Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Holistyczne podejście do pacjenta w gabinecie kosmetologicznym - Sara Winkler

23 lutego 2021

By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”
- Hipokrates

Większość z nas nie raz zadawała sobie pytanie: Jak będę wyglądać za parę lat? Jak na nie odpowiedzieć? Czy w ogóle możliwe jest, abyśmy wiedzieli jak będzie wyglądać nasza twarz i skóra za kilka lat? Tutaj z pomocą służy nam kosmetolog. Idea całościowego podejścia w kosmetologii jest nam wszystkim dobrze znana. Tylko czy każdy kosmetolog potrafi odpowiednio przełożyć to w bezpośrednim kontakcie z pacjentem?
We współczesnym gabinecie kosmetologicznym profesjonalna opieka oraz edukacja zdrowotna pacjentów są priorytetem każdego dobrze prosperującego gabinetu. Natomiast postrzeganie pacjenta w sposób holistyczny, a zatem kompleksowo jest jednym z wymiarów profesjonalizmu. Zaufanie pomiędzy kosmetologiem a pacjentem oprócz zdolności do budowania trwałych relacji ma także wartość terapeutyczną. Holizm opiera się na całościowym, zintegrowanym postrzeganiu pacjenta, nie tylko jego defektów bądź schorzeń ¬ wpływających negatywnie na wygląd. Kompetencje holistyczne kosmetologa realizowane są między innymi poprzez indywidualne podejście do pacjenta, określenie jego oczekiwań względem zabiegów, zaproponowanie działań uwzględniających stan równowagi, homeostazy oraz ustalenie szczegółowego planu zabiegowego. Kosmetologia holistyczna w nowoczesny sposób łączy kosmetologię akademicką z terapiami naturalnymi.

Przywrócenie harmonii

Czym jest kosmetologia holistyczna, zacznijmy od rozszyfrowania słowa „holistyczny”. Holos z greckiego oznacza „cały”, więc „holistyczny” znaczy tyle co „całościowy” czy „kompleksowy”. Kosmetologia holistyczna jest więc w swoim założeniu całościowym podejściem do pacjenta, czyli zwraca uwagę na jego samopoczucie, styl życia i wiele czynników. Na to, jak wyglądamy codzienna pielęgnacja i zabiegi wpływają tylko w pewnym stopniu, a cała reszta to jest to, co jemy, jaki styl życia prowadzimy, czy chorujemy, chronimy skórę przed słońcem. Według kosmetyki holistycznej zabiegi z natychmiastowym, ale krótkotrwałym efektem są bezcelowe. Czyli wykonywany codziennie odmładzający masaż twarzy w połączeniu ze zdrowym stylem życia jest lepszy niż kilkanaście lat zaniedbań, którym zaradzić ma lifting czy botox. Wpływ na stan skóry mają nie tylko czynniki zewnętrzne, higiena czy dieta pacjenta, ale również choroby istniejące w jego organizmie czy nawyki niezwiązane bezpośrednio z dobrą kondycją skóry. Podejście holistyczne w kosmetologii to spojrzenie na problemy z całościowego punktu widzenia i dostrzeganie powiązań między kondycją skóry a zdrowiem całego organizmu.

Holistyczny gabinet kosmetologiczny

W dzisiejszych czasach kosmetologia rozwija się na dwóch płaszczyznach: zabiegów mocno inwazyjnych, nastawionych na efekt natychmiastowy i zabiegów o charakterze holistycznym, czerpiącym z natury i przywiązujących wielką wagę do zdrowego stylu życia oraz profilaktycznego dbania o urodę. Wśród przyczyn złej kondycji skóry wyróżnia się czynniki zewnętrzne, klimatyczne (zimno, gorąco, wiatr), wewnętrzne (stres, przemęczenie, wyczerpanie lub pobudzenie emocjonalne) oraz inne, takie jak niewłaściwe odżywianie się czy urazy. Holistyczny gabinet kosmetologiczny łączy elementy pielęgnacyjno-zabiegowe z profilaktyką, rolą kosmetologa jest motywowanie pacjenta do zdrowego stylu życia.
Najpowszechniej gabinety holistyczne oferują zabiegi z zakresu akupunktury, akupresury, ziołolecznictwa jak również podkreślają jak ważna jest odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizyczne. Istotnym elementem wizyty jest profesjonalny i szczegółowy wywiad, który pozwoli kosmetologowi dobrać odpowiedni program zabiegowy dla konkretnego pacjenta. Jeśli chodzi zaś o zabiegi holistyczne, są one bardzo naturalne i jak najmniej inwazyjne. Ważny w nich jest efekt – naturalny, ale długotrwały.

Główne założenia kosmetologii holistycznej:

• pacjent stanowi całość (ciało, umysł, dusza, emocje),
• pacjent jest człowiekiem, a nie jed nostką chorobową,
• leczenie skupia się na przyczynie choroby, nie tylko na łagodzeniu objawów,
• równowaga na wszystkich pozio- mach życia stanowi podstawę zdro wia i szczęścia,
• poznanie biochemii i fizjologii skó ry.

Holistyczna Profilaktyka

Medycyna holistyczna kładzie duży nacisk na profilaktykę i zdrowy styl życia. W obecnym świecie olbrzymi zalew informacji w środkach masowego przekazu o lekach, stylu życia i zaleceniach dietetycznych bardzo utrudnia odróżnienie informacji rzetelnych i wartościowych od pseudoinformacji i tzw. języka reklam. Rzetelna informacja ze strony kosmetologa powinna zawierać w swoim przekazie wskazania i przeciwwskazania, spodziewane efekty i działania niepożądane. Holistyczna profilaktyka powinna łączyć się z właściwą edukacją w zakresie troski o zdrowie oraz podejmowanymi działaniami, które mają za cel promowanie i uczenie zdrowego stylu życia.

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
FONGT
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Jebetfarm Sp. z o.o.
Jaworowa 24
42-603 Tarnowskie Góry
tel.:
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny:
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.