Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Brzoza odgoni złe moce

13 lipca 2019
Autor: Anna Legierska

Strach jest nieodłączną częścią życia człowieka, niestety.  Boimy się z różnych powodów, często niewiadomo czemu. Jednak jest na niego sposób – wystarczy zasuszona gałązka brzozy.

Brzoza jest niezwykle cennym i wartościowym drzewem. Pomaga ludziom w wielu sytuacjach. Już sam fakt, że ma białą korę czyni ja wyjątkową na tle innych roślin. Jej sok, który można pozyskać wiosną, ma ogromne właściwości lecznicze. A jej gałązki mają nadludzkie moce – odpędzają złe duchy i strach.

Od dawien dawna

Gałązki z brzozy były wykorzystywane jeszcze przez ludowe czarownice, które robiły z nich miotły. Miały one służyć do odganiania złych mocy, a w domu zapewnić spokój i beztroskę. Tak też się działo. Prócz tego, z tych drzew robiono rózgi, którymi bito chłostano po rączkach lub nóżkach niesforne dzieci, aby uczyły się szacunku do starszych. Wierzono, że każdy niepoprawny czyn musiał nieść ze sobą karę, aby więcej nie doszło do danej sytuacji.

Gałązki brzozy na Bożym Ciele

Chociaż czasy czarownic i wieszczy mamy dawno za sobą, to ludzie do dziś wierzą w moc brzozy.  Nie bez powodu stroimy ulice i ołtarze podczas procesji Bożego Ciała. Można powiedzieć, że gałązka z tego drzewa stanowi pewnego rodzaju „zdobycz” dla uczestników. Ludzie zabierają je ze sobą do domów, ponieważ wierzą, że zasuszone uchronią ich od burzy i nawałnic. Oprócz tego mają zapewnić rolnikom urodzaje i obfite plony. Takie gałązki najlepiej trzymać gdzieś wysoko i przy drzwiach, aby złe duchy nie miały wstępu. Również ciekawym zwyczajem jest bicie „gołymi” gałązkami brzozy po twarzy i szyi. Dzięki tej praktyce możemy zapewnić sobie długowieczną urodę i opóźnić proces starzenia.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
FXNVU
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.