Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Listy do Avatara - część 3 - Jak działa strach?

24 marca 2020
Autor: AVATAR

Jak działa strach?

Wyjaśnienie funkcjonowania ciała rozpoczniemy od dwóch meridianów, które są parą. Jednym z nich jest meridian Yin, a drugim Yang. Yin i Yang to dwie pierwotne i przeciwne siły, które się uzupełniają tworząc równowagę. Równowaga tych dwóch składników zapewnia człowiekowi długie i dostatnie życie. Yang oznaczający energię, która jest reprezentowana przez słońce, światło, dzień, aktywność, radość, wszystko, co niematerialne, nienamacalne i niewidoczne dla oka. Yin jest tym wszystkim, co ciemne, cieniste jak noc, księżyc, bierne, smutne, materialne, widzialne i namacalne.

Strach, komunikacja– Płuca / Yin

Strach uważany jest za jedną z podstawowych i pierwotnych cech ludzkiej natury. Jako odczuwalna emocja, wiąże się z płucami.  Podczas jego odczuwania pojawia się stan napięcia psycho-fizycznego i mobilizacji całego ciała. Proces ten następuje poprzez dwa korelujące ze sobą układy: wegetatywny i endokrynny. Gdy zostaje pobudzony ośrodek podkorowy mózgu, od razu przesyła informację do tych układów. Proces uruchamia kolejno nadnercza, które produkują adrenalinę - ona pobudza serce i płuca do intensywniejszej pracy. Następnie zawężają się naczynia krwionośne oraz przyspiesza oddech. Niektóre organy zaprzestają swojej pracy np. żołądek i jelita. Krew zostaje z nich przepompowana do mięśni w celu mobilizacji wszystkich mięśni szkieletowych. Krew po drodze wzbogaca się o glukozę wytwarzaną z wątroby. Wzmożona praca płuc oraz gotowość mięśni daje możliwość szybkiego przegotowania do dużego wysiłku lub nawet walki o życie.

Odczucia fizyczne człowieka opisywane są jako ostry lub mocny, przeszywający ból w klatce piersiowej, okolicach mostka, a nawet żołądka czy jelit. Fale gorąca oblewające całe ciało, szczególnie plecy, suchość w gardle oraz odczuwalny paraliż lub napięcie mięśniowe. Twarz robi się blada, wręcz kredowata, ciało zaczyna się trząść. W gardle brakuje  śliny. Brwi się marszczą a źrenice rozszerzają.Głos staje się zachrypnięty i szorstki, pojawia nieskładna i bełkotliwa mowa. Włos jeży się nagłowie.

Psychicznie człowiek w strachu czuje się zdezorientowany i podenerwowany. Może odczuwać oszołomienie i zamroczenie. Umysł ogarnia panika i traci się zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji. Niektórzy ludzie wybuchają atakami paniki lub agresji. Odczuwalny jest brak stabilizacji i bezpieczeństwa.

Strach łączy się z różnymi fobiami i stanami lękowymi. Przekonania, jakie mamy na temat zmian, wyzwań lub chwil destabilizacji (np. materialnej lub zawodowej) łączy się ze strachem w niskim poczuciu własnej wartości. Kiedy zastanawiamy się czy damy radę, co się stanie lub co będzie.  Jedną z największych przyczyn odczuwania strachu jest myśl przed startą kogoś lub czegoś, oraz strach przed śmiercią.


Niektóre przykłady zachowań w domu, które wpływają na meridian płuc:

  1. Atak, nagłe napady z podniesionym tonem głosu w domu. Używanie podniesionego głosu w komunikacji.
    Myśli: Chęć ataku i nakrzyczenia na ludzi, za to jak się zachowują i co mówią. Czuję się atakowany/a, ciągle na mnie krzyczą.
  2. Przemoc psychiczna i fizyczna- upokarzanie słowne. Stosowanie przemocy w domu.
    Myśli: Obrażanie słowne na płaszczyźnie intelektualnej i zaradności. Chęć wymierzenia kary cielesnej. Czuję się obrażany/a i poniżany/a na płaszczyźnie intelektualnej i zaradności. On/a chce mnie uderzyć.
  3. Zastraszanie- wprowadzanie innych osób w rodzinie swoim zachowaniem i słowami w stan ciągłego zagrożenia.
    Myśli: Zastraszanie słowne lub fizyczne w domu. On/a ciągle mi grozi.


Złość i nakazywanie - Jelito Grube / Yang

Złość to jedna z silniejszych reakcji emocjonalnych na zewnętrzny przypływ informacji. Jako emocja wiąże się z jelitem grubym. Podczas złości osoba odczuwa nagłą zmianę nastroju i staje się agresywna. Rośnie ciśnienie w jelitach i krwi. Zaburzona funkcja jelit wpływa na wypróżnianie i częste zaparcia lub biegunki. Rośnie temperatura ciała i przyspiesza delikatnie oddech. Stan ten tłumiony wymaga ogromnego wysiłku i często osoba po ataku gniewu jest później bardzo zmęczona. Zostaje wyczerpana energia i następuje spadek cukru we krwi. Odczuwalny jest brak koncepcji na rozwiązanie bieżących trudności, stajemy się nieobojętni i chcemy przejąć utraconą kontrolę najczęściej krzykiem lub niedyplomatycznymi środkami. Najczęściej, gdy ktoś źle wykona powierzone mu zadanie lub utracimy kontrolę nad życiem. Osobom krytycznym najbardziej będzie doskwierał problem jelit i sztywność karku oraz pleców, kiedy mają poczucie utraty kontroli.

Fizycznie często dochodzi do zaczerwienienia twarzy i podniesienia temperatury ciała. Wzrost temperatury jest powolny i wyczerpujący, potem skutkuje długim odczuwaniem zimna. Mówi się, że są to osoby ciepłolubne, którym zawsze jest zimno. Złość wyrażana jest podniesionym głosem, krzykiem, gestami, czasem rękoczynami. Serce zaczyna przyspieszać, a oddech spłycać się. Odczuwalna jest duszność, ścisk w gardle, często zaciskają się pięści i szczęka. Mięśnie stają się sztywne i napięte. Przewlekłe stany zapalne oraz  bóle mięśni, mocne migreny są najbardziej dokuczliwym skutkiem przewlekłej złości. 

Złość łączy się z mocnym niezadowoleniem i ostrym nakazywaniem. Podczas jego odczuwania osoba staje się oschła i pretensjonalna. Odczuwalne są oburzenie i poirytowanie.  Często występuje opór i zawziętość do przyjętych przez siebie racji uważanych za prawdziwe. Najczęściej osoby są roszczeniowe i nieuprzejme. Nie do zniesienia jest spokój i występują problemy z medytacją, skupieniem, relaksem i odpoczynkiem.

Złość rozwija się w momentach poczucia bycia do czegoś zmuszanym i przy mocnym nakazywaniu. Nie bez przyczyny meridian ten przebiega przez palec potocznie zwany wskazicielem.

 

Jeżeli Twojemu ciału doskwiera jakiś ból lub borykasz się z jakąś cho­robą, napisz do mnie, a wyjaśnię Ci, co jest tego przyczyną. W liście określ miejsce bólu i czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Zainteresowane osoby mogą pisać na adres: gazeta@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

 

Cały tekst ukarze się w najnowszym wydaniu czasopisma "Szaman"- nr 3, z początkiem maja.

Uwaga! Niebawem ukarze się także książka autorstwa „Avatara”, w której znajdziecie dużo szerzej opisane myśli, słowa, zachowania i wiele więcej w tej fascynującej tematyce.

 

Źródło: Czasopismo SZAMAN

Fot.: Maciej Paździor
Obraz autorstwa Macieja Paździora

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
BEFEH
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.