Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Zapoznam Cię z prawdziwym szamanem

30 grudnia 2019

Pojechać na Ałtaj do szamana – to dla nas duże wyzwanie. W końcu szamani komunikują się z duchami, używają czarów. Jest to nie do przyjęcia z punktu widzenia chrześcijanina. Jednak podczas wizyty na Ałtaju w sierpniu tego roku, z grupą zaprzyjaźnionych z Biolitem odwiedziliśmy wyjątkowe, sprzyjające człowiekowi, energetyczne miejsce.

Szaman Artiom Ignatienko, który mieszka we wsi Polevodka sześć kilometrów od Bijska, obala wszystkie utarte poglądy o szamanizmie jako czymś związanym z ciemnymi mocami. Artiom to nie tylko szaman, ale etnograf, prezes regionalnej organizacji publicznej „Związek Kultur Narodowych Ałtaju”. W jego żyłach płynie krew potomków Kozaków Jermaka – z jednej strony. Z drugiej strony krew rodu Kumandy, rdzennych mieszkańców Ałtaju.

Szaman spotyka swoich gości na ziemi starożytnych ludów Ałtaju – czadyra. Artiom ma swój, bardzo oryginalny system poglądów na różnorodność kultur rdzennych mieszkańców tych miejsc. Ałtajski szamanizm przeplata się z pogańskimi wierzeniami starożytnych Słowian, legendy Ałtaju z postaciami biblijnymi. I nie jest to chaos myślowy. Ałtaj słynie z legend. Artiom Ignatienko zbiera te starożytne opowieści i chętnie się nimi dzieli. Uważa, że legendy są święte dla rdzennych ludów Ałtaju.

Szaman Artiom Ignatienko

 

Według naszego szamana człowiek bywa w życiu wielki trzy razy

Człowiek w życiu jest naprawdę wielki trzy razy – w dniu swoich urodzin, w dniu śmierci i w dniu ślubu. Ludzie nie mogą kontrolować czasu narodzin i śmierci, w życiu pozostaje tylko jeden dzień, który zgodnie z tradycją narodów Ałtaju należy przeżyć po ludzku.

Tradycja mówi, że ślub musi się odbyć na wschodzącym księżycu. Po ślubie kobieta nie może chodzić na pogrzeby mężczyzn przez cały rok, ponieważ może się coś złego uczepić lub może owdowieć przed czasem. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że muzułmanie na ogół nie wpuszczają młodych kobiet na cmentarz.

Po ślubie młoda para ma 40 dni, aby nauczy się oddawać cześć swoim rodowym przodkom. I jeśli nowożeńcy będą przestrzegać tej tradycji, wówczas ich rodziny będą silne.

Szaman Artiom głosi moc Rodu i wierzy, że to moc Rodu uratuje Rosję i narody słowiańskie: „Wcześniej najświętsze słowa brzmiały: Ojczyzna, rodzina, przyroda, źródła, rodzice, naród. Mają one wspólny korzeń w języku rosyjskim, który w tłumaczeniu brzmi „rod”. Rod z kolei, zgodnie ze słowiańską mitologią, jest przodkiem wszystkich bogów. Artiom tłumaczy: „Nic nie jesteśmy winni nikomu, tylko naszemu rodowi! Jeśli mężczyzna zrozumie, że musi dbać o swoją rodzinę: żonę, dzieci, rodziców, nie będzie szukał kochanki, nie będzie nadużywał alkoholu. Aby osiągnąć więcej, potrzebujesz siły rodziny, a ją zabija się dzisiaj w Rosji i Europie wśród ludów słowiańskich, zaszczepiając pseudowartości Zachodu – odrzucenie obowiązujących norm moralnych, prowadzące do łamania prawa, rozwiązłości obyczajów itp., które godzą w rodzinę”.

Dawna Ruś (dzisiaj Rosja) była pogańska. Kiedy książę Władimir wprowadził do kraju prawosławie, obie religie były ze sobą ściśle powiązane. Rosjanie przez długi czas przestrzegali zarówno tradycji pogańskiej, jak i prawosławnej. Tym bardziej mają one wiele wspólnego. Artiom Ignatienko mówi, że Dzień Matki powinien być obchodzony 21 września. W tym dniu prawosławni chrześcijanie obchodzą urodziny Maryi Dziewicy. Słowianie nazywali ten dzień Łada i Dzień Lely – Dzień Matki i Córki. To jest prawdziwy dzień matki, dzień rodziny, ponieważ dobrze jest w rodzinie, gdy panuje równowaga, pokój i harmonia. Z kolei nowo utworzone w Rosji Święto Piotra i Fiewronii, niedawno nazwane Dniem Rodziny, Miłości i Wierności, Artiom Ignatienko surowo krytykuje i przytacza ich krótką historię: „Co to za miłość taka? Ona go wzięła swoją magią, on ją zdradził, a obawiając się śmierci, wrócił do swojej rodziny. Czy tak budowane są relacje? Rodzina zbudowana jest na miłości i wierności z serca, z kosmosu (astrologia: gwiazdy mogą sprzyjać miłości), a za pomocą czarów nie można zatrzymać męża”.

Według szamana Artioma, konieczne jest oddawanie czci źródłom wody, a także gwieździe Dziewicy. Przez tysiące lat Słowianie chodzili do źródeł, korzystali z ich energii. Źródło w języku rosyjskim nazywane jest „rodnik”, ponieważ każdy ród (rodzina) opiekował się swoim źródłem. Ale źródło jest również z dawnych wierzeń nazywane „kluczem”, ponieważ jest kluczem do naszego zdrowia, sukcesu, szczęścia, dobrobytu. „Zabite” czyli martwe, zatrute źródła są hańbą dla naszego narodu. W Rosji, w dniu równonocy wiosennej, 21 marca, dziewczęta i młode kobiety chodziły czyścić źródła i wierzyły, że w ten sposób one same zostaną oczyszczone.

Te przesłania poszanowania rodziny, przyrody, życia zgodnie z tradycją przodków towarzyszą Ałtajczykom do dnia dzisiejszego. To wyjątkowe, silne społeczności, które żyją w zgodzie z naturą, są od niej zależne. Oby jak najdłużej cywilizacja Zachodu i urbanizacja miast nie zagrażały tym regionom. Ałtaj to silna energia gór, wody i przyrody. Dziewicze tereny Ałtaju jeszcze przez długie lata będą zachwycały swym pięknym, niepowtarzalnym krajobrazem, ale i piękną, mistyczną duszą „białych” szamanów jak Artiom, którego będę częściej zapraszać do wywiadu, by z dobrą energią dla słowiańskich narodów gościł choć przez chwilę w Państwa domach.

 

Artiom Michaiłovicz Ignatienko będzie gościem 50 TARGÓW BLIŻEJ ZDROWIA BLIŻEJ NATURY

więcej informacji o zbliżających się targach znajdzeicie Panstwo pod tym adresem:

https://blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/news/679/50-targi-blizej-zdrowia-blizej-natury

 

Halina Jurkowska

 

zaman Artiom Ignatienko

Szaman Artiom Ignatienko

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AUXTC
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.