Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

To naprawdę najlepszy przyjaciel człowieka

27 maja 2019
Autor: arch.

Zwierzęta to nasi przyjaciele. Możemy na nie liczyć i darzymy je uczuciami podobnymi do tych, jakimi obdarowujemy członków rodziny. Dr Erika Friedman z Uniwersytetu Pensylwania obserwowała pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu zawału lub choroby wieńcowej. Ci, na których w domu czekał pies lub kot, bardziej mobilizowali się do walki o życie niż ci, na których czekał współmałżonek i inni członkowie rodziny.

Na początku lat 70. w USA rozpoczęto dogoterapię. Tę metodę wymyślił psycholog dziecięcy Boris Levision. Zauważył, że autystyczne dzieci, które nie potrafiły nawiązać kontaktu z dorosłymi, na psy reagowały zaciekawieniem.

W Polsce prekursorką wykorzystaniem psów w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi była Maria Czerwińska. Na razie tą metodą zajmuje się niewiele osób. Pracują jako wolontariusze, chodząc do ośrodków rehabilitacyjnych dla osób z upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Prowadzą też zajęcia indywidualne. O efektach zajęć można mówić po dwóch miesiącach. Indywidualne dają więcej.

Nie ma rasy psów szczególnie nadającej się do terapii. O przydatności decydują zawsze cechy osobnicze oraz umiejętności przewodnika. Rasami psów, których łagodność i łatwość szkolenia pozwalają na udział w terapii, są między innymi: golden retriever, labrador, cavalier king charles spaniel.

W doborze psa dla terapii istotne jest pierwotne przeznaczenie rasy i związane z tym odruchowe zachowania mające wpływ na bezpieczeństwo zajęć. Z tego względu preferuje się psy rasowe, u których można spodziewać się występowania z dużym prawdopodobieństwem cech niezbędnych przy prowadzeniu zajęć terapeutycznych. Pies terapeutyczny to: pies społeczny, pies przewidywalny, pies reprezentujący rozumne posłuszeństwo.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, pixabay.com

Tagi:
Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
LFASI
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.