Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Jak nabyłem negatywne ocenianie oraz chęć rywalizacji? AVATAR

14 września 2020
Autor: AVATAR

Kolejnymi meridianami, o których Wam opowiem, są meridiany: jelita cienkiego (męski – Yang) i serca (żeński – Yin). Obydwa związane są z zachowaniami naszych opiekunów w domu.

Negatywny wpływ na wymienione meridiany ma ocenienie oraz rywalizacja opiekunów.

 

Negatywne ocenianie w złości – jelito cienkie (Yang).

Negatywne ocenianie objawia się subiektywnym ocenianiem oraz zaburzeniami analizy swojego domu i terytorium przez przesadne krytykowanie, oraz niezdolność przewartościowania własnych uczuć. Za takim postępowaniem stoi lęk o własną egzystencję, uczucie niezdolności poradzeniem sobie ze swoją pracą, brak elastyczności, uczucie niezdolności wytyczenia sobie granic, lekkomyślność, przecenianie swoich możliwości, przesuwanie własnych granic kosztem innych. Te stany skutkują zaburzeniami centralnego układu nerwowego.

Wszyscy mają „wgrane” w podświadomości ocenianie rodziny, innych ludzi, rzeczy, sytuacji i wydarzeń głównie ze swojej perspektywy. Mówimy, że coś albo ktoś jest ładny, brzydki, nieszczery, zły, dobry, elegancki, prostacki, głupi, mądry itd. Przeważnie odnosimy się przy tym do własnych definicji tego, co uważamy za brzydkie, ładne albo głupie czy mądre. Oceniamy na podstawie porównywania własnych definicji z tym, co widzimy na zewnątrz. Myślimy, że porównywanie jest dobrym sposobem na postrzeganie wartości, ale tak naprawdę to zwykły nawyk, w dodatku szkodliwy i przeważnie bezrefleksyjny. A to dlatego, że oceniamy według kryteriów, których często nie podajemy nawet w wątpliwość. To są kryteria narzucone nam przez naszych opiekunów. Nawet się nad nimi nie zastanawiamy, przyjmujemy je za oczywiste. Słaba świadomość tego, skąd jakaś ocena nam się w ogóle wzięła w głowie, powoduje, że oceny te są marną podstawą do wyciągania prawdziwych wniosków.

Objawami fizycznymi zaburzenia równowagi meridianu jelita cienkiego są bóle gardła, bóle ramion i barków, rozszerzający się ból w podbrzuszu, syndromy związane z zaburzeniami tworzenia i dystrybucji płynów w organizmie, również zżółknięcie białka oka, szumy w uszach, głuchota, bóle szyi i ramion. Także wzdęcia i gazy. Ból mięśni przy łopatce, ból łokcia. Nabrzmiała i opuchnięta jama brzuszna przy jelicie cienkim (efekt wzdętego brzucha).

Psychicznymi objawami braku równowagi jelita cienkiego są poczucie bycia negatywnie ocenianym przez innych i bycia niedocenianym. Potrzebujemy wtedy ciągłych słów wsparcia i komplementów. W sytuacjach, gdy ich braknie, czujemy się porzuceni i beznadziejni. Nie mamy pewności wewnętrznej czy coś dobrze robimy.

 

Niektóre przykłady zachowań w domu, które wpływają na meridian jelita cienkiego:

Lekceważenie – opiekunowie byli wyniośli. Nie zwracali uwagi na zdanie innych, dyskredytując wszystko to, co mówią i co robią. Nie brali pod uwagę ich słów i czynów. Myśli: Ci idioci sami nie potrafią nic dobrze zrobić ani właściwie się wypowiadać. Boję się, że to, co powiem, zostanie źle odebranie. Lepiej się nie odzywać. Nikt się ze mną nie liczy.

Poniżanie – częste sytuacje, w których opiekunowie obrażają godność innych i dyskredytują ich zdolności. Myśli: Ci nieudacznicy nie potrafią nic dobrze zrobić.

Pomawianie – Opiekunowie bezpodstawnie, z założonym, subiektywnym spojrzeniem oskarżali innych o brak wiedzy albo zdolności do zrobienia czegoś.

Myśli: Nie można polegać na ich wiedzy i kompetencjach. Zupełnie się na tym nie znają.

 

Rywalizacja z chęcią udowadniania bycia lepszym – serce (Yin)

Rywalizacja jest stanem emocjonalnym, gdy chcemy udowodnić komuś swoją wyższość lub wartościowość. Jest to często pożądanie i chęć zdobycia kogoś lub czegoś. W rywalizacji podejmujemy często impulsywne działania, które mają na celu chęć pokazania się z dobrej strony. W nierównowadze często zwracamy uwagę na utratę, czyli zostawanie bez kogoś lub czegoś. Często ponosimy straty fizyczne lub materialne, co powoduje u nas poczucie bycia gorszym lub bezwartościowym.

Skrajnym stanem braku równowagi meridianu serca jest wpadanie w histerię.

Psychiczne objawy nierównowagi to przede wszystkim nadpobudliwość, impulsywność, niedojrzałość emocjonalna, nadwrażliwość, słaba odporność na stres oraz teatralność gestów i zachowań, zmienność nastrojów, silne uzależnienie swojego postępowania i wyborów od opinii innych osób. Histeryk po prostu odczuwa i przeżywa dużo mocniej niż zdrowe osoby. Jest to też niezdolność empatii, niepokój psychiczny, zmienność uczuciowa, przesadne reakcje uczuciowe, histeria, zaburzenia mowy i niezdolność komunikacji, zaburzenia pamięci, zapominanie, roztargnienie, zaburzenia snu, koszmarne sny, zaburzenia zachowania, gadatliwość.

Fizyczne objawy zaburzenia równowagi meridianu serca, to stany chorobowe połączone z czynnością serca i z organami bądź miejscami, przez które przebiega droga tego meridianu. To kołatanie serca, częste rumienienie się, nocne pocenie się oraz pocenie się już przy niewielkim wysiłku, blade policzki, dłonie i stopy wrażliwość na ciepło i chłód, uczucie suchości w gardle, pragnienie, ból serca, ból pod żebrami i po wewnętrznej stronie ręki, przenikanie chłodu do rąk, uczucie gorąca w dłoniach, żółknięcie białka w oku. Chory odczuwa lęk, towarzyszą temu również bóle brzucha, wzmożona potliwość, uczucie duszności. W ostrzejszych przypadkach pojawiają się również bardziej uciążliwe syndromy – uporczywa czkawka, nudności i wymioty, zawroty głowy, wysypka na ciele czy zaburzenia w oddawaniu moczu i zanik wrażliwości czucia. Z czasem objawy mogą się nasilić, ponieważ nieświadomość chorego sama tworzy najróżniejsze dolegliwości neurologiczne. Pojawiają się na przykład drgawki (przypominające atak epilepsji), zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy z chodzeniem, a nawet utrata wzroku, słuchu i mowy. Takie objawy zwykle pojawiają się nagle i nagle mogą ustąpić.

 

Niektóre przykłady zachowań w domu, które wpływają na meridian serca:

Wybuchowość – opiekunowie w sposób gwałtowny i nadpobudliwy zaczynali konflikty w domu. Używali podniesionego głosu i grozili sobie.

Myśli: Zaraz ich zabiję/uderzę. Oni znowu na mnie nakrzyczą.

Walka – opiekunowie często pożądali czegoś, chcieli coś zdobyć, nie radzili sobie z odzyskaniem kogoś lub czegoś.

Myśli: Muszę to zdobyć. Pragnę ich / coś odzyskać.

Awantury – opiekunowie doprowadzali do gwałtownych kłótni, emanowali furią. Nie potrafili zapanować nad sobą i byli porywczy.

Myśli: Nie wytrzymam z nimi! Mam ich dość. Za chwilę kogoś uderzę. Doprowadzają mnie do szału! Ciągle na mnie krzyczą i się awanturują. Nie mogę mieć spokoju.

 


Dziękujemy czytelnikom za wszystkie listy, które otrzymaliśmy. Wybraliśmy list, który pokrótce opiszemy i podamy związek przyczynowo skutkowy zaistniałych dysfunkcji.

Jarek, 35 lat, praworęczny. Uskarża się na ból w nadbrzuszu promieniujący do prawej części klatki piersiowej. Ma częste stany duszności, zgagę i krwawe wymioty. Także częste bóle pleców na wysokości 7-10 krąg piersiowy, promieniujące w prawą stronę. Ma również kłopoty z szybkim zasypianiem. Rozpoznanie podłoża problemów: Ból w nadbrzuszu może świadczyć o przepuklinie przeponowej, wywołanej poczuciem zdrady przez mężczyznę w domu, który upokarzał emocjonalnie i fizycznie jego i innych domowników. Był agresywny, wybuchowy i często używał słów niecenzuralnych. Doprowadziło to u Jarka do poczucia bycia zdradzonym i niewspieranym przez niego. Wymioty świadczą o obrzydzeniu do tych sytuacji i częstym analizowaniem ich w głowie, co podświadomość odbiera jako walkę i konflikt z mężczyzną. Możliwe, że otacza się też osobami władczymi, przez których czuje się wyniszczany i upokarzany. Skrócenie mięśni: czworoboczny, najszerszy grzbietu oraz pozostałych mięśni grzbietu w tej części z prawej strony z połączeniem taśmy bocznej prawej, świadczą o chęci odsunięcia, pozbycia się tych mężczyzn ze swojego otoczenia. Nadmierne pobudzenie serca, jelita cienkiego i żołądka powoduje stan ich nadczynności, który uniemożliwia zaśnięcie. Jarek może często wybuchać, być agresywny w stosunku do otoczenia. Nie potrafi szanować decyzji innych. Jest wrogo nastawiony, nie znosi sprzeciwu, jest uprzedzony do innych narodowości, koloru skóry i odmienności religijnych.

Jeżeli Twojemu ciału doskwiera jakiś ból lub borykasz się z jakąś chorobą, napisz do mnie, a wyjaśnię Ci, co jest tego przyczyną. W liście określ miejsce bólu i czy jesteś prawo-, czy leworęczny.

Zainteresowane osoby mogą pisać na adres gazeta@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

 

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
DLFYS
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.