Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Metafora, czyli namaluj swoje zdrowie

25 września 2018
Autor: Beata Paterska

Metafora według „Wielkiego słownika języka polskiego” to „słowo, wyrażenie, opis lub obraz, które uzyskują nowe znaczenie przez odniesienie do innej nowej rzeczy lub zjawiska na zasadzie dostrzeżonego podobieństwa.” Posługujemy się nią na co dzień, nawet tego nie zauważając. Miłość rozkwita, inwestycje przynoszą owoce, targają nami silne emocje, dusza towarzystwa itp.

Wybuduj swoją tęczę

Metafora jest narzędziem często stosowanym w różnych podejściach terapeutycznych. Dzięki metaforze ani pacjent, ani terapeuta nie dotykają istoty problemu w sposób otwarty. Zmiana dokonuje się poprzez przekaz trafiający bezpośrednio do nieświadomości pacjenta. Odpowiednio dobrany symbol lub opowieść mogą skierować myśli danej osoby na tory, rozwiązania, których dotąd nie brała pod uwagę, to zaś z kolei może obudzić nagłe zrozumienie i zainicjować proces uzdrowienia. Metafora jest również narzędziem nadającym zupełnie nowe znaczenie postrzeganym przez nas trudnościom. Na przykład budujemy most lub tęczę pomiędzy dwoma wydawałoby się nie do pogodzenia opcjami i znajdujemy rozwiązanie problemu postrzeganego dotąd jako nierozwiązywalnego. Istotą metafory jest postrzeganie i zrozumienie jednej rzeczy za pomocą innej i przeniesienie tego do codziennego życia.

Zaufaj intuicji wyobraźni

Jak posłużyć się metaforą? Najpierw usiądź wygodnie ze stopami płasko na ziemi, z prostym i równocześnie rozluźnionym kręgosłupem. Zamknij oczy i oddychaj regularnie w swoim naturalnym rytmie. Gdy osiągniesz stan wyciszenia i uwagi, poproś, przywołaj symbol twojego idealnego zdrowia. Pierwszy obraz, który się pojawia, jest z reguły tym najwłaściwszym. Nie oceniaj go z poziomu umysłu i logiki. Zaufaj swojej intuicji i wyobraźni. U jednej osoby to może być drzewo, u kogoś innego rzeka o spokojnym nurcie lub jakiś przedmiot. To jest twoja metafora, twoja podświadomość wybrała ją z jakiegoś istotnego powodu. Poczuj ten symbol wszystkimi zmysłami: jak wygląda, w jakich jest kolorach, jakiego kształtu, rozmiaru? Zwróć też uwagę na to, co słyszysz, jakie dźwięki do ciebie docierają? Czy pojawia się jakiś zapach i odczucia w ciele?

Przywołaj zwierzę mocy

Pobądź z twoim symbolem, poczuj go, obserwuj, czy i jak zmienia się w czasie. Jaką nową jakość ci daje i co dzięki temu staje się możliwe. Jeśli chcesz możesz na tym etapie przywołać zwierzę mocy i autorytet. Zwierzę reprezentuje twoją podświadomość, autorytet nadświadomość. Niech się rozgoszczą na ekranie twojej wyobraźni. A ty zapytaj ich - każdego z osobna, jak możesz dbać o twój symbol, wysłuchaj ich rad, potem podziękuj. Pozostawaj cały czas w metaforze.

Nie pytaj ich, jak możesz dbać o swoje zdrowie, tylko czego potrzebuje twoje drzewo, rzeka... (tu wstaw wybrany przez ciebie symbol), by być silnym i zdrowym, by czuć się dobrze, by doświadczać radości i swobody, by rosnąć wysoko w górę czy wartko płynąć do przodu. Zaufaj temu doświadczeniu i swojej kreatywności. Na pewno nie zabraknie ci pomysłów, a obrazy będą pojawiać się same i układać w spójną całość. Zanurz się w tym przeżyciu. Gdy poczujesz nasycenie tym obrazem i doświadczeniem, powoli otwórz oczy, powróć do rzeczywistości. Jesteś tu i teraz i jest z tobą twój symbol. Poczuj różnicę, co jest inaczej, do czego więcej masz teraz dostęp, jak się czujesz z twoim symbolem. Zawsze, gdy poczujesz się zaniepokojony stanem swojego zdrowia przywołaj ten symbol i to doświadczenie i towarzyszące mu uczucia. Siła i skuteczność metafory polega na inicjowaniu nowych rozwiązań, na odkryciu tego, co dotąd było poza obszarem naszego pojmowania.

Namaluj szczęście

Pomyśl o szczęściu, spełnieniu, radości. Opowiedz sobie samemu lub bliskiej ci osobie, jak chcesz doświadczać tych wartości w twoim życiu. Jak się czujesz, co słyszysz, co widzisz, co odczuwasz w ciele, gdy to się spełnia, a potem namaluj symbol tego stanu, doświadczenia na kartce. Użyj kolorów, które do ciebie przemawiają. Obraz, rysunek nie musi być dosłowny, ma być zrozumiały dla ciebie, poruszający, otwierający w tobie nowe obszary.

Mówiąc o szczęśliwym życiu, możesz namalować np. kwitnący kwiat, ptaka w locie, figurę geometryczną - to jest twój symboliczny język, z tobą w rezonansie. Nie ma niewłaściwych rozwiązań. Jeżeli czujesz taką potrzebę, możesz dorysować do rysunku symbol, który będzie odzwierciedlał pomoc w osiągnięciu upragnionego przez ciebie stanu. Drabina, obłok, kamyk, samolot - cokolwiek zechcesz i co podpowiada ci moc twojej twórczej wyobraźni.
Pamiętaj, odpowiedzi są w tobie. Potrafisz. Dasz radę.

Jako ukochane Dziecko Boga masz do dyspozycji Jego Moc Tworzenia i Miłość.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
KYPCG
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.