Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1126

Miłek kontra Lukrecja czyli felieton z ziółkiem

29 kwietnia 2019
Autor: Anna Twardowska

Wiosną i latem toniemy w prawdziwej nieskończoności kwiecia. Wystarczy rozejrzeć się dookoła: na łąkach, na polach, na trawnikach, w ogrodach, klombach i donicach; między torami, na poboczach dróg, a nawet na dachach - kwiaty, kwiatki i kwiatuszki.

Człowiek musiał od niepamiętnych czasów obserwować ich różnorodność i specyfikę, jak też zachwycać się nimi, skoro tak chętnie przypisywał ich cechy swojemu gatunkowi. Posunął się nawet dalej: sięgnął po ich nazwy własne, czyniąc z nich często imiona. Róża, Narcyz czy Hortensja - to te najbardziej czytelne. Jednak każde z nich niesie osobne wartości.

Róża: obowiązkowo piękna i wyniosła. Jest źródłem bezcennych wartości leczniczych. Musi dominować, a wtedy rozkwita najpełniej i pachnie dojmująco słodko. Takie imię może determinować obdarzoną nim kobietę!

Narcyz: mniej piękny acz równie wyniosły, wyróżniony nawet ciemnożółtym przykoronkiem. Jest rośliną silnie toksyczną, tak dla ludzi, jak i dla zwierząt. Główną przyczyną zatruć bywa spożycie cebulek narcyza, a zjedzenie kwiatów powoduje silną biegunkę i wymioty. Narcyz jest symbolem samo-zachwytu i samo-uwielbienia. Termin „narcyzm” określa człowieka o takich właśnie cechach.

Hortensja: ogrodowa piękność? Kwiaty miewa białe, różowe, liliowe, błękitne, przeważnie zebrane w kuliste baldachogrona osadzone na półtorametrowej łodydze. Jej żeńskie imię pochodzi od męskiego Hortensjusza, a to od łacińskiego słowa hortus, co znaczy ogród. Kobieta obdarzona tym imieniem jest ponoć niezależną, wrażliwą introwertyczką, dla której ważniejszy jest świat doznań intelektualnych i duchowych niż ten zewnętrzny, hałaśliwy i przyziemny.

O zapatrzeniu na kwiaty świadczą także inne imiona: Maciejka, Arnika, Malwina, Randia, Kalina, Lila, Wawrzyniec, Ruta, Wiola. Istnieją również męskie i damskie odmiany zapożyczeń, choćby więc: Florian - Flora, Kamil - Kamila, Walery - Waleria, Bazyli - Bazylia… Jagoda, Malina czy Mirabela kojarzą się też florystycznie, ale już bardziej owocowo niż kwiatowo.

Każde z tych imion niesie cechy swojego pierwowzoru. Przeważnie pozytywne, ale często dwuznaczne lub budzące respekt.

Miłek: brzmi i zapowiada się miło. To zdrobnienie od imienia Miłosz. Mężczyzna noszący to imię, posiada wyjątkową inteligencję i twórczy umysł, ale nie jest zbyt towarzyski. Lubi rozmyślać i analizować świat, weryfikując innych według surowych kryteriów.

Tymczasem miłek wiosenny, o pięknej nazwie łacińskiej Adonis vernalis, jest rośliną trującą. Lecz jak wiemy, o tym czy roślina jest lekarstwem czy trucizną decyduje dawka, więc i miłek aplikowany stosownie, wykazuje działanie uspokajające na układ nerwowy, bóle gośćcowe, uporczywy kaszel, ataki astmy a nawet epilepsji. Jeśli jednak zlekceważymy owo dosis, możemy spodziewać się odwrotnego działania miłka.

Lukrecja: brzmi i kojarzy się różnie. Imię żeńskie, obciążone aż nadto trucicielską przeszłością pewnej panny z rodu Borgiów, aby przywoływać je bez pewnej ostrożności. Jednakże wywodzi się ono z łaciny, a pochodzi od znanego i szanowanego rodu Lucretti. Opisy imion podają, że niesie ono nieśmiałość, delikatność i uczciwość. Jednakowoż bylina lukrecja gładka, opatrzona łacińską nazwą Glycyrrhiza gabra L. jest gatunkiem cenionym i pożądanym w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Jest wręcz uprawiana polowo. Jej drogocenne korzenie mają wyjątkowo słodki smak, wykorzystywany w wielu dziedzinach. Odparowany i zagęszczony sok, używany jest w farmacji, jako dodatek poprawiający smak pigułek. Korzeń lukrecji jest także środkiem przeciwzapalnym, rozkurczowym i przeczyszczającym.

Czy pierwsze były imiona czy nazwy kwiatów? Ludzkie czy roślinne cechy decydowały o doszukiwaniu się podobieństw? Tego do końca nie wiemy.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Obraz Shirley Hirst z Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
QFWIG
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.