Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Medycyna naturalna: Dary natury dla urody

20 maja 2019
Autor: EWA ŚLĘZAK

Medycyna naturalna: Był czas, kiedy wszystkie rośliny uznawano za dzieci matki Ziemi. Otaczano je nimbem boskości i darzono szacunkiem. Wraz z rozwojem nauki i technologii nasze powiązania z naturą uległy ograniczeniu. Z tego względu dzisiaj termin zioło, ogranicza się dla wielu osób do przypraw używanych w kuchni.

W poszukiwaniu leków i kosmetyków

Człowiek od zawsze poszukiwał środków do zwalczania różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, niedoskonałości skóry i włosów. Takimi środkami były zioła i minerały. Od tysięcy lat kobiety zbierały na łąkach i w lasach rośliny, by sporządzać z nich leki, a także kosmetyki. Zrywały zioła podczas pełni lub nowiu księżyca, starannie przygotowywały z nich preparaty i doskonaliły receptury.

W czasach starożytnych lecznictwem i kosmetyką zajmowali się kapłani, a w średniowieczu zakonnicy, otaczając sposoby przyrządzania specyfików tajemnicą.

Także wiele znanych z historii kobiet stosowało i opracowywało preparaty do pielęgnacji urody. Kleopatra wynalazła lek na porost włosów. Wypróbowała ów specyfik na głowie Cezara. Trudno powiedzieć, z jakim skutkiem. Królowa węgierska Elżbieta Łokietkówna była wynalazczynią wody lawendowej zwanej w skrócie larendogrą. Prawdopodobnie za wynalazkiem stali alchemicy zatrudnieni na dworze królewskim. Natomiast sama królowa była żywą jej reklamą, bowiem zmywając twarz i całe ciało młodniała z dnia na dzień.

Rewolucja przemysłowa

W XIX w. w Ameryce zaczęto produkcję kosmetyków na skalę przemysłową. Chemia wyrugowała zioła, a ludzie zachłysnęli się wieloma chemicznymi specyfikami. Zachwyciły prostotą zastosowania i szybkością działania. Dopiero skutki uboczne spowodowały powrót do natury.

Zioła mają dla mnie znaczenie najszersze z możliwych. Darzę je uwielbieniem i wdzięcznością. Moje zainteresowanie przygotowywaniem kosmetyków bazujących na ziołach i minerałach wynika m.in. z uwagi na zalew rynku kosmetycznego mnogością preparatów chemicznych. Kremów na noc, na dzień, z ochroną przed promieniami UV, płynów micelarnych, mydeł w płynie, itp. Dzisiejsze wyroby często są opracowywane w oparciu o badania na zwierzętach. A stosowanie chemii doprowadziło do wzrostu przypadków alergii.

Chociaż wiele z preparatów zawiera komponenty ziołowe, to jednak żadnego z tych specyfików produkowanych przemysłowo nie można porównać z wartością tych, które mogę szybko i tanio przygotować samodzielnie. Tylko dłonie i serce prawdziwie czującej osoby mogą nadać kosmetykowi właściwości lecznicze i upiększające.

Powrót do natury

Przygotowując kosmetyki znam składniki. Mogę sprawdzić świeżość i czystość każdego z nich. Opieram się na recepturach, które łączą dzisiejszą wiedzę z dziedzictwem poprzednich wieków. Wiedząc, jakie związki chemiczne zawierają używane przeze mnie rośliny i minerały, mam możliwość zastosować te skuteczne. Wszystkie zioła zawierają tak zwane związki czynne jak: antybiotyki, azuleny, pektyny saponiny, hormony czy witaminy.

Współczesne badania potwierdzają niekorzystny wpływ naturalnych antybiotyków na ścianki naczyń krwionośnych. Mają działanie przeciwzapalne, zapobiegają kruchości naczyń, pojędrniają skórę. Zawierają je nie tylko pleśnie i mchy, ale również rośliny kwiatowe jak łopian, babka, chmiel czy jaskółcze ziele. Również minerały, takie jak ametyst, perły czy bursztyn, dzięki właściwościom antyseptycznym poprawiają stan skóry. Przygotowanie kremu jest zajęciem dużo łatwiejszym i wdzięczniejszym niż gotowanie. Gotowy produkt jest o wiele skuteczniejszy od zakupionego. Wiele receptur przetrwało do dzisiaj, a ich stosowanie uzyskało potwierdzenie naukowe.

Kosmetyki ziołowe są skarbem. Można używać ich rozkoszując się jakością przy niewielkim nakładzie pracy. Jeśli potraktuje się rośliny z uwielbieniem i wdzięcznością, one przekażą całą swoją moc przygotowywanym przez nas produktom.

 

Ewa Ślęzak przyjmuje w Cemtrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii w Katowicach. Zaprasza też na Letni Uniwersytet Zdrowia. Szczegóły: https://blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/news/487/luz-szczesliwy-czlowiek-nie-choruje-6-13-lipca-szczyrk

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Obraz Bianca Mentil z Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
BLOYU
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.