Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Medycyna naturalna: Apteka pachnąca miętą

3 maja 2019
Autor: Zbigniew T. Nowak

Medycyna naturalna: Uzdrawiającą moc mięty ceniono w Egipcie już na 1600 lat przed narodzeniem Chrystusa, a w Japonii jeszcze wcześniej. W świecie wykorzystuje się wiele gatunków tej rośliny. Czasem trzeba ogromnej wiedzy botanicznej, aby je właściwie oznaczyć.

Mięta pieprzowa najpopularniejsza

Największe uznanie w medycynie ma jednak mięta pieprzowa (po łacinie Mentha piperita). Jest to roślina wieloletnia, osiąga wysokość od 50 do 80 cm. Liście ma lancetowate, brzegiem ząbkowane, zwykle karbowane między nerwami głównymi. W drugiej połowie lata, zwłaszcza gdy jest dużo słońca i susza, przybierają często ciemnokarminowy kolor. Kwiaty tej rośliny są jasnofioletowoliliowe. Mięta wydziela bardzo lubianą, orzeźwiającą woń.

Nie rośnie dziko, uprawia się ją w ogródkach, na działkach i na dużych plantacjach. Istnieją nawet hodowlane odmiany tej rośliny, które zaleca się do uprawy na większą skalę. Dają większy plon, rzadziej chorują i gromadzą większą ilość wartościowego olejku lotnego. Mięta ta najlepiej rośnie, kiedy ma pod dostatkiem wilgoci i próchnicy w glebie.

Wiele odmian

Istnieje wprost niezliczona ilość odmian hodowlanych mięty pieprzowej. Jedne są mniej, inne bardziej aromatyczne, o różnym odcieniu liści. Bywają także odmiany o ciekawych, ozdobnych liściach, np. z karminowym odcieniem. Jednak najbardziej aromatyczną miętę pieprzową widziałem i podziwiałem w Podlaskim ogrodzie ziołowym w Korycinach, na Podlasiu, gdzie prowadziłem badania. Była to odmiana sprowadzona z Niemiec przez właściciela Mirosława Angielczyka. Miała tak silny, a jednocześnie tak niezwykle orzeźwiający smak, że po roztarciu jednego listka, dłoń pachniała jeszcze kilka godzin. Taką właśnie odmianę można podziwiać na zdjęciu obok.

Lecznicze u mięty pieprzowej są liście. W sklepach zielarskich i aptekach można bez trudu kupić liść mięty Folium Menthae piperitae lub też popularne krople miętowe (nalewkę) Tinctura Menthae piperitae.

Wszystkie te surowce należy zbierać tuż przed kwitnieniem roślin i w godzinach rannych. Wówczas roślina ta gromadzi największe bogactwo wartościowego olejku lotnego. Pędy ścinamy wtedy na wysokości około 7 cm od ziemi i suszymy w miejscu przewiewnym i zadaszonym. Po wyschnięciu osmykuje się z nich same liście.

Miły, orzeźwiający zapach mięty pieprzowej pochodzi od olejku lotnego, którego zawartość dochodzi nawet do 3 proc. Roślina ta obfituje jeszcze w garbniki (nawet do 12 proc.), flawonoidy, polifenole, kwasy organiczne i liczne sole mineralne.

Niesie ulgę wątrobie

Ze wszystkich właściwości mięty najbardziej cenimy sobie dobroczynne działanie na cały przewód pokarmowy. Sięgamy po nią chętnie, gdy dokucza wątroba, stan zapalny woreczka i dróg żółciowych, kamica żółciowa, niestrawność, ból brzucha, mdłości, objawy przejedzenia. Miętę często zażywa się także w zatruciach pokarmowych, biegunce, wymiotach, braku apetytu, wzdęciach i bolesnych skurczach jelit. Olejek miętowy wchodzi w skład preparatów pomocnych w chorobach wątroby i niestrawności. Leki z niej przynoszą ulgę w kolce jelitowej, nieżycie żołądka, słabym przyswajaniu składników pokarmowych.

Miętę poleca się poza tym w zdenerwowaniu, uporczywych bólach głowy, migrenie. Roślina ta obniża nieco ciśnienie krwi. Inhalacje z olejku miętowego leczą katar, nieżyt oskrzeli i oddalają niepokój wewnętrzny. Naparu z liści często używa się do płukania gardła w anginie i jego zapaleniach oraz jamy ustnej, np. w chorobach dziąseł.

I dodatkowa informacja:

W niektórych poradnikach zielarskich można spotkać się z informacją, że mięta pieprzowa bywa pomocna w leczeniu zgagi i nadkwaśności żołądka. Nie jest to prawdziwe, ponieważ zastosowanie tej rośliny w tych dolegliwościach daje tylko krótkotrwała ulgę, potem zgaga nasila się.

Niekiedy miętę pieprzową myli się z innymi gatunkami mięty, które rosną u nas dziko i wykorzystuje się je w medycynie (zwłaszcza ludowej), np. miętą nadwodną M. aquatica i miętą długolistną M. longifolia. Te gatunki, pomimo posiadania właściwości leczniczych, nie powinny być stosowane w zbyt dużych ilościach, bo niekiedy mogą szkodzić. Raczej powinno się ich używać zewnętrznie, np. do kąpieli stóp (przy nadmiernej potliwości i zmęczeniu)

Krople poprawiające pracę wątroby

Receptura ta pochodzi z mojej książki „Zioła na kłopoty z wątrobą i niestrawnością”.

Składniki:
1 butelka (o poj. 100 ml) soku z mniszka lekarskiego,
1 butelka (o poj. 35 g) nalewki z mięty pieprzowej (krople miętowe),
(oba komponenty dostępne w aptece).

Przygotowanie:
Oba wymienione składniki zlać do szczelnej butelki z ciemnego szkła, dobrze wymieszać i odstawić na 5-7 dni.

Stosowanie:
Po 1 łyżeczce kropli po rozcieńczeniu niewielką ilością wody 3 razy dziennie przed posiłkiem. W poważnym uszkodzeniu i niewydolności wątroby krople należy zażywać po 1 ½ łyżeczki (też 3 razy w ciągu dnia). Przed każdym użyciem mocno wstrząsnąć butelką.

Pożytek dla zdrowia:
Krople to dobrodziejstwo dla cierpiących na przewlekłą niewydolność wątroby objawiającą się m.in. niestrawnością, tępym pobolewaniem w okolicy wątroby i woreczka żółciowego, uporczywymi wzdęciami. Są skuteczne przy skąpym wydzielaniu żółci, zapobiegają jej zastojowi w woreczku żółciowym. Mają zdolność odnawiania komórek wątrobowych oraz odtruwa je. Chronią przed gromadzeniem się w miąższu wątroby wszelkich toksyn ze skażonej żywności, wody. Są zalecane dla nadużywających alkoholu. Powinny je stosować także osoby przyjmujące silne leki syntetyczne i po chemioterapii. Działają ochronnie na komórki wątroby. Krople te są również przydatne po zatruciach pokarmowych, pomagają pozbyć się z organizmu jadów bakteryjnych i wirusowych, często odkładających się właśnie w wątrobie.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Obraz congerdesign z Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
XMDIW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.