Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Co zrobić, kiedy w upale nie chce się jeść?

11 lipca 2019
Autor: Anna Legierska

Upał i lejący się żar z nieba. Człowiek cały spocony i nie ma na nic siły, szczególnie do jedzenia. A przecież jeść trzeba, bo inaczej zamęczymy swój organizm, co może doprowadzić do tragicznych skutków.

W maju bywało różnie – raz zimno, raz ciepło. Ludzie narzekali na brak słońca. No to proszę bardzo, jest! Przyszło, ale nie samo, bo z ponad trzydziestostopniową temperaturą.  W takie dni człowiek naprawdę czuje się wypompowany z całej energii i chęci do życia. Zatem jak wrócić do siebie? Jak odzyskać apetyt? Czy w ogóle istnieje jakiś sposób? Pewnie, że tak!

Woda – najdroższy żywioł

Temat wody jest przewałkowany chyba z każdej możliwej strony. I bardzo dobrze, bo nasz organizm składa się w większości właśnie z niej. Dlatego nie można tego bagatelizować i trzeba pamiętać o prawidłowym nawadnianiu. Ktoś zapyta: „prawidłowym? A da się pić wodę nieprawidłowo?”. Owszem. Między innymi chodzi o zachłanne połykanie zbyt dużej ilości wody na raz. Nie na tym to polega, bo wtedy płyn po prostu „przeleci” przez nas i szybko zostanie wydalony wraz moczem.

Człowiek jest trochę podobny do roślin. Jeśli wlejemy do kwiatka od razu całą konewkę, to większość po prostu wypłynie i nie zdąży on z tego skorzystać. Dlatego powinno się robić to stopniowo. Dokładnie jest z nami. Specjaliści zalecają, aby pić małymi łyczkami, jedną szklankę wody na godzinę – wtedy nasz organizm rzeczywiście się nawodni i poczuje różnicę.

Jeść czy nie jeść?

Gdy już nawyk picia wody wejdzie nam w krew, to czas zmusić się do jedzenia. Podczas upału i gorąca najlepiej zostać w domu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które bez konieczności wyjścia, powinny przeczekać skwar w budynku. Wtedy też łatwiej jest pilnować posiłków. Mimo że czasami ciepło i duchota odbierają nam chęci do jedzenia, to nie powinniśmy się poddawać. Dobrym sposobem będzie zrezygnowanie z ciepłych zup, które dodatkowo rozgrzewają nasz organizm. Zamiast tego można zrobić na obiad np. chłodnik. Prócz tego warto sięgać w ciągu dnia po świeże owoce, takie jak ananas, arbuz czy truskawki. Takimi rzeczami można zajadać się do woli. Natomiast jeśli chodzi o śniadanie czy kolację, to te dania powinny składać się głównie z warzyw, które mają bardzo dużo witamin, a ich latem w szczególności potrzebujemy! Dodatkowo dobrym sposobem na przechytrzenie naszego jedzeniowego lenia będą zimne koktajle.

Zimne zbawienie 

Brak apetytu podczas upału często spowodowany jest również bólami głowy, które wyjątkowo odbierają chęci do zrobienia czegokolwiek. W tym przypadku zaleca się zimny prysznic oraz dodatkowo zimny okład na czoło. Wykonując tę czynność, warto położyć się na dziesięć minut z nogami w górze. Po takiej chwili dla siebie, apetyt powinien stopniowo wracać, a wraz nim energia i siła, które przydadzą się do walki z upałami.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
ZOPKD
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.