. 

Ciesz się z tego, co masz

Kiedy gonisz za pieniędzmi, władzą, partnerem - myśląc, że ta pogoń da ci szczęście, pozostajesz w stanie napięcia, bo szukanie oznacza wysiłek umysłu. Szczęście nie ma nic wspólnego z sukcesem, pieniędzmi, władzą. Jeśli tak o nim myślisz, rozczarujesz się. Człowiek chce być szczęśliwy i stąd właśnie, jak pisze Osho, bierze się nieszczęście.

Pogoń, pogoń w przyszłość. W chwili, gdy pragniesz szczęścia, oddalasz się od teraźniejszości, od tego co istnieje, a wchodzisz w przyszłość której nie ma, która jeszcze nie nadeszła. Pragnienie szczęścia pokazuje, że w danej chwili nie jesteś szczęśliwy. I czynisz plany na przyszłość, że kiedyś, pewnego dnia będziesz szczęśliwy.

A tymczasem jutro jesteś taki, jaki jesteś dzisiaj, bo „jutro” jest projekcją ciebie dzisiejszego. Jeśli dzisiaj nie umiesz cieszyć się z tego co masz: z ilości pieniędzy, z mieszkania, z obecnej pracy, to jest raczej mało prawdopodobne, że będziesz dłużej niż chwilę odczuwał szczęście, kiedy do ciebie przyjdzie większy majątek, sukces, lepsza praca.

Wszystko, co przychodzi z zewnątrz nie jest i nie może być radością. Radość powstaje w samym rdzeniu twojej istoty. Jest absolutnie niezależna. Niezależna od zewnętrznych uwarunkowań. Nie jest ucieczką od siebie, ona polega na odnalezieniu siebie.

Dlatego nie goń za szczęściem, po prostu bądź, całkowicie oddaj się temu co robisz, co przeżywasz, co się rozgrywa w danej chwili. Zatop się w tę chwilę bez oczekiwań, wymagań, spięcia. Szczęście pojawi się, jako stan nieoczekiwanego, rozluźnionego, lekkiego stanu twojego samopoczucia. Nie osiągniesz tego stanu, bez docenienia życia (tej ilości pieniędzy, którą dysponujesz dzisiaj, pracy, którą wykonujesz, partnera, z którym dzielisz los). To uczucie wdzięczności toruje drogę poczuciu szczęścia.

Poznaj odpowiedź

Szczęścia się nie tworzy - szczęście się widzi. Ono jest już obecne. W tym właśnie momencie możesz poczuć się szczęśliwy, ogromnie szczęśliwy. Co więc stoi na drodze do twojej radości? Chcesz znać odpowiedź? Ty sam.
Nikogo nie czyń odpowiedzialnym za to, że czujesz się nieszczęśliwy. To nie twój szef, „niedobry” partner, praca, którą wykonujesz, czy twoje niewdzięczne dzieci, są przyczynami twojego nieszczęścia. Zrozumienie tego, jest kluczem do radości. Łatwiej uwolnisz się od nieszczęścia, kiedy poznasz jego przyczyny.

Zrozumienie skąd bierze się twoja udręka i nieszczęście, nie jest ucieczką od bólu ale dotarciem do jego sedna, wyjaśnieniem skąd w tobie tyle niepokoju i złości.
To, co w tobie pozostanie, kiedy uwolnisz się od nieszczęścia jest świadomością. Świadomością, że to ty jesteś wielkim twórcą swoich problemów. Kiedy zrozumiesz to, problemy nagle znikną. A jeśli nie ty, ale ktoś inny jest odpowiedzialny za twoje nieszczęście, to uświadom sobie, że zrzucając na kogoś odpowiedzialność tracisz swoją wolność. Naturalnie, jeśli będziemy myśleć, że nieszczęście pochodzi od innych, to i błogość musiałaby pochodzić od innych. A skoro nie bylibyśmy odpowiedzialni za szczęście, ani za nieszczęście - jaka byłaby nasza rola w życiu? Jaki byłby nasz cel? Bylibyśmy marionetkami w rękach innych. Inni pociągaliby za sznurki naszego życia.

Pożegnaj się z przeszłością

Na drodze do radości stoi jak kula u nogi przeszłość. Nierozliczone sprawy zapychają nasze umysły a uraza i żal „trawią” nasze wnętrza. Czy to jest środowisko odpowiednie dla radości? Raczej nie. Niemożliwe będzie odczuwanie radości, kiedy sączy się w nas nieustannie jad. Kiedy nie jesteśmy w stanie zapomnieć i przebaczyć, nie możemy żyć teraźniejszością, a co za tym idzie odczuwać szczęścia, bo szczęście nie mieszka gdzieś tam daleko, tylko w teraźniejszości.

Być, kim nie chcesz być. Być z kimś, z kim nie chcesz być. Robić coś, czego nie chcesz robić. To są powody twojego nieszczęścia.

Być sobą - powinno być najłatwiejsza rzeczą na świecie. Ale nie jest. Aby być sobą, człowiek nie musi niczego robić, wystarczy, że jest. Dlaczego tak trudno być sobą? Współczesny świat wymaga często od nas abyśmy byli „jacyś", bardzo często inni niż jesteśmy. Zakładamy maski, gramy jakieś role, a im dłużej to robimy, tym rzadziej jesteśmy sobą. Czasami już nie wiemy, jacy jesteśmy naprawdę. Tracimy kontakt ze swoją wewnętrzną istotą, duszą, naszym jestestwem. Przestań współzawodniczyć, porównywać się z innymi, a będziesz sobą.

Porównywanie się jest trucizną

Nie porównuj się z innymi. Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Nikt inny nie jest taki jak ty. Nikt inny nigdy nie był taki jak ty. Jesteś po prostu wyjątkowy. Inni też są wyjątkowi. Nigdy nie będziesz taki, jak oni. Bycie wyjątkowym to twoja natura, nie jest ona wynikiem porównywania się z innymi i stwierdzenia: ja jestem lepszy, ty jesteś gorszy. Wyjątkowość, to cecha każdego stworzenia - bycie wyjątkowym nie jest rezultatem porównywania się z innymi.

Jeśli masz tego świadomość, możesz cieszyć się swoją obecnością. Radość sprawia ci kontakt z innymi ludźmi, bo już nie rywalizujesz, nie porównujesz się, pamiętasz, że jesteś tak samo wyjątkowy jak inni. Nie musisz już prowadzić walki o swoją „pozycję” w świecie. Kiedy rywalizacja zamienia się we współpracę, uwalnia się cała masa energii, a ty stajesz się bardziej „żywy”, „płynący”. Masz siłę na kreację, twórczość, spontaniczność. Zaczynasz odczuwać dogłębną radość. Po prostu jesteś radością.

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
JCGOY
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.