Stan emocjonalny charakteryzujący się poczuciem braku bezpieczeństwa, trudnego do określenia dyskomfortu. Stan ten utożsamiany jest często z lękiem, różni się jednak od niego brakiem zmian fizjologicznych (np. uczucie duszności, pocenie się, przyspieszony puls), które zawsze towarzyszą lękowi. Zgodnie z roboczą definicją przemoc domowa to działania lub rażące zaniedbania dokonywane przez jednego z członków rodziny przeciwko pozostałym, wykorzystujące istniejącą lub stworzoną przez okoliczności przewagę sił, lub władzy i powodujące u nich szkody, lub cierpienie, godzące w ich prawa lub dobra osobiste, a w szczególności w ich życie lub zdrowie (fizyczne czy psychiczne). Istota przemocy domowej związana jest z faktem wykorzystywania przewagi siły lub władzy dla krzywdzenia innych członków rodziny.
Fizyczne objawy braku równowagi meridianu osierdzia to bóle na wewnętrznej stronie przed łokciem i w zgięciu łokcia, problemy z sercem objawiające się uczuciem przepełnienia lub silnym kołataniem, uczucie gorąca w dłoniach, zaczerwienienie twarzy oraz zażółcenie białka oka. Objawem stanu zapalnego osierdzia jest ból w klatce piersiowej, który odczuwany jest jako ostry ból lub ucisk, zlokalizowany po jej lewej stronie, za mostkiem lub w okolicy przed sercem. Często promieniuje on do brzucha, pleców, barku, a nawet szyi oraz nasila się zazwyczaj przy kaszlu, poruszaniu się i połykaniu, a często także w pozycji leżącej. Gdy w worku osierdziowym płyn gromadzi się w znacznej ilości i dochodzi do ucisku na serce, pojawiają się suchy kaszel, duszności, szybsze niż zwykle męczenie się, przyspieszony rytm serca.
Psychicznymi objawami braku równowagi osierdzia najczęściej są: niepowstrzymany, bezustanny, permanentny, głośny śmiech, będący wynikiem straty bliskiej osoby lub straty rzeczy materialnych, a podsycany niepokojem psychicznym, wpływającym na podświadomość. Towarzyszy temu ciągłe analizowanie bolesnej sytuacji i nieumiejętność pogodzenia się z nią.
Niektóre przykłady zachowań w domu, które wpływają na meridian osierdzia:
Bicie w domu – częste wymierzanie kar cielesnych rękami lub przedmiotami.
Myśli: Chęć bicia/uderzenia innego człowieka. Chęć wymierzenia kary lub sprawiedliwości. Boję się, że zostanę pobity/a.
Przemoc między opiekunami – częste sytuacje, w których opiekunowie biją się ze sobą lub szarpią.
Myśli: Chęć uderzenia współpartnera, współpartnerki. On/Ona zaraz mnie uderzy.
Wyniszczanie i tępienie innych opiekunów – chęć sprawienia agresją i przemocą, żeby ktoś przestał istnieć.
Myśli: Jesteś nic nie warty/a, mam ochotę Cię zabić. Jestem nic nie warty/a, mam ochotę się zabić.
Niepokój małego człowieka wypływa z braku wsparcia jego opiekunów oraz braku poczucia bezpieczeństwa, z miłości zaborczej, nie wyzwalającej, lecz uzależniającej. Stan niepokoju jest nie do wytrzymania przez człowieka przez dłuższy czas. Dlatego bronimy się przed nim. Budujemy bariery, by ustrzec się przed nieznośnym cierpieniem. Odcinamy się od naszych uczuć, od serca. Uciekamy w marzenia, zamykamy się. Tworzymy sobie własny świat przeżyć, niejako nasz „wirtualny” świat, w którym możemy przetrwać.
Fizycznymi objawami zaburzenia stanu równowagi potrójnego ogrzewacza są: osłabiony słuch, uczucie szumu w uszach, bolesne zapalenie gardła, pocenie się, zaburzenia termoregulacji, problemy z krążeniem, zaburzenia w funkcjonowaniu układu limfatycznego i osłabienie odporności, alergie, zatrzymywanie płynów i toksyn w organizmie, ból zewnętrznego kącika oka, opuchnięcie policzków w okolicach kości jarzmowej, bóle za uchem i na zewnętrznej stronie ramienia, bóle w okolicy nad łokciem, łokcia i pod łokciem, niezdolność używania palca serdecznego.
Psychiczne objawy braku równowagi potrójnego ogrzewacza charakteryzują się poczuciem bycia porzuconym, pozbawionym uczucia miłości, co powoduje niepokój wewnętrzny. Przyczyną tego może być brak ojca czy matki, ich fizyczna nieobecność, ich oddalenie psychiczne, ich brak zainteresowania się życiem młodego człowieka, pozostawienie go innym. Niepokój pojawia się, kiedy czujemy się pozostawieni samymi sobie, ponieważ inni są ważniejsi, bardziej się liczą. Poczucie bycia porzuconym może być niekiedy wynikiem trudności w relacji między rodzicami lub ich pracoholizmem, za które często dziecko samo siebie obwinia. Mogło dochodzić do takich sytuacji gdy jeden z opiekunów obwiniał drugiego za brak uwagi z jego strony. Takie doświadczenia często prowadzą do wielkiego cierpienia, poczucia bycia niepotrzebnym.
Tłamszenie – wywieranie nacisku uniemożliwiającego rozwój i chęć działania.
Myśli: To jest źle zrobione. To mogło być inaczej zrobione. Nie jest doskonale. Wszystko źle robię, wszystko jest nie tak, jak powinno.
Utrudnianie – przeszkadzanie w wykonywaniu czegoś.
Myśli: Oni ciągle mi przeszkadzają. Czuję/widzę, że im przeszkadzam.
Wścibstwo – wtrącanie się do cudzych spraw i interesowanie się życiem innych.
Myśli: Oni źle postępują w swoim życiu. Powinni zrobić, wybrać inaczej. Co ludzie powiedzą, gdy tak zrobię. Czy powinienem/powinnam tak zrobić, zachować się?
Dziękujemy czytelnikom za wszystkie listy, które otrzymaliśmy. Wybraliśmy jeden list, który pokrótce opiszemy i podamy związek przyczynowo skutkowy zaistniałych dysfunkcji.
Beata, 43 lata, praworęczna. Uskarża się na częste uczucie zimna, w szczególności w dłoniach, na nosie i uszach. Ogromny ból na wysokości szyi (5-7 krąg szyjny, 1-4 krąg piersiowy) powodujący często brak możliwości swobodnego oddychania i skręcania szyi w prawo i w lewo. Beata skarży się na brak energii do robienia czegokolwiek. Odczuwa permanentną apatię i zmęczenie. Zamknęła się w domu i nie chce utrzymywać z nikim kontaktu.
Rozpoznanie podłoża problemów: Kręgi szyjne 5-7 odpowiadają za brak komunikacji w domu. Brak umiejętności skrętu głowy w prawo i w lewo oznacza niechęć do słuchania oraz komunikowania się z męską, oraz żeńską częścią klanu. Kręgi piersiowe 1-4 odpowiadają za doznanie krzywdy i poczucie niesprawiedliwości w domu, wynikające ze złego traktowania przez domowników. Brak okazywania uczucia miłości i wyniszczanie innych członków rodziny przez bicie, zastraszenie, wyśmiewanie i negatywne ocenianie. Zimne ręce odpowiadają za niechęć do kontaktów z członkami rodziny oraz osób z pracy. Zimne uszy i nos związane są z niechęcią słuchania tego, co mają mi do powiedzenia oraz poczuciem braku wsparcia i bycia krytykowanym. Poprzez subiektywne odczucie bycia samotnym, Beata wpłynęła na swoją podświadomość uczuciem smutku, co skutkuje wyniszczaniem nerek, a to z kolei przekłada się na brak energii życiowej. Skrócenie mięśni klatki piersiowej, najszerszych grzbietu, czworobocznych, mięśni zębatych, równoległobocznych i gnykowych spowodowane częstym używaniem słów klucz: „wszystko robię sama”, wpływają na spłycony oddech i brak możliwości wzięcia pełnego oddechu. Dla podświadomości program ten oznacza skrajny egoizm.
Jeżeli Twojemu ciału doskwiera jakiś ból lub borykasz się z jakąś chorobą, napisz do mnie, a wyjaśnię Ci, co jest tego przyczyną. W liście określ miejsce bólu i czy jesteś prawo- czy leworęczny. Zainteresowane osoby mogą pisać na adres gazeta@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl