Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Akupunktura - Weiye Yuan-Prokopek

7 maja 2021

Pewnie nie raz słyszeliście o akupunkturze. Ale na czym to właściwie polega? „Akupunktura” to tłumaczenie chińskiego terminu Zheng Jiu (针灸), połączenia dwóch pojęć starożytnej chińskiej medycyny. Zheng oznacza igłoterapię, Jiu moksybację. Oba rodzaje terapii działają zgodnie z teorią kanałów na punkty akupunkturowe, choć różnią się między sobą. W dzisiejszych czasach jednak mówiąc o akupunkturze, mamy na myśli głównie igłoterapię.

Mechanizm działania

Akupunktura wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. U jej podstaw leży stara filozofia, operująca zagadnieniami sił Yin i Yang (阴阳), które, mimo iż są od siebie przeciwne, uzupełniają się nawzajem, tworząc harmonię między ciałem i duszą.

Qi(气 to życiodajna energia. Na wschodzie jest rozumiana na różne sposoby. Natomiast w medycynie oznacza ono głównie podstawę fizyczną zapewniającą procesy życiowe organizmu oraz funkcje fizjologiczne danego narządu czy struktury. Energia Qi krąży w organizmie człowieka ściśle określonymi drogami tzw. meridianami (经络) lub inaczej kanałami. Każdy z kanałów przebiega w ściśle określony sposób, w konkretnym kierunku i przyporządkowany jest jednemu narządowi.

Organizm człowieka składa się z wielu elementów. Każdy z nich jest koordynowany i regulowany za pośrednictwem meridian, tak aby cały organizm stał się jednością i pracował w harmonii. Kiedy występują blokady w przepływie meridian, dochodzi do zakłócenia transportu Qi, i w wyniku tego dostarczania substancji odżywczych do narządów wewnętrznych.

W akupunkturze, poprzez wbijanie specjalnych igieł w określone miejsca, tzw. punkty akupunkturowe (穴位) leżące na meridianach oraz odpowiedniemu manipulowaniu nimi stymuluje się przepływ Qi w kanałach. Umożliwia to odzyskanie równowagi Yin i Yang oraz odblokowuje zaburzony transport energii Qi.

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
CDGLZ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Jebetfarm Sp. z o.o.
Jaworowa 24
42-603 Tarnowskie Góry
tel.:
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny:
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.