Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Trujące tuje? To prawda, ale...

25 maja 2019
Autor: RZ

Tuja to roślina szkodliwa dla zdrowia, wytwarza złe pole, które działa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak bez paniki. Takich roślin jest wiele. Nie musisz ich wycinać, ale zachowaj ostrożność, zwłaszcza przy dzieciach.

Tuje, czyli żywotniki, występują w kilku odmianach. Różnią się sylwetką, wysokością i zabarwieniem. Najpopularniejszy jest żywotnik zachodni, który przypomina drzewo lub bardzo wysoki krzew o barwie od jasnozielonej do szarawozielonej. Niewiele osób wie, że tuja jest szkodliwa dla zdrowia.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie tam na skalistych brzegach strumieni i jezior. Jest to wiecznie zielone drzewo o wysokości 10-20 m, stożkowym kształcie korony oraz z czerwono-brązową łuszczącą się korą. Gałązki żywotnika są silnie spłaszczone, liście drobne, łuskowate długości 2-4 mm i mocno przylegające do pędu. Owocem żywotnika są szyszki długości 8-12 mm, o jajowatym kształcie, koloru najpierw żółtozielonego, a później jasnobrązowego.

W Europie początkowo masowo zaczęli sadzić je Niemcy. Później równie masowo zaczęli je usuwać. Następnie trend sadzenia tui przybył do Polski, gdzie stała się ona krzewem powszechnie sadzonym w parkach, przydomowych ogrodach i na cmentarzach (stąd nazywane są też cmentarnym krzewem).

Wszystkie jej organy zawierają keton monoterpenu (tujon), który jest substancją trującą dla naszej tkanki nerwowej. Może spowodować w dawce toksycznej wystąpienie drgawek lub trwałych uszkodzeń komórek nerwowych.

Substancje toksyczne, które obecne są w organach żywotnika mogą wpływać na organizm człowieka zarówno podczas kontaktu z rośliną, jak i podczas wdychania jej oparów. Mogą powodować wysypkę i podrażnienie skóry. 

Olejki eteryczne tui mają najsilniejsze działanie na ludzi szczególnie pod koniec marca i na początku kwietnia. Mogą  wywoływać m.in. zawroty głowy, katar sienny, suchy kaszel, astmę i duszności.

Tuje szkodzą też zwierzętom i innym roślinom. Są groźne dla małych dzieci i zwierząt, zwłaszcza koni! Opary wytwarzane przez te rośliny są niebezpieczne dla pszczół, które omijają je szerokim kołem. Są za to ulubionym miejscem dla roznoszących boreliozę kleszczy.

Czy to wszystko oznacza, że powinniśmy się pozbyć tych roślin ze swojego otoczenia?  Nie. Bo trujące rośliny tak naprawdę otaczają nas ze wszystkich stron. Ale warto zastanowić się nad sadzeniem kolejnych okazów.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License
Obraz Miklós Kocsis z Pixabay

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
JIXKL
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.