Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Czarowne wianki, czyli felieton z ziółkiem

25 września 2018
Autor: Anna Twardowska

Wianki wyplatać można przez rok cały. Wiosną z pierwszych fiołków, mniszków i stokrotek. Latem z chabrów, maków i niezliczonej ilości kwiatów oraz ziół. Jesienią można pleść cuda z kolorowych liści i traw, a Zimą z gałęzi, wikliny i wszelkich roślin zimozielonych. Każda pora roku niesie swoje wartości, a my odkrywamy lub nadajemy im określone znaczenia. W naszej świadomości, najsilniejsze emocje wiążą się jednak z wiankiem świętojańskim.

Noc świętojańska przypada na 24 dzień miesiąca czerwca, w najkrótszą noc roku. Pomijając wszelkie spory dotyczące źródeł tego święta, historii, jak i jego nazwy - jest to nasze rodzime Święto Miłości. Taka słowiańska tęsknota do Nocy Zakochanych.

Dziś bawimy się tą tradycją, jednak trzeba pamiętać, że jeszcze całkiem niedawno, młodzi ludzie nie mogli samowolnie łączyć się w pary. Kojarzenie małżeństw należało do starszyzny lub głowy rodu. Dawniej, ta noc stanowiła jedyną szansę wyboru partnera bez pośrednictwa zawodowych swatów i podporządkowania się woli rodziców.

Młode dziewczęta, które nie były jeszcze nikomu przyrzeczone, a pragnęły uniknąć tej zwyczajowej formy doboru partnera, wierzyły, że tej nocy jest to możliwe. Plotły więc wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywa i w zbiorowej, śpiewno-tanecznej ceremonii wpuszczały wianki „do falującej wody". Poniżej czekali chłopcy, którzy te wianki wyławiali. Można się domyśleć, że chłopcy wiedzieli, który wianek wyłowić, aby dotrzeć do swojej ukochanej.

W ten sposób dobrani młodzi, mogli „obejść" obyczaj, i łączyć się w pary wedle wyboru serca, bez obrazy tradycji, nie narażając się na złośliwe komentarze i drwiny środowiska.

Ale jakim ziołom przypisywano taką moc, aby móc wpłynąć na całe to misterium? Otóż według starych przekazów, świętojański wianek miał się składać z siedmiu czarodziejskich roślin, które odstraszały złe duchy, chroniły przed chorobą i gwarantowały dobre zamążpójście. Do tego świętojańskiego panteonu należały: bylica, rosiczka, szałwia, ziele łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca.

Zrywano je zazwyczaj poprzedniego dnia, w całkowitym milczeniu, aby wykluczyć niepotrzebne myśli i emocje. Tak więc kolejno: wszystkie odmiany bylicy są silnie aromatyczne, wzmacniają organizm i pobudzają apetyt. Rosiczka zawiera głównie enzymy, witaminę C i glikozydy; wykazuje działanie uspokajające i przeciwskurczowe. Szałwia jest środkiem dezynfekującym, antygrzybicznym i rozkurczowym. Łopian ma działanie żółciopędne, moczopędne i napotne, jak również bakteriobójcze, bo doskonale "czyści krew". A ruta? W starym dziele "O zachowaniu zdrowia" czytamy: „w damach roznieca miłosne płomienie, z mężczyzn czyni aniołów, weseli, oświeca (...)a nadto (...) dobrze uwarzona w studziennej wodzie, zabija pchły i niszczy plemię ich w zarodzie". Dalej - dziewanna, nie bez przyczyny rymuje się w ludowej przyśpiewce: „ech dziewanna, ech dziewanna, tyś kawaler a ja panna”. Kwiaty dziewanny są doskonale miododajne i służą do aromatyzowania likierów, ale też leczą trudno gojące się rany. Czyżby miłość była aż tak niebezpieczna?

Wreszcie dziurawiec, świętojańskie ziele! Zakwita właśnie około dwudziestego czwartego czerwca, na św. Jana. Znał je już Hipokrates i opiewał jako lek uniwersalny. Wśród wielu jego zalet wpływających dobroczynnie na organizm fizyczny, przypisywano mu lecznicze właściwości w "szaleńczych fantazjach", a także moc wypędzania złych duchów i osłonę przed nimi. Z takich ziół skomponowany wianek, musiał mieć jeszcze cechy indywidualne z wplecionymi weń tajemnymi życzeniami każdej z panien.

Dzisiaj, choć puszczanie wianków zdaje się być tylko czarowną zabawą, świadczy ona o nasze głębokiej potrzebie spotkania prawdziwej miłości.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
OKPCD
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.