Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Uwolnij swoją traumę!

14 kwietnia 2019
Autor: Urszula Węgrzyk

TRE czyli Tension&Trauma Releasing Exercises, to wspaniała metoda, która w Polsce dopiero raczkuje a na świecie znana jest i stosowana od ponad 20 lat. Ćwiczenia TRE uwalniają traumę, stres, emocje w ciele a także wspierają proces leczenia chorób atakujących centralny układ nerwowy. Wykorzystuje się w niej wiedzę z zakresu traumatologii, psychofizjologii, anatomii, neurofizjologii.

TRE: o co chodzi?

To bardzo prosta metoda polega na tym, iż przy pomocy określonych ćwiczeń uruchamia się w ciele wibracje neurologiczne, dzięki którym w prosty i bezbolesny sposób możemy uwolnić się od stresu i traumy. Ćwiczenia wspierają także proces leczenia takich chorób jak: SM (stwardnienie rozsiane), czy choroba Parkinsona.
Życie prawie codziennie funduje nam stresowe sytuacje, zaś łykanie tabletek uspokajających nie tylko nie daje pożądanych rezultatów, ale także obciąża nasz żołądek i kieszeń.

Twórcą ćwiczeń TRE uwalniających napięcia, stress, traumę w ciele jest dr David Berceli, międzynarodowy ekspert w dziedzinie pracy z traumą. Metoda ma swoje korzenie w „Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena”.

W Polsce rozpowszechniły TRE dwie certyfikowane nauczycielki z Wałcza: Elżbieta Pakoca i Joanna Wołoszczuk, które szkolą specjalistów – TRE Providerów. Na Śląsku jedyną z nielicznych specjalistek w tej dziedzinie jest Anna Juszczyk, TRE Provider II poziom, psychoterapeutka Gestalt. Od 3 lat prowadzi indywidualne sesje TRE w Czeladzi.

- Pacjenci zgłaszają się do mnie najczęściej z problemami fizycznymi takimi jak choroby, bóle oraz z problemami emocjonalnymi: stres, traumy. A korzyści z stosowania ćwiczeń TRE jest sporo. Wymienię tylko kilka: mniejszy stres oraz odczuwanie obaw i niepokoju w różnych życiowych sytuacjach; szybsza regeneracja po dużych obciążeniach psychicznych i fizycznych, poprawa jakości snu; większa energia i odporność, pozbycie się bólów mięśniowych, głowy i pleców, elastyczne, gibkie ciało, znaczna ulga w przewlekłych chorobach - mówi Ania Juszczyk.

Ćwiczenia TRE, drżenia, wibracje bazujące na naturalnym mechanizmie wibracji w ciele działają jak pstryczek w kontakcie. Dokładniej: one po prostu wyłączają nadmierny stan pobudzenia centralnego układu nerwowego. Poprzez drżenie odpowiednich części ciała powstają określone wibracje. Powodują kurczenie i rozkurczanie mięśni i tkanki powięziowej. Dzięki temu, uwalniają wytworzoną i zatrzymaną energię w mięśniach i tkance łącznej.

Ćwiczenia TRE czerpią z mądrości i doświadczeń innych tradycji takich jak: bioenergetyka, tai-chi, joga, sztuki walki i praktyki wschodnie. Jednak neurogenne drżenia są typowe tylko dla ciała i tutaj jest ich źródło.
Ponieważ podstawą tych ćwiczeń jest naturalny mechanizm wibracji w ciele, które wpływają na układ nerwowy, mięśniowy i biochemiczny, uzyskujemy znakomitą poprawę zdrowia. Wie o tym doskonale Duńskie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane i zaleca ćwiczenia TRE, jako formę wsparcia leczenia chorób autoagresywnych.

Mechanizm drżenia, który rozładowuje stres

Wszyscy znamy takie powiedzenia: „trzęsłam się ze złości”, „drżały mi kolana”, „ze strachu zgrzytałam zębami”. Przed skomplikowanymi zabiegami (np. dentystycznymi) lub ważną w życiu chwilą (taką jak np. własny ślub) drżą nam ręce ze zdenerwowania. Więc coś w tym drżeniu jest, skoro nasze ciało właśnie tak reaguje. To naturalna metoda pozwalająca rozładować duże napięcie. Stosują ją od dawna zwierzęta, które posiadają naturalną zdolność reakcji na traumatyczne wydarzenia. Trzęsą się, a potem szybko odzyskują równowagę. Przyjrzyjmy się psu lub kotu, który dygocze, gdy się czegoś przestraszy. Natomiast my, ludzie, w trudnych sytuacjach, gdy jesteśmy zdenerwowani, albo zawładnęły nami złe emocje, świadomie ukrywamy drżenie ciała, aby nie okazać się lękliwą i słabą istotą.

Twórca metody TRE, dr David Berceli wręcz twierdzi, że aby rozładować nadmiar energii ciało musi drżeć, ale umysł nie zawsze na to pozwala. W rezultacie napinamy mięśnie, w których zbiera się zbyt dużo energii. Bez jej uwolnienia przechodzi to w stan przewlekły i mamy reakcje pourazowe czyli nierozładowane emocje.
Berceli uważa, że u wszystkich ludzi, którzy przeżyli traumę, układ nerwowy powinien się aktywować naturalnie, a ciało powinno zacząć drżeć po to, aby pozbyć się pozostałych substancji chemicznych lub napięć. Wtedy do mózgu dociera sygnał z informacją, że już minęło zagrożenie i należy wyłączyć sygnał alarmowy. Inaczej nasze ciało pozostanie w stanie gotowości i czujności. Nasz mózg bowiem wciąż uważa, że czyha na nas niebezpieczeństwo.

W swojej książce pt. „Zaufaj Ciału”, David Berceli pokazuje ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje. Są tak skonstruowane, że sztucznie wywołują w człowieku mechanizm drżenia, który powstaje ze środka ciężkości ciała umiejscowionego w miednicy. Te ćwiczenia usuwają z ciała przewlekłe napięcie.
Mogę to potwierdzić, bo sama też ćwiczyłam. Najpierw drży się w taki niekontrolowany sposób po to, aby rozluźnić napięte mięśnie. Potem kolejno drżą: uda, mięśnie biodrowo-lędźwiowe, miednica, dolna część pleców. Na samym końcu: barki, ręce, dłonie. To moment, w którym człowiek ma już dość i jest wyczerpany, ale za to jaki osiąga wspaniały rezultat - z bonusem dodatkowym czyli sporą dawką energii.

Opinie

Heiner Stocker, psychoterapeuta pracy z ciałem oraz międzynarodowy trener IIBA (Instytut Analizy Bioenergetcznej w Zurychu) wspomina, że poszczególne elementy ćwiczeń TRE oraz znaczenie mimowolnych ruchów w przypadku uwalniania napięć w ciele, dla niego psychoterapeuty bioenergetycznego, to nie żadna nowość. Jednak rezultaty czyli wieloletnie doświadczenia Davida Bercelego w pracy z ludźmi z różnych części świata, wywarły na nim głębokie wrażenie.

Anna Juszczyk odkryła TRE w trudnym dla niej momencie życia:

- Nauczyłam się samoregulacji napięć, które były w moim ciele, a objawiały się somatyzacjami – mówi i dodaje jednocześnie, że jako gest altystka, ma świadomość skuteczności terapii poprzez pracę z ciałem w odzyskiwaniu harmonii, odblokowywaniu napięć, uwalnianiu emocji. Uważa, iż TRE to rewelacyjna metoda, która uczy, jak należy słuchać własnego ciała, rozumieć zachodzące w nim procesy oraz odkrywać swoje JA.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AJDAN
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.