Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Medycyna naturalna: Skuteczny sposób na wolne rodniki

25 kwietnia 2019
Autor: Nina Grella, Aldona Minorczyk-Cichy

Te dane przerażają: co trzeci noworodek cierpi na alergię, co piąta para ma problem z zajściem w ciążę, ilość plemników w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszyła się o połowę. Wzrasta także zachorowalność na nowotwory błony śluzowej i węzłów chłonnych. Na dodatek nasze organizmy starzeją się znacznie szybciej niż 20 lat temu. Dlaczego tak się dzieje? To efekt życia w zanieczyszczonym środowisku, które zaburza procesy metaboliczne w naszych organizmach.

Cywilizacja, która zabija

Cierpisz z powodu chorób cywilizacyjnych, masz problem z powiększeniem rodziny czy też niepokoisz się tempem starzenia się ciała, a lekarze nie są w stanie ci pomóc? Oni nie wiedzą, że za większość tych dolegliwości odpowiada niedobór tlenu w mitochondriach. Czy można go samemu go wyeliminować? Jak to zrobić? Na te pytania odpowiada książka dr Bodo Kuklińskiego i dr Iny van Lunteren, która ukazała się nakładem wydawnictwa Vital.

Dr Kukliński w „Odżywianiu mitochondrialnym” uświadamia nam, że co roku z naszego środowiska znikają liczne gatunki roślin i zwierząt. Ludzkość robi to sobie sama.

- W ten sam sposób, w jaki szkodliwe substancje nieodwracalnie niszczą podstawę życia innych gatunków, atakują również podstawowe procesy w ludzkim organizmie. W przeciwieństwie do czasów, w których żyli nasi ojcowie i dziadkowie współcześnie uwidoczniły się zaburzenia, które zagrażają egzystencji gatunku ludzkiego – informuje dr Bodo Kukliński, internista z Rostowa w Niemczech i trudno się z nim nie godzić.

Co to są mitochondria?

Mitochondria to centra energetyczne komórek. To od nich zależy, czy wolne rodniki pozbawią nas zdrowia, młodości i witalności. Tymczasem każdy może zapewnić sobie zdrowie dzięki odpowiednio dobranym składnikom odżywczym i antyoksydantom. Autorzy książki wyjaśniają, jak można tego dokonać oraz przestrzegają przed szkodliwymi czynnikami: jedzeniem gorszej jakości, ekstremalnym stylem życia, niewłaściwą wodą, używkami, trucizną środowiskową, aldehydami, metalami ciężkimi czy elektrosmogiem. Dzięki ich poradom można zadbać o jelita, zredukować stres oksydacyjny i zabezpieczyć się przed chorobami takimi jak miażdżyca, dolegliwości reumatyczne i środowiskowe, nowotwory czy cukrzyca. Można też opóźnić proces starzenia się.

Zdaniem dr Bodo Kuklińskiego i dr Iny van Lunteren lekarze nie dostrzegają skali nasilającego się problemu, ponieważ przywykli do przestarzałego schematu medycznego traktującego każdy układ w ciele jako oddzielny element.
Odkrycia naukowe przedstawione w tej książce otwierają drogę dla nowych terapii, a także dają każdemu z nas możliwość samodzielnego zabezpieczenia się przed coraz bardziej szkodliwym środowiskiem, w jakim przyszło nam żyć.

Niszczycielski mechanizm

- Przyczyną chorób uwarunkowanych środowiskowo jest nadmiar substancji szkodliwych których znaczenia przez długi czas nie chciano uznać i które również obecnie próbuje się bagatelizować. Obraz ich szkodliwości opiera się na jednej wspólnej zasadzie, w której główną rolę odgrywają tzw. wolne rodniki. Ich niszczycielski mechanizm uruchamia się już na samym początku procesu przemiany materii i to w stopniu, który przez długie lata był uważany za niemożliwy – wyjaśniają dr Bodo Kukliński i dr Ina van Lunteren.

Ich zdaniem teoretycznie pojedyncze osoby nie mogą wiele zmienić w kwestii szkodliwych substancji. Jednak nie są też zupełnie bezbronne. Rozwiązaniem jest odżywianie mitochondrialne.
- Obecna wysoko wyspecjalizowana medycyna „rozkłada” pacjentów na części i nie uwzględnia tego, że jednostka jest nierozerwalną całością, a choroby współistniejące są „tylko” wyrazem zaburzeń funkcjonowania mitochondriów. Są one ogniwem łączącym wszystkie widoczne procesy chorobowe – informują dr Bodo Kukliński i dr Ina van Lunteren.

Zdrowy, kiedy nie jest chory?

Dodają, że przez długi czas uważano, że człowiek jest zdrowy, kiedy nie jest chory. Nowsze teorie wywracają to do góry nogami i uwzględniają również jego ogólne samopoczucie. W ten oto sposób człowiek jest chory, jeśli w swoim odczuciu czuje się chory. Niezależnie od tego, czy może to być potwierdzone czy też nie. Można wyróżnić dwie, a nawet trzy płaszczyzny zdrowia i choroby: fizyczną, psychiczną i duchową.

W centrum zachodniego systemu zdrowotnego stoi zwalczanie ostrych objawów. Płaci się jedynie przy chorobie, a zatem w przypadku nagłych zaburzeń. Długotrwałe eliminowanie przyczyn choroby rzadko jest opłacalne dla gospodarki.

- Ludzki organizm w swojej złożoności można porównać do koncernu chemicznego, który zarządza niezliczoną ilością mniejszych i większych układów narządów – piszą dr Bodo Kukliński i dr Ina van Lunteren.

Układy te ich zdaniem dzielą się na coraz mniejsze, ale nadal autonomiczne fabryki. Na końcu łańcucha znajdują się pracownicy: komórki ze swoimi organellami, takimi jak mitochondria czy rybosomy.

Agresywne substancje

Naszemu organizmowi szkodzą wolne rodniki. To bardzo agresywne substancje które tworzą biologicznie nieprzewidywalne wiązania chemiczne. Pływają niczym rekiny w biologicznym morzu naszego chemicznego zakładu, czyli w komórkach. Atakują nas. Na szczęście istnieją pogromcy wolnych rodników. To witaminy, mikroelementy, aminokwasy, niektóre enzymy oraz wiele tzw. wtórnych substancji roślinnych. Trzeba ich stale dostarczać organizmowi.

Wolne rodniki jednocześnie są też wykorzystywane przez organizm do zwalczania bakterii i wirusów, a nawet komórek nowotworowych. Cała sztuka polega na utrzymaniu równowagi i zwalczaniu ich tak, aby sobie nie zaszkodzić.
Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy do książki dr Bodo Kuklińskiego i dr Iny van Lunteren.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Obraz Alexandr Ivanov z Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
DHJCP
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.